Radio Białystok | Galerie | Msza święta dziękczynna za posługę abp. Tadeusza Wojdy w Archidiecezji Białostockiej [zdjęcia, wideo]

Msza święta dziękczynna za posługę abp. Tadeusza Wojdy w Archidiecezji Białostockiej [zdjęcia, wideo]

autor: Edyta Wołosik

21.03.2021, 08:48, akt. 19:18

Były podziękowania za prawie cztery lata posługi w Białymstoku i życzenia wszystkiego co najlepsze na nowej drodze duszpasterskiej. Zgodnie z decyzją papieża Franciszka, arcybiskup Tadeusz Wojda będzie nowym ordynariuszem Archidiecezji Gdańskiej. W niedzielę (21.03) wierni, przedstawiciele władz i różnych środowisk wzięli udział w mszy świętej dziękczynnej w białostockiej katedrze.

Msza święta dziękczynna za posługę abp. Tadeusza Wojdy w Archidiecezji Białostockiej, fot. Sylwia Krassowska
Msza święta dziękczynna za posługę abp. Tadeusza Wojdy w Archidiecezji Białostockiej, fot. Sylwia Krassowska

Msza święta dziękczynna za posługę abp. Tadeusza Wojdy w Archidiecezji Białostockiej - relacja Edyty Wołosik

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


W archidiecezji białostockiej abp Tadeusz Wojda pracował od 2017 r.

W archidiecezji białostockiej pallotyn abp Tadeusz Wojda pracował od 2017 r. Jego ingres do białostockiej katedry odbył się w listopadzie 2017 r.

2 marca 2021 r. papież Franciszek mianował go metropolitą gdańskim. 25 marca odbędzie się kanoniczne objęcie przez abp. Tadeusza Wojdę metropolii gdańskiej, a ingres w Gdańsku będzie w Niedzielę Palmową 28 marca – informuje w komunikacie kuria w Gdańsku.


Msza dziękczynna w Białymstoku

Msza w Białymstoku była transmitowana w internecie na kanale YouTube ArchiBial MEDIA.


W niedzielnej mszy dziękczynnej w białostockiej katedrze Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny za posługę metropolity Tadeusza Wojdy udział wzięli m.in. jego poprzednik abp Edward Ozorowski, bp pomocniczy Henryk Ciereszko, prawosławny abp Jakub – ordynariusz prawosławnej diecezji białostocko-gdańskiej, władze regionu, miasta, samorządowcy i duchowieństwo. Msza była transmitowana w internecie na kanale  archidiecezji.

Przez blisko cztery lata posługiwania w  archidiecezji białostockiej wypełniał obowiązki ordynariusza, pasterza troszczącego się o swoje owce, umacniając je w wierze, karmiąc Słowem Bożym, sprawując sakramenty, wizytując parafie, podejmując decyzje administracyjne. Dostrzegając znaki czasu i nowe decyzje duszpasterskie podjął też szereg nowych inicjatyw

- mówił o abp. Tadeuszu Wojdzie rzecznik archidiecezji białostockiej ks. Andrzej Dębski.

Abp Tadeusz Wojda podziękował wszystkim za czas spędzony w regionie, współpracę, działania i za wspólne głoszenie Ewangelii.

Na  początku mojej posługi pasterskiej w tej archidiecezji zaprosiłem wszystkich do wspólnego głoszenia Ewangelii. Nie robiłem tego z innych  powodów, jak właśnie dlatego, abyśmy zwracając swoje serce ku Chrystusowi, naszemu odkupicielowi, starali się zdobywać zawsze tę  wielką mądrość chrześcijańską, która polega na tym, aby dobrze wybierać,  aby właściwie wybierać w perspektywie naszego życia wiecznego, nie  tylko tego życia tu, na ziemi 

- mówił abp Tadeusz Wojda.

Za  współpracę dziękował także prawosławnemu abp. Jakubowi, za "wspólne  inicjatywy i modlitwę na rzecz jedności chrześcijan" oraz innym wspólnotom chrześcijańskim i niechrześcijańskim na terenie archidiecezji za "wzajemną otwartość i życzliwość". Podkreślił, że ma nadzieję, że  region podlaski jest i będzie dalej regionem o "silnych tradycjach  chrześcijańskich".

"Ta moja wdzięczność, którą w tej chwili wyrażam jest do wszystkich" - mówił abp Tadeusz Wojda.

W opublikowanym w niedzielę na stronie archidiecezji białostockiej liście - słowie podziękowania - abp Tadeusz Wojda dodał, że nowe zadanie, pracę w archidiecezji gdańskiej podejmie z kapłańskim posłuszeństwem.


Słowo podziękowania Arcybiskupa Metropolity Białostockiego

Drodzy Bracia w kapłaństwie, Umiłowani w Chrystusie Siostry i Bracia!


Wielkopostna droga naszej odnowy duchowej ma na celu zbliżenie nas do Boga i do drugiego człowieka. Wszystko w tym czasie pobudza nas do refleksji nad własnym życiem i do odnowy wewnętrznej. W jednej z homilii papież Franciszek, zachęcając nas do ciągłego poszukiwania Boga i innych, zadał następujące pytania: „Spójrz głęboko w swoje serce, spójrz w siebie i zadaj sobie pytanie: czy masz serce, które tęskni za czymś wielkim, czy też serce, które zostało uśpione przez rzeczy? Czy twoje serce zachowało niepokój związany z poszukiwaniem, czy też pozwoliłeś zadusić je rzeczami, które w końcu je całkowicie osłabią? Bóg cię oczekuje, szuka: co odpowiadasz? Czy zauważyłeś tę sytuację swojej duszy? Czy śpisz? Wierzę, że Bóg na ciebie czeka, czy dla ciebie ta prawda to tylko słowa?” (28 sierpnia 2013).

Potrzeba spojrzenia w głąb serca musi nam nieustannie towarzyszyć, powinna niepokoić naszą duszę, w przeciwnym razie grozi nam zaśnięcie i powolna utrata wiary. Lampy naszego życia duchowego muszą być zawsze sycone olejem głębokiej i wciąż odnawianej przyjaźni z Jezusem! Nie możemy pozwolić, by przytłaczały nas rzeczy, które nas otaczają, a nawet wdzierają się do naszego wnętrza i naszego świata duchowego.

Przez cztery lata tę drogę odnowy duchowej podejmowaliśmy wspólnie. Wolą jednak Ojca Świętego Franciszka jest, abym pozostawił wspólnotę Archidiecezji Białostockiej i jako pasterz poprowadził wspólnotę wiernych Archidiecezji Gdańskiej. Podejmuję to nowe zadanie w duchu kapłańskiego posłuszeństwa. 

Tym listem pragnę podziękować biskupowi Henrykowi Ciereszko, biskupowi pomocniczemu naszej  Archidiecezji, arcybiskupom Seniorom Edwardowi Ozorowskiemu i Stanisławowi Szymeckiemu, wszystkim kapłanom, osobom konsekrowanym, siostrom zakonnym, klerykom, ministrantom, członkom ruchów i wspólnot religijnych oraz katechetom za wspólny trud i „radość głoszenia Ewangelii”.

Słowa wdzięczności kieruję do wszystkich diecezjan, którzy bez rozgłosu, ale zawsze, na różne sposoby, wspierali przepowiadanie słowa Bożego w całej wspólnocie archidiecezjalnej. Dziękuję studentom i młodzieży za ich szczere pragnienie szukania dobra i mówienie prawdy. Wyczuleni na tę prawdę, jesteście ważnym głosem w dzisiejszym świecie. Przepraszam za wszystkie niedociągnięcia i błędy z mojej strony oraz za to, że nie zawsze potrafiłem sprostać wszystkim  wyzwaniom.

Odchodząc z Białegostoku zabieram ze sobą cenne doświadczenie świadectwa wiary, która jest nadal najważniejszą podstawą codziennego życia wielu mieszkańców Podlasia. Zachowajcie swoje serca w wierności Bogu i Jezusowi Chrystusowi, naszemu Zbawicielowi. 

