Jak przechowywać produkty spożywcze bez lodówki? - eksperyment dziennikarzy Radia Białystok

25 maja 2018

Eksperyment z mrożonkami, fot. Monika Kalicka
Eksperyment z mrożonkami, fot. Monika Kalicka

Jak przechowywać produkty spożywcze bez lodówki? - eksperyment dziennikarzy Radia Białystok

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


W sklepach możemy trafić na torby termiczne, izolacyjne, chłodzące, a także przenośne lodówki. Zachowanie łańcucha chłodniczego jest ważne nie tylko dla produktów spożywczych, ale na przykład także dla szczepionek. Jak tłumaczy dietetyczka Magdalena Radziszewska, wysoka temperatura sprawia, że jedzenie szybciej się psuje, a to może być groźne dla naszego zdrowia.

W zbyt wysokiej temperaturze nasze produkty zbyt szybko zaczynają żyć własnym życiem i ilość bakterii, które mogą się na nich rozwinąć może przekroczyć możliwości naszego układu odpornościowego.

 - mówi Magdalena Radziszewska

Dzięki właściwej temperaturze większość jedzenia zachowuje dłużej swoje właściwości, między innymi smak i zapach. W krytycznych sytuacjach nawet minimalna zmiana temperatury zamienia zdrowe produkty w takie, które szkodzą całemu organizmowi.

Lekarz rodzinny Joanna Szeląg mówi, że najbezpieczniej jest wyjmować z lodówki czy zamrażarki taką ilość produktu, która jest nam potrzebna.

Zamrażamy po to, żeby móc zachować jakiś produkt i jeżeli go rozmrażamy to po to, żeby go spożyć. Rozmrażamy w warunkach, w których mogą się łatwiej rozwijać bakterie. Zdecydowanie najbezpieczniej jest rozmrozić tyle, ile potrzebujemy do zużycia. 

- dodaje Joanna Szeląg

Kamil Kalicki i Andrzej Ryczkowski sprawdzili, jak długo ujemną temperaturę utrzymuje zwykła torba, torba termiczna oraz torba chłodząca z dodatkowym wkładem. Zamrożona mieszanka groszku z marchewką pozostawiona w temperaturze pokojowej w zwykłej torbie osiągnęła zero po 2 godzinach i 30 minutach. W torbie termicznej w takich samych warunkach mrożonka wytrzymała 6 godzin, a dodatkowy wkład wydłużył ten czas do 8,5 godziny.


Prowadzący:

Kamil Kalicki
Andrzej Ryczkowski


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok