Radio Białystok | Mniejszości | Ukraińska Dumka / Українська думка | Protest w sprawie budowy kurników w Rogaczach w gm. Milejczyce 19.11.2023
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
We wtorek w Rogaczach odbyło się pierwsze zebranie informacyjne w sprawie budowy w okolicy dużych kurników. Na działkach od strony Milejczyc - wśród lasów - ma ich tam być kilkanaście. Do najbliższych zabudowań wsi od planowanej inwestycji jest prawie 1,3 km.
Na zebraniu byli też mieszkańcy okolicznych wsi, wójt Gminy Milejczyce i delegacja inwestora - czyli WIPASZU - największej w Polsce firmy paszowej i lidera krajowego w produkcji świeżego mięsa z kurczaka. Jak powiedział założyciel firmy i jej prezes - Józef Wiśniewski - planowana jest budowa 16 dużych hal produkcyjnych a w każdej z nich będzie hodowanych ponad 50 tys. kurczaków. Zatrudnienie znajdą tam 32 osoby. Inwestycja rozpocznie się po wydaniu zgody budowlanej a jej wielkość to 70 mln zł.
Protestujący mieszkańcy obawiają przede wszystkim nieprzyjemnych zapachów, niszczenia dróg dojazdowych, obniżenia poziomu wód i spadkiem atrakcyjności turystycznej okolicy. Przez Rogacze przebiega m.in. trasa rowerowa GREEN VELO, są gospodarstwa agroturystyczne.
W świetlicy w Rogaczach zbierano podpisy pod protestem w sprawie planowanej inwestycji.
W Bielsku Podlaskim i Kleszczelach odbyła się VII Ukraińska Podlaska Konferencja Naukowa "Rola miast w dziejach Podlasia" (w 500-lecie nadania praw miejskich Kleszczelom). Organizatorem był Podlaski Instytut Naukowy z Bielska Podlaskiego.
Wolny Uniwersytet Ukraiński w Monachium - rozmowa z jego współpracownikiem prof. Bazylim Nazarukiem z Warszawy.
Wiosenne zwyczaje i obrzędy związane z dniem św. Jerzego Zwycięzcy.
W Puchłach odbyło się spotkanie autorskie z Dmytrem Dydenką, czyli Adamem Tomaszukiem, autorem zbiorku poezji „Onde po swojomu / tutaj – po polsku”. W „Ukraińskiej Dumce” relacja ze spotkania oraz o pomocy udzielanej uchodźcom wojennym z Ukrainy przez Fundację Okno na Wschód.
Fundacja Polza rozpoczęła zajęcia języka ukraińskiego w ramach projektu „Język jako klucz" we współpracy ze Spilno Białystok. Zajęcia odbywają się w soboty w Centrum Aktywności Społeczne
Co zrobić, aby zachęcić uczniów do nauki języka ukraińskiego? Jedną z takich form są zajęcia dodatkowe, wycieczki, warsztaty. Wielką zaletą nauczania byłyby konkursy przedmiotowe, za które dzieci otrzymywałyby dodatkowe punkty. Niestety nie są one organizowane. O tym – w „Ukraińskiej Dumce”.
Ponad 2,2 tys. zabytkowych nagrobków ukraińskich udało się odrestaurować kamieniarzom ze stowarzyszenia "Magurycz".
Odremontowane świetlice w gminie Czyże stają się miejscem spotkań, koncertów i warsztatów. Na jednym z takich spotkań – pikniku w Klejnikach – zagra zespół „Debiut”. W programie rozmowa o świetlicach, spotkanie z liderem „Debiutu” Januszem Romaniukiem oraz zaproszenie do składania wniosków w ramach programu Podlaskie Inicjatywy
Opowiadamy o wiosennych i wielkanocnych ukraińskich tradycjach: „rohulkach”, „wesniankach”, „hajiwkach”, wiosennych korowodach.
O przygotowniach do i obchodach Wielkanocy
Zwyczaje wielkanocne na Wołyniu i Podlasiu w opowieści Anny Litwinczuk z Bielska Podlaskiego.
Prowadzący:
Ludmiła Łabowicz