„Prowody”, „Radunycia”, „Hrobki” – to określenia odnoszące się do tradycji odwiedzania grobów bliskich w okresie Wielkanocnym. W audycji będziemy na „Prowodach” na cmentarzu w Kuzawie. Dowiemy się także o działających w latach 80-tych XX wieku tak zwanych zespołach wokalno – instrumentalnych.
Zaprasza Sławomir Sawczuk
W Bielskim Domu Kultury odbędzie się Koncert Galowy 21. Konkursu Piosenki Ukraińskiej „Z Podlaskiej Krynicy”. Spotkamy się z dwoma uczestnikami tegorocznego konkursu – zespołem „Niezabudki” z Nurca Stacji, a także z kierownikiem artystycznym zespołu „Werwoczki” z Orli
Od 2008 r. kultywują tradycje śpiewacze swojej wsi. Zespół „Wrzosy” z Wilanowa w Konkursie Piosenki Ukraińskiej „Z pidlaśkoji krynyci” zajął I miejsce w kategorii folkloru opracowanego. W programie spotkanie z zespołem oraz z uchodźczyniami z Ukrainy oraz ich dziećmi, uczestnikami projektu „Przyjazna przestrzeń w Białymstoku”.
Ukraiński Zespół Pieśni i Tańca „Ranok” z Bielska Podlaskiego jedzie na występy do Włoch. Weźmie udział w Międzynarodowym Konkursie i Festiwalu Folkloru Tańca i Muzyki Pesaro Art Inspirations w mieście Pesaro.
Maria Gunia z Gnojna nad Bugiem otrzymała I miejsce w tegorocznym konkursie festiwalu Korowaj Mielnicki.
W Bielskim Domu Kultury odbył się „muzyczny ukraiński maraton” - przesłuchania Konkursu Piosenki Ukraińskiej „Z Podlaskiej Krynicy”.
To jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych Związku Ukraińców Podlasia. W niedzielę (11.05) odbędzie się Konkurs Piosenki Ukraińskiej „Z pidlaśkoji krynyci”.
Wiosenne zwyczaje i obrzędy związane z dniem św. Jerzego Zwycięzcy.
W Puchłach odbyło się spotkanie autorskie z Dmytrem Dydenką, czyli Adamem Tomaszukiem, autorem zbiorku poezji „Onde po swojomu / tutaj – po polsku”. W „Ukraińskiej Dumce” relacja ze spotkania oraz o pomocy udzielanej uchodźcom wojennym z Ukrainy przez Fundację Okno na Wschód.
Fundacja Polza rozpoczęła zajęcia języka ukraińskiego w ramach projektu „Język jako klucz" we współpracy ze Spilno Białystok. Zajęcia odbywają się w soboty w Centrum Aktywności Społeczne
Prowadzący:
Ludmiła Łabowicz