Radio Białystok | Galerie | Żubry Białystok lepsze w "rogatych derbach" regionu - wygrywają z Turem Basket Bielsk Podlaski [zdjęcia, wideo]

autor: Grzegorz Pilat, Wojciech Szubzda

23.10.2019, 06:59, akt. 24.10.2019, 08:50

Po bardzo emocjonującym spotkaniu koszykarze Żubrów Białystok wygrali z Turem Basket Bielsk Podlaski w derbach regionu 97:90 w koszykarskiej drugiej lidze.

Tur Basket Bielsk Podlaski - Żubry Białystok, 23.10.2019, fot. Joanna Szubzda

W pierwszej kwarcie koszykarze obu drużyn grali wyrównane zawody i nie potrafili odskoczyć od rywali na więcej niż 3 punkty. Ostatecznie ta część meczu zakończyła się wynikiem 29:27 dla Żubrów Białystok.

Początek drugiej kwarty należał do zawodników gospodarzy, który prowadzili w tej części meczu już 4:0, ale przy tym prowadzeniu mecz został na kilka minut przerwany z powodu problemów z tablicą z wynikami. Ta przerwa początkowo nie wpłynęła źle na koszykarzy Tura, którzy po wznowieniu gry znowu zdobyli dwa punkty.

Później jednak gospodarze przestali punktować, a zaczęli goście. W pewnym momencie przeprowadzili nawet 5 celnych akcji i wyszli na prowadzenie. Ostatecznie pierwsza połowa zakończyła się wygraną Żubrów 55:47.

W trzeciej kwarcie obraz gry nie zmienił się znacząco. Obie drużyny celnie punktowały, ale to Żubry utrzymywały przewagę ok. 10 punktów przez cały fragment tej części meczu. Dopiero w końcówce tej części gry Tur zaczął punktować i 3. kwarta zakończyła się wynikiem 69:75.

Emocjonująca końcówka meczu

W czwartej kwarcie koszykarze Tura zaczęli gonić wynik i na ponad 2 minuty przed końcem meczu doprowadzili do remisu 90:90, ale przy tym stanie Żubry zdobyły 4 punkty i prowadziły 94:90.

Gospodarze mieli szansę dogonić wynik, ale ich rzut za 3 punkty był niecelny. W ostatniej akcji meczu równo z końcową syreną Patryk Wydra trafił za trzy punkty i Żubry ostatecznie pokonały gospodarzy 97:90.

Wypowiedzi trenerów po meczu

Po meczu trener Tura - Kamil Zakrzewski mówił m.in., że jego zawodnicy pozwolili na zbyt dużo rywalom w pierwszej połowie.

Po meczu trener Żubrów Białystok - Krzysztof Kalinowski mówił, że o zwycięstwie jego drużyny zdecydowały m.in. determinacja i wola walki.

Zmiany w Żubrach

Po nieudanym poprzednim sezonie, w którym nie udało się awansować do I ligi, w białostockim zespole doszło do dużych zmian. Drużyny nie prowadzi już Tomasz Kujawa. Jego miejsce zajął dotychczasowy asystent Krzysztof Kalinowski.

Odeszło też kilku ważnych zawodników, m.in. Kamil Czosnowski czy Bartosz Wróblewski, który gra teraz w... Turze. Żubry w tym sezonie postawiły przede wszystkim na swoich wychowanków, których wspierają doświadczeni zawodnicy z regionu i kraju.

Tur utrzymał kadrę

Zupełnie inna sytuacja jest w Bielsku Podlaskim, gdzie nie doszło prawie do żadnych zmian. Tura opuściło dwóch zawodników. W ich miejsce ściągnięto m.in. Rafała Króla z SKK Siedlce.

| red: wsz, maj, zmj

Podlascy koszykarze szykują się do nowego, drugoligowego sezonu. Podobnie jak w zeszłym, na tym poziomie rozgrywek kibice zobaczą Żubry Białystok i Tura Basket Bielsk Podlaski. Obie drużyny zagrają w grupie B.