Radio Białystok | Mniejszości | Ukraińska Dumka | Pieczony ziemniak w Dubiażynie i spotkanie literackie w Bielsku Podlaskim 25.09.2023
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Już tradycyjnie we wrześniu w Dubiażynie odbywa się święto ziemniaka. Jego organizatorami są folklorystyczny zespół „Rodyna” oraz Gmina Bielsk Podlaski. Oprócz upieczonych w żeliwnych saganach ziemniaków w programie imprezy były także koncert, w którym oprócz gospodarzy imprezy wzięły udział zaprzyjaźnione z „Rodyną” zespoły.
W Bielskiej Bibliotece Publicznej odbyło się spotkanie literackie z laureatami Podlaskiego Konkursu Literackiego „Piszemo po swojomu”. O swej twórczości i udziale w konkursie opowiedzieli: Helena Aleksiejuk – laureatka І miejsca w kategorii „Dramat”, Agnieszka Daniluk – laureatka ІІІ miejsca w kategorii „Poezja”, Jerzy Plewa – laureat І miejsca w kategorii „Proza” oraz Walentyna Waszczuk – laureatka ІІІ miejsca w kategorii „Wspomnienia”.
Zaprasza Sławomir Sawczuk
W Białymstoku odbył się koncert podsumowujący projekt „Rosawa - łączy nas muzyka” Fundacji M-patia
W programie – o Międzynarodowym Forum Społeczności Mleczarskiej, nagrodach KGW Zielona Dolina w Moszczonie Królewskiej w konkursie „Nasze Kulinarne Dziedzictwo” w Tykocinie oraz wspomnienia mieszkańców Moszczony Pańskiej o dawnym życiu i gospodarowaniu.
W Bielsku Podlaskim ogłoszono dziś laureatów Podlaskiej Nagrody Naukowo-Literackiej za 2024 rok. Zostali nimi w kategorii „Twórczość artystyczna” –Elżbieta Tomczuk i w kategorii „Działalność samorządowa”: dr Mikołaj Chrol
W Moszczonie Pańskiej w gm. Nurzec Stacja oraz w Moszczonie Królewskiej w gm. Mielnik w powiecie siemiatyckim w ostatni weekend odbyły się dwie imprezy kulturalne, organizowane przez aktywnych mieszkańców.
„Rosawa” to nowy na podlaskiej scenie zespół. W jego repertuarze przeważają ukraińskie piosenki, a tworzą go zarówno uchodźcy z Ukrainy, jak i Białorusini i Polacy.
W dzień Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny – w „Ukraińskiej Dumce” m.in. o wydarzeniach z tego dnia sprzed 40 lat, z 1984 roku, gdy spłonęła zabytkowa cerkiew w Czyżach.
W Skansenie w Koźlikach nad Narwią już tradycyjnie odbyły się „Tanci w Kłuni”. To wydarzenie zakończyło trwająca tydzień Letnią Szkołę Tradycji „Meandry”
W ramach „Meandrów - Letniej Szkoły Tradycji” ukraiński zespół folklorystyczny „Rodyna” z Dubiażyna zaprezentował obrzęd weselny.
Warsztaty tradycyjnego śpiewu i tańca, a także koncerty, pokazy, spotkania, potańcówki składają się na program Letniej Szkoły Tradycji „Meandry”, która odbywa się w Skansenie w Koźlikach nad Narwią
Prowadzący:
Ludmiła Łabowicz