Radio Białystok | Mniejszości | Ukraińska Dumka | Plany pracy Podlaskiego Instytutu Naukowego 5.02.2023
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Plany pracy Podlaskiego Instytutu Naukowego w 2023 roku - prezes - dr Grzegorz Kuprianowicz.
Podlaskie miasteczko Brańsk pomaga miastu Borysław na Zachodniej Ukrainie.
Od kilku miesięcy Natalia i jej mąż Serhij Biłous z Białegostoku (sami pochodzą z centralnej Ukrainy) pomagają walczącej Ukrainie. Kupują dla walczących na froncie samochody, karetki pogotowia, jedzenie, generatory prądu, piły spalinowe czy nawet siekiery. Robili też paczki świąteczne dla dzieci. Niedawno Natalia woziła tą pomoc do Chersonia i okolic. Brat Serhija i inni pracownicy jego firmy jako ochotnicy wyjechali z Białegostoku bronić swoją ojczyznę Ukrainę.
Do mazurskiego Ełku i okolic w pierwszych miesiącach pełnoskalowej wojny na Ukrainie przyjechało prawie 2 tys. uchodźców. Władze lokalne, biznesmeni i mieszkańcy udzielili im wszechstronnej pomocy. W Ełku są też dwie firmy z kapitałem ukraińskim - rozmowa z jednym z właścicieli Henadijem Bakłanovym z Donbasu. Wielu uchodźców znalazło zatrudnienie w miejscowych zakładach produkcyjnych. Inni wyjechali do większych miast Polski. W Ełku pojawiają się nawet reklamy w j. ukraińskim.
Jak następuje społeczna integracja ukraińskich migrantów i uchodźców wojennych w ramach różnych związków wyznaniowych w Polsce?
W audycji – relacje z trzech wydarzeń, które odbyły się w miniony weekend
O wydarzeniach z 1994 roku w Siemichoczach w opowieści Aleksandra Mikołajuka, prezesa Ochotniczej Straży Pożarnej w Siemichoczach
Do udanych należy zaliczyć mijający sezon w turystyce na wschodnim Podlasiu.
W Czeremsze odbyło się jedno z ważniejszych wydarzeń Związku Ukraińców Podlasia „Dżereła – ukraińskie tradycje i transformacje”.
Wraz z początkiem roku szkolnego w polskich szkołach miało pojawić się około 80 000 nowych ukraińskich uczniów. Centrum Wsparcia Ukraińskiego Domu w Warszawie i Portal Informacyjny „Nasz Wybór” przeprowadził sondę o związanych z tym wyzwaniach wśród mam ukraińskich dzieci.
Na Podlasiu jest realizowany pionierski projekt „Niematerialne dziedzictwo kulturowe Ukraińców w Polsce”
Redakcja Ukraińskiego Pisma Podlasia „Nad Buhom i Narwoju” otrzymała medal „Strażnik Pamięci”. Nagrodę przyznaje Ukraińskie Towarzystwo Historyczne w Polsce
W programie - o sukcesach KGW na Wojewódzkich Dożynkach w Hajnówce, spotkanie z autorką oryginalnych makatek Anną Góralczuk z Dubna oraz zaproszenie na "Dżereła – ukraińskie tradycje i transformacje”
Prowadzący:
Ludmiła Łabowicz