Radio Białystok | Mniejszości | Ukraińska Dumka | Nowa siedziba Podlaskiego Instytutu Naukowego 26.01.2022
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Podlaski Instytut Naukowy ma nowy adres. Budynek przy ul. Krynicznej 14 w Bielsku Podlaskim to nowa lokalizacja Instytutu, jak i działającego przy nim Podlaskiego Archiwum oraz biblioteki. Lokalizacja w centrum miasta może sprzyjać zwiększeniu zainteresowania osób interesujących się działalnością Instytutu. Inną zaletą jest fakt, że pod tym samym adresem mieści się także siedziba Związku Ukraińców Podlasia. O przeprowadzce organizacji mówi dyrektor PIN Grzegorz Kuprianowicz.
W audycji spotkamy się także z jednym z uczestników konferencji naukowych, organizowanych przez Podlaski Instytut Naukowy. Archeolog Dariusz Krasnodębski z Instytutu Archeologii i Etnologii PAN opowie o mapie średniowiecznych grodów, grodzisk na ziemiach nad Bugiem i Narwią. Najważniejsze z nich w tym okresie to Brześć, Drohiczyn i Bielsk, ale także Mielnik, czy Suraż.
Zaprasza Sławomir Sawczuk
W Białymstoku odbył się koncert podsumowujący projekt „Rosawa - łączy nas muzyka” Fundacji M-patia
W programie – o Międzynarodowym Forum Społeczności Mleczarskiej, nagrodach KGW Zielona Dolina w Moszczonie Królewskiej w konkursie „Nasze Kulinarne Dziedzictwo” w Tykocinie oraz wspomnienia mieszkańców Moszczony Pańskiej o dawnym życiu i gospodarowaniu.
W Bielsku Podlaskim ogłoszono dziś laureatów Podlaskiej Nagrody Naukowo-Literackiej za 2024 rok. Zostali nimi w kategorii „Twórczość artystyczna” –Elżbieta Tomczuk i w kategorii „Działalność samorządowa”: dr Mikołaj Chrol
W Moszczonie Pańskiej w gm. Nurzec Stacja oraz w Moszczonie Królewskiej w gm. Mielnik w powiecie siemiatyckim w ostatni weekend odbyły się dwie imprezy kulturalne, organizowane przez aktywnych mieszkańców.
„Rosawa” to nowy na podlaskiej scenie zespół. W jego repertuarze przeważają ukraińskie piosenki, a tworzą go zarówno uchodźcy z Ukrainy, jak i Białorusini i Polacy.
W dzień Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny – w „Ukraińskiej Dumce” m.in. o wydarzeniach z tego dnia sprzed 40 lat, z 1984 roku, gdy spłonęła zabytkowa cerkiew w Czyżach.
W Skansenie w Koźlikach nad Narwią już tradycyjnie odbyły się „Tanci w Kłuni”. To wydarzenie zakończyło trwająca tydzień Letnią Szkołę Tradycji „Meandry”
W ramach „Meandrów - Letniej Szkoły Tradycji” ukraiński zespół folklorystyczny „Rodyna” z Dubiażyna zaprezentował obrzęd weselny.
Warsztaty tradycyjnego śpiewu i tańca, a także koncerty, pokazy, spotkania, potańcówki składają się na program Letniej Szkoły Tradycji „Meandry”, która odbywa się w Skansenie w Koźlikach nad Narwią
Prowadzący:
Ludmiła Łabowicz