Radio Białystok | Mniejszości | Ukraińska Dumka / Українська думка | Ks. Antoni Sosnowski z Kleszczel 16.08.2017
Ks. Antoni Sosnowski to najbardziej zasłużona postać w historii Kleszczel - takie jest zdanie dra Mikołaja Roszczenki. Żył w latach 1775 - 1852. Pochodził on ze szlacheckiej rodziny, która przybyła do Kleszczel z Chełmszczyzny lub Kijowszczyzny. Został duchownym unickim i proboszczem parafii św. Mikołaja w Kleszczelach, tej samej którą kierowali wcześniej jego ojciec i dziadek. W swojej karierze piastował bardzo wiele funkcji - był dziekanem drohiczyńskim, kanonikiem kapituły supraskiej, a potem brzeskiej. W 1825 roku rozpoczął się etap wileński, podczas którego był m.in. przewodniczącym wileńskiej kancelarii metropolitalnej. Pracował tam naukowo. Stworzył projekt reformy szkół cerkiewnych. Zorganizował w okolicach Kleszczel pierwsze szkoły wiejskie. Dbał o poprawę stanu materialnego duchownych z unickich parafii wiejskich i ich rodzin. Należał do grona duchownych, którzy bardzo długo opierali się powrotowi unitów do struktur cerkwi prawosławnej. Sam podpisał taką deklarację dopiero w 1840 roku. Zmarł w 1852 roku i jest pochowany na cmentarzu prawosławnym w Kleszczelach.
Gmina Mielnik rozpoczyna szereg inwestycji. Będą m.in. remontowane drogi i zostanie wybudowane przedszkole samorządowe.
Zaprasza Eugeniusz Ryżyk.
Maria Gunia z Gnojna nad Bugiem otrzymała I miejsce w tegorocznym konkursie festiwalu Korowaj Mielnicki.
W Bielskim Domu Kultury odbył się „muzyczny ukraiński maraton” - przesłuchania Konkursu Piosenki Ukraińskiej „Z Podlaskiej Krynicy”.
To jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych Związku Ukraińców Podlasia. W niedzielę (11.05) odbędzie się Konkurs Piosenki Ukraińskiej „Z pidlaśkoji krynyci”.
Wiosenne zwyczaje i obrzędy związane z dniem św. Jerzego Zwycięzcy.
W Puchłach odbyło się spotkanie autorskie z Dmytrem Dydenką, czyli Adamem Tomaszukiem, autorem zbiorku poezji „Onde po swojomu / tutaj – po polsku”. W „Ukraińskiej Dumce” relacja ze spotkania oraz o pomocy udzielanej uchodźcom wojennym z Ukrainy przez Fundację Okno na Wschód.
Fundacja Polza rozpoczęła zajęcia języka ukraińskiego w ramach projektu „Język jako klucz" we współpracy ze Spilno Białystok. Zajęcia odbywają się w soboty w Centrum Aktywności Społeczne
Co zrobić, aby zachęcić uczniów do nauki języka ukraińskiego? Jedną z takich form są zajęcia dodatkowe, wycieczki, warsztaty. Wielką zaletą nauczania byłyby konkursy przedmiotowe, za które dzieci otrzymywałyby dodatkowe punkty. Niestety nie są one organizowane. O tym – w „Ukraińskiej Dumce”.
Ponad 2,2 tys. zabytkowych nagrobków ukraińskich udało się odrestaurować kamieniarzom ze stowarzyszenia "Magurycz".
Odremontowane świetlice w gminie Czyże stają się miejscem spotkań, koncertów i warsztatów. Na jednym z takich spotkań – pikniku w Klejnikach – zagra zespół „Debiut”. W programie rozmowa o świetlicach, spotkanie z liderem „Debiutu” Januszem Romaniukiem oraz zaproszenie do składania wniosków w ramach programu Podlaskie Inicjatywy
Prowadzący:
Ludmiła Łabowicz