Radio Białystok | Mniejszości | Ukraińska Dumka / Українська думка | Sobotnie lekcje ukraińskiego w Białymstoku 04.05.2025
Fundacja Polza rozpoczęła zajęcia języka ukraińskiego w ramach projektu „Język jako klucz" we współpracy ze Spilno Białystok. Zajęcia odbywają się w soboty w Centrum Aktywności Społeczne
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Fundacja Polza rozpoczęła zajęcia języka ukraińskiego w ramach projektu „Język jako klucz" we współpracy ze Spilno Białystok. Zajęcia odbywają się w soboty w Centrum Aktywności Społecznej i biorą w nich udział dzieci z Ukrainy w wieku od 8 do 10 lat. Do polskich szkół uczęszcza ponad 200 tysięcy dzieci z Ukrainy – wśród nich większość to wojenni uchodźcy. Mają zapewnioną edukację, ale o naukę ojczystego ukraińskiego języka, kultury i historii muszą dbać organizacje pozarządowe.
W audycji spotkamy się także z Dmytrem Hałyczem – artystą z Ukrainy, który od początku pełnoskalowej rosyjskiej agresji na Ukrainę mieszka w Białymstoku. Brał on udział w projekcie „Białystok. Tu mieszkam" Fundacji Okno na Wschód. Uczestniczyli w nim artyści z Białorusi i Ukrainy, a pokłosiem jest między innymi wystawa multimedialna w Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku.
O Podlasiu – jego znaczeniu na mapie dawnej Metropolii Kijowskiej opowie historyk, redaktor naczelny czasopisma „Nad Buhom i Narwoju” Jerzy Hawryluk.
Zaprasza Sławomir Sawczuk
Co zrobić, aby zachęcić uczniów do nauki języka ukraińskiego? Jedną z takich form są zajęcia dodatkowe, wycieczki, warsztaty. Wielką zaletą nauczania byłyby konkursy przedmiotowe, za które dzieci otrzymywałyby dodatkowe punkty. Niestety nie są one organizowane. O tym – w „Ukraińskiej Dumce”.
Ponad 2,2 tys. zabytkowych nagrobków ukraińskich udało się odrestaurować kamieniarzom ze stowarzyszenia "Magurycz".
Odremontowane świetlice w gminie Czyże stają się miejscem spotkań, koncertów i warsztatów. Na jednym z takich spotkań – pikniku w Klejnikach – zagra zespół „Debiut”. W programie rozmowa o świetlicach, spotkanie z liderem „Debiutu” Januszem Romaniukiem oraz zaproszenie do składania wniosków w ramach programu Podlaskie Inicjatywy
Opowiadamy o wiosennych i wielkanocnych ukraińskich tradycjach: „rohulkach”, „wesniankach”, „hajiwkach”, wiosennych korowodach.
O przygotowniach do i obchodach Wielkanocy
Zwyczaje wielkanocne na Wołyniu i Podlasiu w opowieści Anny Litwinczuk z Bielska Podlaskiego.
W „Ukraińskiej Dumce” – relacja z warsztatów wielkanocnych w Osówce oraz o tradycjach Wielkiego Tygodnia.
W Miejskiej Bibliotece Publicznej im. dr. Tadeusza Rakowieckiego w Hajnówce odbyła się prezentacja antologii ukraińskojęzycznego piśmiennictwa Podlasia „Krajina swojoho słowa”
W „Ukraińskiej Dumce” – o tradycjach związanych z Niedzielą Palmową, ptakach oraz strukturze cerkiewnej na Podlasiu przed II wojną światową.
Prowadzący:
Ludmiła Łabowicz