Radio Białystok | Wiadomości | MPEC w Białymstoku przebuduje 23 km sieci ciepłowniczej

MPEC w Białymstoku przebuduje 23 km sieci ciepłowniczej

14.09.2017, 14:13, akt. 14:45

Ponad 23 km miejskiej sieci ciepłowniczej przebuduje m.in. Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Białymstoku dzięki 25,8 mln zł dotacji z UE. Umowę w tej sprawie władze MPEC podpisały z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Fot. Joanna Żemojda
Fot. Joanna Żemojda

Pieniądze pochodzą z programu Infrastruktura i Środowisko 

Cała inwestycja będzie kosztować ponad 62 mln zł. Pozostałe środki MPEC zapewni we własnym zakresie. Projekt będzie realizowany przez trzy lata. Głównym efektem wszystkich prac ma być mniejsza emisja gazów cieplarnianych do środowiska oraz oszczędność energii - poinformował w czwartek (14.09) NFOŚiGW w przesłanym komunikacie.

W ramach inwestycji będzie także wymieniana armatura w komorach ciepłowniczych, wentylacja grawitacyjna i odwodnienie komór cieplnych - podały NFOŚiGW i MPEC.

Inwestycje będą realizowane do 2020 r. 

W niektórych miejscach prace już są prowadzone. Konrad Zieleniecki z MPEC w Białymstoku poinformował w czwartek, że cały projekt to 27 zadań. Modernizowane będą małe, ale - jak to określił - "newralgiczne" odcinki sieci, ale też kompleksowo sieci na takich osiedlach jak np. Białostoczek czy Sienkiewicza.

Inwestycję wybrano do dofinansowania w trybie pozakonkursowym, bo spełniła wymogi planu gospodarki nisko-emisyjnej oraz strategii tzw. Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (ZIT) dla Białegostoku - wyjaśnił NFOŚiGW.

ZIT dla Białegostoku i ościennych gmin, z którymi miasto tworzy Białostocki Obszar Funkcjonalny, ma swoje "wydzielone" pieniądze w UE w Regionalnym Programie Operacyjnym Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020. Jak wyjaśnił NFOŚiGW, ZIT-y w regionach są wspierane właśnie z programów regionalnych, ale także z programu Infrastruktura i Środowisko.

źródło: PAP | red: majStudio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


REKLAMA


Maraton Śmiechu


źródło: www.radio.bialystok.pl​

Polskie Radio Białystok Polskie Radio Białystok

      


Suwałki FM 98,6 Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok