Radio Białystok | Mniejszości | Ukraińska Dumka / Українська думка | Przed Festiwalem Kultury Ukraińskiej „Podlaska Jesień” 12.10.2025
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
To największa impreza Związku Ukraińców Podlasia. W najbliższy czwartek (16.10) rozpoczyna się Festiwal Kultury Ukraińskiej na Podlasiu „Podlaska Jesień”. Będzie prezentacja sztuki teatralnej „Koza Dereza” oraz koncerty muzyki ukraińskiej.
W programie na to ważne wydarzenie środowiska ukraińskiego zaprosi przewodnicząca Związku Ukraińców Podlasia Maria Ryżyk.
Jeden z festiwalowych koncertów odbędzie się w Siemiatyczach. Jednym z jego uczestników od wielu lat jest zespół „Nowina” z Moszczony Królewskiej. O udziale w „Podlaskiej Jesieni” opowiada liderka zespołu Helena Datczuk.
Na zakończenie o tradycjach związanych ze świętowaniem Święta Opieki Mati Bożej (14.10) opowiedzą Walentyna Waszczuk z Bielska Podlaskiego, pochodząca ze wsi Dudule w parafii prawosławnej w Wólce Wygonowskiej, a także Zoja Majstrowicz z Redut, pochodząca ze wsi Toporki.
Zaprasza Ludmiła Łabowicz
W „Dumce Ukraińskiej” o tradycyjnej obróbce lnu opowiada Walentyna Klimowicz z Dobrowody.
Wystawa „Aktywni w szkole” prezentuje portrety 14 uczniów białostockich szkół, którzy przyjechali do Polski z Białorusi i Ukrainy.
1 października w Warszawie odbyło się spotkanie delegacji komitetu doradczego Rady Europy z Konwencji Ramowej ds. ochrony mniejszości narodowych z przedstawicielami ukraińskiej mniejszości w Polsce.
W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bielsku Podlaskim nagrodzono laureatów tegorocznej Podlaskiej Nagrody Naukowo-Literackiej.
Przedstawiciele ukraińskiej mówili w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim o działalności organizacji mniejszości, problemach i potrzebach
O trudnej, z powodu wojny, działalności zespołu folklorystycznego „Horyna” z Równego
W Czeremsze odbyła się jedna z ważniejszych imprez Związku Ukraińców Podlasia „Dżereła – ukraińskie tradycje i transformacje”.
W programie – o projekcie Fundacji M-Patia, przygotowaniach „Ranku” do jubileuszu 30-lecia oraz wspomnienia Olgi Selwestrowicz z Moszczony Królewskiej, która wspomina czasy młodości z Ogrodnikach nad Bugiem.
W Gminnym Ośrodku Kultury w Czeremsze odbyły się warsztaty białego śpiewu z Łudmiłą Wostrikową.
Prowadzący:
Ludmiła Łabowicz