Radio Białystok | Wiadomości | Rośnie liczba więźniów podejmujących pracę

Rośnie liczba więźniów podejmujących pracę

27.04.2018, 14:35, akt. 15:05

Szkolenia, kursy i nauka sprawiają, że o 20 proc. wzrosła liczba osadzonych, którzy podjęli pracę - mówili przedstawiciele służby więziennej i naukowcy na międzynarodowej konferencji zorganizowanej przez Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej w Białymstoku.

Ponad połowa więźniów suwalskiego Aresztu Śledczego pracuje poza jego murami, źródło: Areszt Śledczy w Suwałkach
Ponad połowa więźniów suwalskiego Aresztu Śledczego pracuje poza jego murami, źródło: Areszt Śledczy w Suwałkach


0:00
0:00
Więźniowie włączyli się do ogólnopolskiej akcji Caritas Polska "Rodzina Rodzinie” - relacja Ryszarda Minko | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Konferencja w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim

Konferencja "Edukacja w procesie resocjalizacji skazanych. Między izolacją a aktywizacją społeczno-kulturową" zgromadziła w piątek w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim kilkadziesiąt osób.

- Szczególny nacisk w ostatnim okresie został położony na to, aby była praca dla więźniów i aby oni dobrze pracowali. Trzeba ich do tego dobrze przygotować - mówił wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski, otwierając spotkanie.

- Już dawno odeszliśmy od twierdzenia, że kara powinna mieć charakter głównie dolegliwy, "więzienie nie ma sensu" jeśli nie towarzyszy mu wewnętrzna przemiana sprawcy - powiedział obecny na spotkaniu sekretarz Prezydium Rady Głównej do Spraw Społecznej Readaptacji i Pomocy Skazanym, działającej przy Ministerstwie Sprawiedliwości, dr Sławomir Stasiorowski.

Rządowy program "Praca dla więźniów"

Dr Stasiorowski powiedział, że w ciągu ostatnich dwóch lat zatrudnienie osadzonych w polskich jednostkach penitencjarnych wzrosło z około 30 proc. - do 50 proc. Dodał, że większość więźniów pracuje odpłatnie. W jego ocenie sukcesem okazał się rządowy program "Praca dla więźniów", który daje pracę osadzonym w halach produkcyjnych, które powstały na terenie jednostek, a są finansowane z części wynagrodzenia skazanych.

Dr Stasiorowski powiedział, że w Polsce jest 74 tys. osadzonych, których zadłużenie wynosi 1,2 mld zł, z czego 800 mln stanowi dług alimentacyjny, dlatego, jak zaznaczył doktor, odpłatna praca skazanych jest "ważnym aspektem ekonomicznym".

Teren podległy OISW w Białymstoku

Rzecznik prasowy dyrektora okręgowego Służby Więziennej w Białymstoku mjr Michał Zagłoba poinformował, że na terenie podległym OISW w Białymstoku są cztery zakłady karne: w Białymstoku, Grądach-Woniecku, Czerwonym Borze i Przytułach Starych oraz cztery areszty śledcze: w Giżycku, Hajnówce, Białymstoku i Suwałkach, w których przebywa w sumie około 4 tys. osadzonych.

- Naszą rolą jest przygotowanie skazanego do pracy - podkreślił podczas konferencji dyrektor OISW w Białymstoku płk Piotr Kondraciuk i dodał, że dla skazanych organizuje się wiele kursów i szkoleń. Poinformował, że w podległych mu jednostkach nie ma tzw. szkół więziennych, ale "skazani mają prawo wyboru, zgłoszenia się do szkoły w innym zakładzie karnym".

- Powszechność zatrudnienia w naszym okręgu wynosi 50 proc.(...) co drugi skazany pracuje - powiedział dyrektor OISW w Białymstoku i podkreślił, że jest też coraz więcej chętnych pracodawców. - Na dzień dzisiejszy mamy kolejki kontrahentów, żeby zatrudnić skazanych (...) taka historia się nigdy nie zdarzyła, to my zawsze prosiliśmy firmy zewnętrzne, żeby zatrudniły skazanych - mówił.

Pułkownik powiedział, że zatrudnienie skazanych "opłaca się także firmom". Wyjaśnił, że więźniowie za swoją pracę otrzymują stawkę minimalną, a zatrudniająca ich firma "odzyskuje 35 proc. zwrotu, czyli tak naprawdę utrzymanie miesięczne pracownika wychodzi 1300 zł".

Skazanych najczęściej zatrudniają firmy budowlane

Dyrektor OISW w Białymstoku powiedział, że skazanych najczęściej zatrudniają firmy budowlane, zajmujące się mechaniką i szwalnie, a w ramach programu "Praca dla więźniów" powstaje hala produkcyjna w Zakładzie Karnym w Czerwonym Borze, gdzie będzie pracowało stu skazanych. - Kierujemy tam do pracy tych groźniejszych przestępców - mówił.

Prof. Jerzy Sarnecki z Instytutu Kryminologii Uniwersytetu w Sztokholmie powiedział, że w 10-milionowej Szwecji są 4 tys. osadzonych. - Ilość więźniów jest 4-5 razy mniejsza niż w Polsce - mówił i dodał, że każdy więzień ma obowiązek pracy i otrzymuje za nią 13 koron szwedzkich za godzinę.

- Więzień może wybrać, czy chce pracować (...), czy chce studiować i jeśli chce studiować, to stwarza się mu takie możliwości - powiedział profesor. Dodał, że w Szwecji nauka uważana jest za pracę osadzonego.

Akcja charytatywna Caritas Polska

Konferencję zakończyła akcja charytatywna "Gest solidarności z Aleppo" w ramach programu Caritas Polska "Rodzina Rodzinie". 40 więźniów z OISW w Białymstoku wykonało prace plastyczne, z których dochód będzie przekazany na rzecz ofiar w Syrii. 

Ostatecznie za 12 obrazów skazanych Caritas otrzymała 2900 złotych. To wystarczy by pomóc jednej rodzinie w Aleppo na przetrwanie pół roku. Do tej pory Caritas Polska na ten cel przekazała ponad 30 milionów złotych.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Abp Jakub odwiedził skazanych w białostockim więzieniu

20.03.2018, 13:44

Arcybiskup białostocko-gdański Jakub przyszedł z wizytą duszpasterską do Zakładu Karnego w Białymstoku. Odwiedził zarówno funkcjonariuszy, jak i skazanych.


Będzie praca dla więźniów w Zakładzie Karnym w Czerwonym Borze

19.02.2018, 17:20

100 osadzonych będzie pracowało na terenie hali produkcyjnej w Zakładzie Karnym w Czerwonym Borze. Pod budowę obiektu w poniedziałek (19.02) wmurowano kamień węgielny. Hala ma być gotowa do końca czerwca.


Coraz więcej więźniów suwalskiego Aresztu Śledczego pracuje poza jego murami

6.12.2017, 14:13

Coraz więcej więźniów pracuje poza murami suwalskiego Aresztu Śledczego. Osadzeni trafiają nie tylko do fabryk, ale też szkół i domów pomocy społecznej. Podporucznik Paweł Chalecki podkreśla, że chętnych do zatrudniania osadzonych wciąż przybywa.





ZNAJDŹ NAS





REKLAMA
Nowy tytul

REKLAMA
STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO OIFP

REKLAMA
CARMINA BURANA KONCERT ORATORYJNY OIFP

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego














źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok