Drohiczyn pomaga Ukrainie 4.02.2024

4 lutego 2024

Urząd Miejski w Drohiczynie, fot. E. Ryżyk
Urząd Miejski w Drohiczynie, fot. E. Ryżyk



0:00
0:00
Dumka Ukraińska 2024-02-04 | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

    Po pełnoskalowej agresji Rosji na Ukrainę władze Drohiczyna i  mieszkańcy samorządu aktywnie włączyli się w organizację pomocy uchodźcom wojennym. Nieprzerwanie trwają też zbiórki wszelkiej pomocy która dociera głównie do zaprzyjaźnionego rejonu z siedzibą w Czerwonohradzie. Te działania władze Drohiczyna koordynują z dwiema firmami z okolic Sokołowa Podlaskiego i Siedlec oraz katyńskiego klubu motocyklowego. Do tej pory były to już setki ton towaru. Obecnie samorządu nadbużańskie zbierają nawet używane ławki i krzesła do szkół. Rozmowa z burmistrzem Drohiczyna Wojciechem Borzymem.

    W pierwszych miesiącach wojny w Drohiczynie było ok. 200 uchodźców wojennych z Ukrainy. Rozmowa z Natalią Kucharenko z Białej Cerkwi, która pracuje w drohiczyńskim ośrodku kultury. Prowadzi ona m.in. zajęcia z dziećmi w Strefie Odkrywania Wyobraźni Aktywności.

    Z wizytą w nadbużańskich Ogrodnikach - ośrodku plecionkarstwa z wikliny i w tradycyjnym małym gospodarstwie rolnym w Orzeszkowie w gm. Hajnówka.




     


Przeczytaj, zanim skomentujesz

Zwyczaje ludowe związane ze świętem Ścięcia Głowy św. Jana Chrzciciela 11.09.2024.


W „Ukraińskiej Dumce” o zwyczajach ludowych związanych ze świętem Ścięcia Głowy św. Jana Chrzciciela oraz spotkanie z Kateryną Piątkowską.



Łączy nas muzyka 09.09.2024


W Białymstoku odbył się koncert podsumowujący projekt „Rosawa - łączy nas muzyka” Fundacji M-patia



Moszczona Pańska dawniej i dziś 08.09.2024.


W programie – o Międzynarodowym Forum Społeczności Mleczarskiej, nagrodach KGW Zielona Dolina w Moszczonie Królewskiej w konkursie „Nasze Kulinarne Dziedzictwo” w Tykocinie oraz wspomnienia mieszkańców Moszczony Pańskiej o dawnym życiu i gospodarowaniu.



Poznaliśmy laureatów Podlaskiej Nagrody Naukowo-Literackiej 04.09.2024


W Bielsku Podlaskim ogłoszono dziś laureatów Podlaskiej Nagrody Naukowo-Literackiej za 2024 rok. Zostali nimi w kategorii „Twórczość artystyczna” –Elżbieta Tomczuk i w kategorii „Działalność samorządowa”: dr Mikołaj Chrol



Aktywność kulturalna w powiecie siemiatyckim 02.09.2024


W Moszczonie Pańskiej w gm. Nurzec Stacja oraz w Moszczonie Królewskiej w gm. Mielnik w powiecie siemiatyckim w ostatni weekend odbyły się dwie imprezy kulturalne, organizowane przez aktywnych mieszkańców.



Na próbie zespołu Rosawa 01.09.2024


„Rosawa” to nowy na podlaskiej scenie zespół. W jego repertuarze przeważają ukraińskie piosenki, a tworzą go zarówno uchodźcy z Ukrainy, jak i Białorusini i Polacy.



Cerkiew w Czyżach w II połowie XX w. 28.08.2024.


W dzień Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny – w „Ukraińskiej Dumce” m.in. o wydarzeniach z tego dnia sprzed 40 lat, z 1984 roku, gdy spłonęła zabytkowa cerkiew w Czyżach.



"Tanci w kłuni" na zakończenie "Meandrów" 26.08.2024


W Skansenie w Koźlikach nad Narwią już tradycyjnie odbyły się „Tanci w Kłuni”. To wydarzenie zakończyło trwająca tydzień Letnią Szkołę Tradycji „Meandry”



„Rodyna” prezentuje obrzęd weselny 25.08.2024


W ramach „Meandrów - Letniej Szkoły Tradycji” ukraiński zespół folklorystyczny „Rodyna” z Dubiażyna zaprezentował obrzęd weselny.




 
 

Prowadzący:

Ludmiła Łabowicz
Eugeniusz Ryżyk
Sławomir Sawczuk



źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok