Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Pojawił się „Dobrowodzki Kalendarz” na 2023 rok. To jubileuszowa – dziesiąta edycja tego wyjątkowego wydawnictwa. Pierwszy naścienny kalendarz wydano z okazji jubileuszu miejscowej grupy śpiewaczej i miał to być jednorazowy projekt. Okazało się jednak, że zainteresowanie obecnych, jak i byłych mieszkańców wsi, w gminie Kleszczele było tak duże, że grupa pasjonatów pod przywództwem prof. Bazylego Krupicza wydaje już dziesiąty rocznik. „Dobrowodzki Kalendarz” to nie tylko oznaczenie dat, imion i świąt zarówno prawosławnych, jak i katolickich. Każdego roku publikacje jest poświęcona konkretnemu tematowi, związanemu z dziejami i teraźniejszością wsi. Były więc kalendarze opisujące dobrowodzkie przydrożne krzyże, metryki z przełomu XIX i XX wieku, dobrowodzkich muzykantów czy mieszkańców wsi, którzy pracowali na kolei.
W audycji dowiemy się także o planach i inicjatywach „Ukraińskiego Domu” w Warszawie w 2023 roku. Jego kierownik Iwanna Kyliuszyk opowiada o działalności pomocowej skierowanej do uchodźców, takich jak infolinia, czy pomoc w znajdowaniu mieszkania. Jedna z najbardziej znanych w stolicy Polski ukraińskich instytucji zajmuje się od lat także szeroko zakrojoną działalnością kulturalną i oświatową. Po pandemicznej przerwie oraz okresie skupienia się w głównej mierze na pomocy, „Ukraiński Dom” wraca do organizacji wystaw, spotkań, pokazów i innych aktywności.
Zaprasza Sławomir Sawczuk
Legenda ukraińskiej muzyki tradycyjnej - zespół „Drewo” wystąpił w Białymstoku. Członkowie zespołu już od ponad czterdziestu lat zajmują się badaniem i popularyzowaniem tradycyjnych ludowych pieśni, zapisywanych we wsiach w różnych regionach Ukrainy
"Podlasie. Śpiewacy i style wykonawcze" - to tytuł 6 tomu wydawnictwa PAN "Polska ludowa pieśń i muzyka - źródła i materiały".
„A wże wesna, a wże krasna” to tytuł warsztatów tradycyjnych ukraińskich pieśni, które odbyły się w Supraślu. Poprowadziła je Tetiana Sopiłka - ukraińska wokalistka i etnomuzykolożka.
Grupy nawet 80-u dzieci uchodźców z Ukrainy uczęszczały na zajęcia plastyczne z Kateryną Kalutską w Ełckim Centrum Kultury.
Z wizytą w Białymstoku gościła delegacja z Równego na czele z przewodniczącym Rówieńskiej Obwodowej Państwowej Administracji Witalijem Kowalem
W „Ukraińskiej Dumce” – o tradycjach związanych z Wielkim Postem w Klejnikach oraz o wykorzystaniu gwary ukraińskiej okolic Bielska Podlaskiego na lekcjach języka ukraińskiego w Szkole Podstawowej nr 4 im. A. Mickiewicza w Bielsku Podlaskim.
„Liryka wokalna znad Dniepra” to koncert ukraińskiej muzyki klasycznej, który odbył się w Okręgowej izbie Lekarskiej w Białymstoku
Kilkuset uchodźców wojennych z Ukrainy mieszka obecnie i pracuje na terenie powiatu siemiatyckiego.
Asystent kulturowy to często „pierwsza pomoc” dla dzieci, a także rodziców – cudzoziemców, którzy zaczynają naukę w polskiej szkole
Prowadzący:
Ludmiła Łabowicz