Życzę wszystkim, i o to się modlę, aby wiara była dla Was zawsze światłem i drogowskazem na drogach codziennego przemierzania tego świata. 

Wszystkim udzielam pasterskiego błogosławieństwa.

                                                                          Abp Tadeusz Wojda SAC  
METROPOLITA BIAŁOSTOCKI


W Niedzielę Palmową ingres abp. Tadeusza Wojdy do archikatedry oliwskiej

Kanoniczne objęcie archidiecezji gdańskiej przez arcybiskupa Tadeusza Wojdę odbędzie się w najbliższy piątek w archikatedrze oliwskiej. Ingres, czyli uroczyste, liturgiczne objęcie urzędu przez nowego metropolitę gdańskiego, będzie miał miejsce w Niedzielę Palmową. O szczegółach obu wydarzeń poinformowali w komunikacie prasowym biskupi pomocniczy archidiecezji gdańskiej - Wiesław Szlachetka i Zbigniew Zieliński. 

W dokumencie opublikowanym na stronie kurii czytamy, że rozpoczęcie pasterskiej posługi nowego arcybiskupa gdańskiego będzie miało miejsce 25 marca o godz. 11:00 w archikatedrze oliwskiej, w uroczystość Zwiastowania Pańskiego i w 29. rocznicę ustanowienia archidiecezji i metropolii gdańskiej. Ze względu na obostrzenia, wydarzenie będzie miało charakter wewnętrzny - wezmą w nim udział reprezentanci duchowieństwa, osób życia konsekrowanego i wiernych świeckich.

W komunikacie podano również, że ingres abp. Tadeusza Wojdy do archikatedry oliwskiej odbędzie się 28 marca - w Niedzielę Palmową, o godz. 14:30. Uroczystość będzie transmitowana przez TVP3 oraz TV Trwam i Radio Plus. Aby umożliwić udział w obrzędzie i wspólnej modlitwie szerszemu gronu osób, na placu przed świątynią zostanie ustawiony telebim.

Biskupi zachęcają do modlitwy w intencji nowego pasterza archidiecezji gdańskiej.

"Otoczmy Księdza Arcybiskupa Tadeusza naszą modlitwą, aby Jego posługa przyniosła wiele zbawiennych owoców w życiu całej wspólnoty wiary. Niech to historyczne wydarzenie będzie okazją do szczególnej jedności i powszechnej modlitwy za nowego Pasterza oraz naszą archidiecezję" - napisali biskupi Wiesław Szlachetka i Zbigniew Zieliński.

Archidiecezja gdańska nie miała metropolity od 13 sierpnia minionego roku, gdy papież Franciszek przyjął rezygnację abp. Sławoja Leszka Głódzia - duchowny skończył 75 lat, osiągając tym samym wiek emerytalny. Decyzją papieża administratorem apostolskim archidiecezji gdańskiej sede vacante został wówczas biskup elbląski Jacek Jezierski.

źródło: archibial.pl. PAP | red: bsd, mag, sk


Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


abp Tadeusz Wojda [wideo]

3.03.2021, 07:48

"Będę tęsknił za tym dobrym poczuciem się na Ziemi Białostockiej, czułem to od samego początku, doświadczyłem tu wiele życzliwości" - mówi abp Tadeusz Wojda.


Abp Tadeusz Wojda został mianowany arcybiskupem metropolitą gdańskim [wideo]

2.03.2021, 12:29

Papież Franciszek mianował Abp. Tadeusza Wojdę SAC nowym arcybiskupem metropolitą gdańskim. Decyzję papieża ogłosiła we wtorek (2.03) w południe Stolica Apostolska.


W Archidiecezji Białostockiej do bierzmowania będą przystępować uczniowie pierwszych klas szkół średnich

24.02.2021, 10:52

Dzieci z klas siódmych w Archidiecezji Białostockiej nie przystąpią w tym roku do sakramentu bierzmowania.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Szpiedzy, wielka historia i miłość


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok