Wystawa o młodzieży - migrantach w Białymstoku 13.10.2025

13 października 2025

Otwarcie wystawy „Aktywni w szkole” w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. S. Staszica w Białymstoku. Foto: S. Sawczuk
Otwarcie wystawy „Aktywni w szkole” w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. S. Staszica w Białymstoku. Foto: S. Sawczuk



0:00
0:00
dźwięk do pobraniaDUMKA UKRAIŃSKA 13.10.2025 | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Wystawa „Aktywni w szkole” prezentuje portrety 14 uczniów białostockich szkół, którzy przyjechali do Polski z Białorusi i Ukrainy. „To wystawa o młodych ludziach, którzy – mimo trudności związanych z przeprowadzką i rozpoczęciem nowego życia – z determinacją budują swoją przyszłość oraz aktywnie uczestniczą w życiu szkoły i naszego miasta” – czytamy w jej opisie. Wystawa jest prezentowana  w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. S. Staszica w Białymstoku. Spotykamy się z jej organizatorami, bohaterami i dyrekcją szkoły.

Jednym z uczestników konferencji "Bezpieczna kanalizacja dla zdrowego środowiska: rozwiązania transgraniczne Łucka i Białegostoku”, która odbywała się w ramach wspólnego projektu, które realizują dwa miasta, był prof. Ołeksandr Tkaczuk z Narodowego Uniwersytetu Gospodarki Wodnej i Zarządzania Zasobami Naturalnymi w Równem. Rozmawialiśmy z nim o zmianach w gospodarowaniu wodami opadowymi oraz wyzwaniami, które niesie przed infrastrukturą wojenna sytuacja.

W audycji opowiemy także o programie 34. Festiwal Kultury Ukraińskiej na Podlasiu „Podlaska Jesień”, który odbędzie się w dniach 16-19 października 2025 roku:

16.10.2025 (czwartek)

Przedstawienia teatralne dla dzieci „Koza dereza” w wykonaniu ukraińskiego teatru lalek Zielona Walizka:

godz. 9.00 – Hajnówka, Hajnowski Dom Kultury, ul. T. Sołoniewicz 4

godz.13.00 – Białystok, Szkoła Podstawowa nr 9 im. 42 Pułku Piechoty ul. Legionowa 7


17.10.2025 (piątek)

godz. 8.30 – Bielsk Podlaski, Bielski Dom Kultury, ul. 3 Maja 2

Dzień Kultury Ukraińskiej

Przedstawienie teatralne dla dzieci „Koza dereza”

Koncert zespołów dziecięcych z Podlasia oraz gości z Ukrainy


godz.11.00 – Czeremcha, Gminny Ośrodek Kultury, ul. 1 Maja 77

Przedstawienie teatralne dla dzieci „Koza dereza”


godz.18.00 – Białystok, Uniwersyteckie Centrum Kultury i Nauki (UCKiN), ul. Ciołkowskiego 1N, Kampus UwB

Koncert zespołów z Polski i Ukrainy


godz.21.00 – Białystok, MotoPub, ul. Młynowa 14

Potańcówka z Kapelą Postola

 

18.10.2025 (sobota)

godz. 10.00 – Bielsk Podlaski, Bielski Dom Kultury, ul. 3 Maja 2

Przedstawienie teatralne dla dzieci „Koza dereza”


godz. 16.00 – Bielsk Podlaski, Bielski Dom Kultury, ul. 3 Maja 2

Jubileusz 30-lecia ukraińskiego Zespołu Pieśni i Tańca RANOK

 

godz. 16.00 – Narew, Gminna Biblioteka Publiczna, ul. A. Mickiewicza 18

Koncert zespołów z Polski i Ukrainy

 

19.10.2025 (niedziela)

godz. 14.00 – Hajnówka, Hajnowski Dom Kultury, ul. T. Sołoniewicz  4

Koncert zespołów z Polski i Ukrainy


godz. 17.00 – Siemiatycze, Siemiatycki Ośrodek Kultury (synagoga), ul. Zaszkolna 1

