"Jak uratować świat" Areta Szpura

15 maja 2019, 18:39

ksiązka
ksiązka

Zobacz grafikę

A czy ty robisz już coś, aby… uratować świat? 
Jeszcze kilka lat temu Areta Szpura prowadziła znaną markę Local Heroes i lansowała modę na kolorowe ubrania, które nosiły m.in.: Rihanna, Miley Cyrus czy Justin Bieber. Dziś, jako jedna z najbardziej znanych młodych aktywistek w Polsce, propaguje modę na ratowanie planety. W maju, wraz z wydawnictwem W.A.B., wydaje podręcznik, który w prosty i przyjazny sposób pokaże ci, jak małymi krokami zmienić siebie, a w konsekwencji cały świat. 

Czasu jest niewiele. „Jesteśmy pierwszym pokoleniem, które jest świadome zmian klimatycznych i ostatnim, które może coś zmienić” – powiedział jakiś czas temu Barack Obama. Areta Szpura wzięła sobie jego słowa do serca, zakasała rękawy i pod hasłem #babysteps zaczęła pokazywać, jak metodą małych kroków wprowadzać nawyki dotyczące ekologicznego stylu życia w duchu zero waste. Robi to bez zbędnego nadęcia i zerojedynkowego podejścia, które często odstrasza młodych ludzi od tego, aby zacząć działać. Na swoim kolorowym, ale też pełnym merytorycznej wiedzy i konkretnych wskazówek, instagramie pokazuje, że zmienianie świata nie jest tak trudne, jak się wszystkim wydaje. Podobne przesłanie ma jej książka o znamiennym tytule: „Jak uratować świat? Czyli co dobrego możesz zrobić dla planety”.

Poradnik i zbiór fascynujących wywiadów w jednym. To wiedza w pigułce podana w przyjazny i przystępny sposób. Książka pełna pasji i merytoryki, napisana w sposób, który jest w stanie przyswoić sobie absolutnie każdy, kto chce dołączyć do drużyny Arety i ratować z nią naszą niesamowitą planetę! Tej książki nie musisz czytać od pierwszej do ostatniej strony. To wiedza, która działa na zasadzie polecanej przez Aretę metody #babysteps – możesz otworzyć książkę w dowolnym miejscu, poświęcić na nią nawet 5 minut dziennie i krok po kroku wprowadzać do swojego życia dobre nawyki. 

Czym jest ekonomia cyrkularna i dlaczego jest tak ważna dla zrównoważonego rozwoju? Co jeść, aby pozytywnie wpływać nie tylko na swoje zdrowie, ale zdrowie naszej planety? Czym są etyczne podróże? Jak radzić sobie z plastikiem? To tylko niektóre z tematów, które w swojej książce podejmuje Areta Szpura. W rozmowach z autorką uczestniczyli eksperci, profesorzy, blogerzy i specjaliści, m.in.: prof. Szymon Malinowski (Wydział Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego), Ewa Chodkiewicz (WWF Polska), Monika Sadowska (Obóz dla Klimatu) czy Emilia Obrzut (Simple as That).

Areta Szpura od dawna zaliczana jest do grona najbardziej znanych polskich gwiazd social mediów, ale w ciągu dwóch ostatnich lat całkowicie zmieniła kierunek swoich działań. Wiedząc, jak bardzo przemysł tekstylny wpływa na produkcję odpadów na świecie, porzuciła prowadzenie swojej modowej marki i skupiła się na poszukiwaniu sposobów na ratowanie planety. W tym czasie została Kobietą Roku Glamour 2018, wielokrotnie udzielała wywiadów jako ekspertka w temacie ekologii i zero waste, a także wraz z redakcją serwisu noizz zapoczątkowała akcję „Tu pijesz bez słomki”. Książka jest naturalną konsekwencją jej zaangażowania i działań na forum publicznym. 

„Jak uratować świat?” zmienia myślenie i podejście do tematu ekologii, zero waste i weganizmu. To książka, która najpierw otworzy ci oczy, potem sprawi, że zaczniesz je ze zdumieniem przecierać, a na końcu zmotywuje do tego, aby zmieniać rzeczywistość. Poradnik pokazuje, że proste wybory konsumenckie wpływają na naszą ogólną świadomość i mają rzeczywisty wpływ na świat. To dzięki tej zmianie myślenia ludzie zaczynają uczestniczyć w zgromadzeniach czy strajkach i tym samym wpływać na decyzje polityków czy prezesów korporacji. Oczywiście, książka została wydana w możliwie najbardziej ekologiczny sposób. A czy ty robisz już coś, żeby ratować świat? Nie wiesz jak zacząć? W takim razie sięgnij po książkę Arety.

Zapraszamy na spotkania autorskie z Aretą Szpura, w ramach Festiwalu Apostrof:

WROCŁAW: 21.05 (wtorek), 18:00 Empik Wrocław Renoma (ul. Świdnicka 40)
KRAKÓW: 22.05 (środa), 18:00 Empik Kraków Bonarka (ul. Kamieńskiego 11)
WARSZAWA: 25.05 (sobota), 14:00 Teatr Powszechny w Warszawie, 
Ogród Powszechny (ul. Zamoyskiego 20)
GDAŃSK: 26.05 (niedziela), 16:00 Empik Gdańsk Galeria Bałycka (ul. Grunwaldzka 141)
KSIĄŻKĘ POLECAJĄ:

"Nigdy tak bardzo jak dziś nie musieliśmy walczyć o nasz dom, czyli naszą planetę, ale trzeba wiedzieć, jak to zrobić. Ta książka podpowie Wam, od czego zacząć. Czytajcie!"

ANJA RUBIK

"Przyszłość decyduje się dziś. Jeśli nie zmienimy naszych nawyków, to kolejne pokolenia nie będą mogły cieszyć się naturą, która nas dziś otacza. Areta Szpura 
w ważnych rozmowach pokazuje, jak dużo możemy osiągnąć, podejmując 
małe wyzwania dla naszej planety."
ROBERT BIEDROŃ

  Areta to głos naszego pokolenia. Cholernie ważny i mądry głos. Ta książka powinna być lekturą obowiązkową dla każdego, kto w XXI wieku uważa się za osobę świadomą i inteligentną. Areto, dziękuję Ci za to, że faktycznie zmieniasz świat na lepsze i motywujesz nas do działania!
ZOFIA ZBOROWSKA

Prowadzący:

Dorota Sokołowska


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS„Średniowiecze. Obalanie mitów" Jacek Kowalski

Nowość z Wydawnictwa Zona Zero"Atlas szczęścia" Helen Russel

Nowość Wydawnictwa Insignis,"Kosmiczne rozterki" Neil deGrasse Tyson

Nowość Wydawnictwa Insignis

"Czarne lustro" Charlie Brooker, Annabel Jones

Nowość Wydawnictwo Insignis"Serce nie ma zmarszczek" Dorota Goldpoint

Nowość z Wydawnictwa Burda Media"TERAZ albo NIGDY" Szymon Hołownia

Nowość od Wydawnictwa Znak"Droga Jana" Dorota Danielewicz

Nowość z Wydawnictwa Literackiego"Tajemnica zielonej teczki" Beata Sarnowska

Nowość z Wydawnictwa Skrzat"Zwierz" Piotr Kościelny

Nowość Wydawnictwa Initium"Niewinność Lukrecji" Eliza Korpalska

Nowość -Wydawnictwo Oficynka"Mrok we krwi" Paweł Kopijer

Rozmawiamy o literaturze fantasy„Siła snów” Alice Robb

Nowość proponuje Wydawnictwo Agora


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok