Radio Białystok | #eksperyment | "Wodny" eksperyment dziennikarzy Radia Białystok

"Wodny" eksperyment dziennikarzy Radia Białystok

autor: Andrzej Ryczkowski, Kamil Kalicki

24.08.2018, 15:21, akt. 23.06.2020, 17:15

Kamil Kalicki i Andrzej Ryczkowski przed zapowiadanymi, większymi opadami, wystawili "pod chmurkę" akwarium, do którego padał deszcz.

Eksperyment "wodny", fot. Monika Kalicka
Eksperyment "wodny", fot. Monika Kalicka

"Wodny" eksperyment dziennikarzy Radia Białystok

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


W ciągu doby w ten sposób uzbierały się 2 centymetry wody. To nieco ponad 3,5 litra.

Jak mówi dyrektor Miejskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Białymstoku Marian Maciejewski, takie opady nie stanowią w mieście większego problemu.

- Dla nas deszcz duży, to jest deszcz, który przekracza 30 milimetrów w ciągu godziny. Ulewy, które mieliśmy w Białymstoku, to był opad ponad 50 l na metr kwadratowy w ciągu dwóch godzin. To jest deszcz, którego systemy gromadzenia i odprowadzania wody nie są w stanie zmagazynować, więc woda rozpływa się po miejscach najniżej położonych. Miejsca te będą albo zalane, albo podtopione - mówi Marian Maciejewski.

Eksperyment dziennikarzy Radia Białystok

Do napełnienia akwarium do wysokości 1 centymetra, to przy wymiarach dna 60X30 centymetrów potrzeba 1,8 litra wody. Całe akwarium, którego dziennikarze używali do swojego eksperymentu, jest w stanie pomieścić 72 litry wody. Jeszcze więcej, bo blisko 85 litrów na każdy metr kwadratowy spadło w ciągu kilku godzin na początku maja na Białystok. "W czasie największego natężenia opadu (...) w ciągu 10 minut spadło ponad 20 milimetrów deszczu." - podaje portal meteomodel.pl.

Z dużej chmury mały deszcz?

Skąd wiadomo ile deszczu może spaść z chmur? Kierownik Białostockiego Biura Prognoz Maciej Maciejewski mówi, że z pomocą synoptykom przychodzi statystyka.

- Decydującą rolę w tej chwili mają modele matematyczne, które zdecydowanie poprawiają jakość prognoz, a przede wszystkim są w stanie wydłużyć czas prognozy do 7-10 dni. Klasycznie wygląda to tak, że najpierw synoptyk analizuje to, co się dzieje aktualnie nad Europą na różnych poziomach, sprawdza, jak przemieszczają się masy powietrza i jakie one są, ile jest w nich wilgoci i na tej podstawie szacuje, czy będzie padało, czy nie, a jeśli tak, to jak dużo - mówi Maciej Maciejewski.

Z prostych obliczeń wynika, że 1 centymetr opadu, to 10 litrów wody na każdy metr kwadratowy powierzchni, co daje 100 metrów sześciennych na hektar. 20 milimetrów, które napadało do akwarium w ciągu doby, to - dla całego miasta, które zajmuje 102 kilometry kwadratowe - ponad 2 miliardy litrów deszczówki. 

Żeby pomieścić cały ten opad potrzeba byłoby ponad 27 milionów takich akwariów, jakie dziennikarze wykorzystali w swoim eksperymencie. Wody, która spadła w ciągu doby na Białystok, wystarczyłoby na przykład na napełnienie ponad 1600 olimpijskich basenów.

| red: sk, mag, mak, ary, zmj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Co zrobić, kiedy zgubimy się na grzybach - eksperyment dziennikarzy Radia Białystok

15.09.2017, 14:49

Nawet kilkanaście osób dziennie odwiedza Wojewódzką Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Białymstoku, żeby rozwiać swoje wątpliwości związane z grzybami.


Bicie rekordów - eksperyment dziennikarzy Radia Białystok [zdjęcia]

8.09.2017, 15:21

W znaczeniu, którego używamy najczęściej, rekord, to najtrudniejszy do osiągnięcia wynik potwierdzony pomiarem. Zwykle jest to najlepszy rezultat w jakiejś dziedzinie.


Ćwiczenia na siłowni profesjonalnej i pod chmurką - eksperyment dziennikarzy Radia Białystok

9.06.2017, 15:30

Z roku na rok w Białymstoku przybywa siłowni pod chmurką - obecnie jest ich około 20. Z urządzeń na świeżym powietrzu mogą korzystać zarówno młodsi, jak i starsi mieszkańcy. Zwykle mają one instrukcje informujące o tym, jak prawidłowo ich używać.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok