Radio Białystok | Mniejszości | Ukraińska Dumka / Українська думка | "Kotyłasia torba..." - czyli dziecięcy folklor Podlasia 18.03.2012
„Kotylasia torba z wysokoho horba” to tytuł książki i audiobooka z zapisem tradycyjnego folkloru dziecięcego Podlasia. Można w niej znaleźć ludowe piosenki, wierszyki, bajki i zagadki zapisane podczas etnograficznych ekspedycji Anny Artemiuk po wsiach bielskiego i hajnowskiego powiatu. Wydawnictwo ma wartość dokumentalną, ale przede wszystkim, zdaniem wydawców ze Związku Ukraińców Podlasia – ma zachęcić i pomóc rodzicom uczyć dzieci mowy swych przodków.
W audycji odwiedzimy także parafię prawosławną w Rogaczach – jej proboszcz ks. Mirosław Akwsietijuk opowie o historii i współczesnym dniu parafii.
Z rogacką parafią związana jest postać Konstantyna Charłampowicza – historyka Kościoła prawosławnego, badacza dziejów Prawosławia na ziemiach ukraińskich.
Na zakończenie, Wiktor Misiejuk z Ukraińskiego Naukowo – Pedagogicznego Stowarzyszenia „Berehynia” z Brześcia opowie o obchodach ku czci Tarasa Szewczenki oraz ukraińskiego pisarza z okolic Pińska Teodora Odracza.
Ukraiński Zespół Pieśni i Tańca „Ranok” z Bielska Podlaskiego jedzie na występy do Włoch. Weźmie udział w Międzynarodowym Konkursie i Festiwalu Folkloru Tańca i Muzyki Pesaro Art Inspirations w mieście Pesaro.
Maria Gunia z Gnojna nad Bugiem otrzymała I miejsce w tegorocznym konkursie festiwalu Korowaj Mielnicki.
W Bielskim Domu Kultury odbył się „muzyczny ukraiński maraton” - przesłuchania Konkursu Piosenki Ukraińskiej „Z Podlaskiej Krynicy”.
To jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych Związku Ukraińców Podlasia. W niedzielę (11.05) odbędzie się Konkurs Piosenki Ukraińskiej „Z pidlaśkoji krynyci”.
Wiosenne zwyczaje i obrzędy związane z dniem św. Jerzego Zwycięzcy.
W Puchłach odbyło się spotkanie autorskie z Dmytrem Dydenką, czyli Adamem Tomaszukiem, autorem zbiorku poezji „Onde po swojomu / tutaj – po polsku”. W „Ukraińskiej Dumce” relacja ze spotkania oraz o pomocy udzielanej uchodźcom wojennym z Ukrainy przez Fundację Okno na Wschód.
Fundacja Polza rozpoczęła zajęcia języka ukraińskiego w ramach projektu „Język jako klucz" we współpracy ze Spilno Białystok. Zajęcia odbywają się w soboty w Centrum Aktywności Społeczne
Co zrobić, aby zachęcić uczniów do nauki języka ukraińskiego? Jedną z takich form są zajęcia dodatkowe, wycieczki, warsztaty. Wielką zaletą nauczania byłyby konkursy przedmiotowe, za które dzieci otrzymywałyby dodatkowe punkty. Niestety nie są one organizowane. O tym – w „Ukraińskiej Dumce”.
Ponad 2,2 tys. zabytkowych nagrobków ukraińskich udało się odrestaurować kamieniarzom ze stowarzyszenia "Magurycz".
Prowadzący:
Ludmiła Łabowicz