Radio Białystok | Mniejszości | Ukraińska Dumka / Українська думка | Plany pracy Podlaskiego Instytutu Naukowego 5.02.2023
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Plany pracy Podlaskiego Instytutu Naukowego w 2023 roku - prezes - dr Grzegorz Kuprianowicz.
Podlaskie miasteczko Brańsk pomaga miastu Borysław na Zachodniej Ukrainie.
Od kilku miesięcy Natalia i jej mąż Serhij Biłous z Białegostoku (sami pochodzą z centralnej Ukrainy) pomagają walczącej Ukrainie. Kupują dla walczących na froncie samochody, karetki pogotowia, jedzenie, generatory prądu, piły spalinowe czy nawet siekiery. Robili też paczki świąteczne dla dzieci. Niedawno Natalia woziła tą pomoc do Chersonia i okolic. Brat Serhija i inni pracownicy jego firmy jako ochotnicy wyjechali z Białegostoku bronić swoją ojczyznę Ukrainę.
Do mazurskiego Ełku i okolic w pierwszych miesiącach pełnoskalowej wojny na Ukrainie przyjechało prawie 2 tys. uchodźców. Władze lokalne, biznesmeni i mieszkańcy udzielili im wszechstronnej pomocy. W Ełku są też dwie firmy z kapitałem ukraińskim - rozmowa z jednym z właścicieli Henadijem Bakłanovym z Donbasu. Wielu uchodźców znalazło zatrudnienie w miejscowych zakładach produkcyjnych. Inni wyjechali do większych miast Polski. W Ełku pojawiają się nawet reklamy w j. ukraińskim.
Ponad 2,2 tys. zabytkowych nagrobków ukraińskich udało się odrestaurować kamieniarzom ze stowarzyszenia "Magurycz".
Odremontowane świetlice w gminie Czyże stają się miejscem spotkań, koncertów i warsztatów. Na jednym z takich spotkań – pikniku w Klejnikach – zagra zespół „Debiut”. W programie rozmowa o świetlicach, spotkanie z liderem „Debiutu” Januszem Romaniukiem oraz zaproszenie do składania wniosków w ramach programu Podlaskie Inicjatywy
Opowiadamy o wiosennych i wielkanocnych ukraińskich tradycjach: „rohulkach”, „wesniankach”, „hajiwkach”, wiosennych korowodach.
O przygotowniach do i obchodach Wielkanocy
Zwyczaje wielkanocne na Wołyniu i Podlasiu w opowieści Anny Litwinczuk z Bielska Podlaskiego.
W „Ukraińskiej Dumce” – relacja z warsztatów wielkanocnych w Osówce oraz o tradycjach Wielkiego Tygodnia.
W Miejskiej Bibliotece Publicznej im. dr. Tadeusza Rakowieckiego w Hajnówce odbyła się prezentacja antologii ukraińskojęzycznego piśmiennictwa Podlasia „Krajina swojoho słowa”
W „Ukraińskiej Dumce” – o tradycjach związanych z Niedzielą Palmową, ptakach oraz strukturze cerkiewnej na Podlasiu przed II wojną światową.
Przedszkolaki z Przedszkola nr 9 w Bielsku Podlaskim przygotowały „busłowe łapy” - ciasteczka, które zgodnie z tradycją piecze się na Podlasiu na święto Zwiastowania
Prowadzący:
Ludmiła Łabowicz