Koncert zespołów z Polski i Ukrainy


Zespoły biorące udział w festiwalu:

Ranok (Bielsk Podlaski), Hiłoczka (Czeremcha), Rodyna (Dubiażyn), Zołoto (Bielsk Podlaski), Dumka (Bielsk Podlaski), Łuna (Parcewo), Werwoczki (Orla), Dobryna (Białystok), Studio Piosenki HDK (Hajnówka), Chabry (Narew), Zespół Pieśni Echo Puszczy (Hajnówka), Chór Miasta Hajnówka, Harmoń (Łosinka), Omorfos (Siemiatycze), Wrzosy (Wilanowo), Niezabudki (Nurzec Stacja), Nowina (Moszczona Królewska), Jarosław Antypowicz, Tatiana Stryhun, laureaci Konkursu Piosenki Ukraińskiej „Z Podlaskiej krynicy”, Zespół folklorystyczny Horyna (Ukraina), Zespół tańca „Podolanka” (Ukraina).


Prezentacja antologii ukraińskojęzycznego piśmiennictwa Podlasia 07.12.2025

Prezentacja antologii ukraińskojęzycznego piśmiennictwa Podlasia 07.12.2025


W Białegostoku odbyła się prezentacja antologii ukraińskojęzycznego piśmiennictwa Podlasia „Krajina swojoho słowa”.



Kraina horodyszcz 03.12.2025

Kraina horodyszcz 03.12.2025


Trwają prace nad nowa książką Jerzego Hawryluka „Kraina horodyszcz i cyrylicy. Szkice z dziejów Podlaszan”



„Dobryna” na dwudniowych warsztatach 01.12.2025

„Dobryna” na dwudniowych warsztatach 01.12.2025


„Dobryna” z Białegostoku wzbogaca repertuar o archaiczne kolędy ludowe z Podlasia.



Ołeksandr Irwaneć w Bielsku Podlaskim 30.11.2025

Ołeksandr Irwaneć w Bielsku Podlaskim 30.11.2025


W Bielsku Podlaskim odbyło się spotkanie z pisarzem ukraińskim Ołeksandrem Irwancem.



Ukraińskie szkolnictwo na Podlasiu podczas I Wojny Światowej 26.11.2025

Ukraińskie szkolnictwo na Podlasiu podczas I Wojny Światowej 26.11.2025


Latem 1917 roku na Południowym Podlasiu aktywiści Ukraińskiej Hromady zorganizowali 23 szkoły ukraińskie.



OSP w Sobiatynie 24.11.2025

OSP w Sobiatynie 24.11.2025


W Sobiatynie w gminie Milejczyce wznawia działalność Ochotnicza Straż Pożarna.



Bielski ręcznik obrzędowy 23.11.2025

Bielski ręcznik obrzędowy 23.11.2025


W programie – spotkanie z Mariolą Kędyś, pochodzącą z Kleszczel, Aliną Dębowską-Jankiewicz oraz Mikołajem Panfilukiem.



Słownik gwar ukraińskich Podlasia prof. Arkuszyna 19.11.2025

Słownik gwar ukraińskich Podlasia prof. Arkuszyna 19.11.2025


Na początku tego roku w Łucku ukazał się „Słownik gwar ukraińskich Podlasia”, który opracował prof. Hryhorij Arkuszyn



Działalność społeczna Natalii Tiuniahiny w Hajnówce 17.11.2025

Działalność społeczna Natalii Tiuniahiny w Hajnówce 17.11.2025


W programie – o drugim dniu 9. Podlaskiej Ukraińskiej Konferencji Naukowej „Etnos ukraiński Podlasia wobec wyzwań XXI wieku" oraz spotkanie z aktywistką Natalią Tiuniahiną z Hajnówki.




 
 

Prowadzący:

Ludmiła Łabowicz
Eugeniusz Ryżyk
Sławomir Sawczuk



źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok