Radio Białystok | Gość | abp Tadeusz Wojda [wideo] - metropolita białostocki

abp Tadeusz Wojda [wideo]

metropolita białostocki

3.03.2021, 07:48, akt. 11:42

"Będę tęsknił za tym dobrym poczuciem się na Ziemi Białostockiej, czułem to od samego początku, doświadczyłem tu wiele życzliwości" - mówi abp Tadeusz Wojda.

abp Tadeusz Wojda, fot. Sylwia Krassowska
abp Tadeusz Wojda, fot. Sylwia Krassowska

Z abp. Tadeuszem Wojdą rozmawia Dorota Niebrzydowska

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Po prawie czterech latach arcybiskup Tadeusz Wojda opuszcza Kościół białostocki. Będzie nowym ordynariuszem archidiecezji gdańskiej i następcą abp. Sławoja Leszka Głódzia. Taką decyzję podjął papież Franciszek. Z metropolitą białostockim arcybiskupem Tadeuszem Wojdą rozmawia Dorota Niebrzydowska.Dorota Niebrzydowska: Z dużym zaskoczeniem wszyscy przyjęliśmy decyzję papieża Franciszka o mianowaniu księdza arcybiskupa metropolitą gdańskim. Ksiądz arcybiskup był zaskoczony? Jak ksiądz arcybiskup przyjął tę decyzję?abp Tadeusz Wojda: Ja też oczywiście byłem bardzo zaskoczony, bo się nie spodziewałem takiej nominacji, tym bardziej że mijają niespełna cztery lata od kiedy jestem w Białymstoku, ale taka jest wola Boża, taka jest wola papieża, dlatego trzeba ją przyjąć i przyjąłem ją w duchu wdzięczności. Myślę, że jest to też wyraz jakiegoś zaufania papieża do mnie, tak przynajmniej to odbieram. Obowiązuje nas posłuszeństwo kapłańskie, więc ja dziękuję papieżowi za to, że mnie mianował, chociaż tak po ludzku mówiąc, troszeczkę mi szkoda Białegostoku."Aby głoszona była Ewangelia" - z taką dewizą ksiądz arcybiskup rozpoczynał pierwszą posługę biskupią w ogóle w diecezji i to w archidiecezji białostockiej, która też diecezją łatwą nie była. Jak z perspektywy tych właśnie czterech lat ksiądz arcybiskup ocenia swoją posługę? Co się udało, co może jest jeszcze do zrobienia? 

 

 

Może ta trudność, o której pani redaktor mówi, była związana bardziej z tym, że w ogóle nie znałem tej archidiecezji, nigdy tutaj wcześniej nie byłem, dlatego wszystko musiałem poznawać i to może była taka trudność. Z drugiej strony doświadczyłem tu ogromnie wiele życzliwości, od samego początku, i ze strony ludzi, ze strony kapłanów, ze strony instytucji, miałem cały czas takie wrażenie jak "swój pośród swoich" i tak też się czułem. 

Rozpoczynałem tę moją posługę właśnie tutaj z tą dewizą, bo z tą dewizą przyszedłem: "Aby Ewangelia była głoszona". Wiemy doskonale, że dla nas ludzi wierzących Ewangelia jest czymś zasadniczym, czymś podstawowym, to jest Słowo Boże, które do nas jest kierowane, Słowo Boże, które nas oświeca, Słowo Boże, które nas umacnia, Słowo Boże, które daje nam światło do naszej posługi, do naszej pracy, Słowo Boże, którym jest sam Jezus Chrystus, a więc on do nas mówi. Dlatego starałem się jakoś to Słowo Boże najpierw sam medytować, a potem je w taki czy inny sposób przekazywać tym, do których zostałem posłany. 

Stąd wiele inicjatyw, które były podejmowane. Pierwsza rzecz to przede wszystkim głoszenie Słowa Bożego. Starałem się zawsze głosić Słowo Boże - nie inne słowo, tylko Słowo Boże przede wszystkim w kontekście społecznym. Starałem się rozwijać klimat eucharystii, bo Słowo Boże prowadzi do eucharystii, do spotkania z Jezusem eucharystycznym, a ponieważ mamy tutaj w Sokółce tak wyraźny znak tej obecności słowa wcielonego, jakim jest ta cząsteczka eucharystyczna, która prawie 13 lat temu zamieniła się przynajmniej częściowo w zewnętrzną część serca Jezusowego w agonii, czyli jest to wyraźny znak, że Jezus czegoś oczekuje. Stąd staraliśmy się ten klimat eucharystyczny głosić. Rozpoczęliśmy to dwa lata temu nowenną eucharystyczną przez 9 miesięcy, od stycznia do września, zakończyła się wielkimi uroczystościami w Sokółce. Jako kolejny etap tej nowenny, to miały być właśnie eucharystyczne pielgrzymki wszystkich parafii, z racji też na to, że mamy trzyletni program duszpasterski "Eucharystia", więc żeby ten klimat eucharystii był też rozwijany we wszystkich parafiach. Niestety pandemia nam nie pozwoliła na to, liczyliśmy i liczymy dalej, to już może mój następca będzie kontynuował, bo projekt jest przygotowany, jak też i program formacyjny konkretnie w Sokółce. Rozpoczęliśmy też formacje eucharystyczną w Sokółce. Moim planem, moją wizją, było to, żeby powstał tam taki ośrodek eucharystyczny. Już w tym momencie są przygotowywane pomieszczenia do przyjmowania pielgrzymów, do formacji, do rekolekcji, w perspektywie jest może nawet budowa jakiegoś ośrodka rekolekcyjnego, ale to już ktoś inny się będzie tym zajmował. 

Też taką wielką inicjatywą, która miała się odbyć, niestety z powodu pandemii została przesunięta, to peregrynacja obrazu Matki Bożej Miłosierdzia do wszystkich naszych parafii. Cały program był gotowy, plan rozpisany, wszyscy poinformowani, to miało się rozpocząć w ubiegłym roku, w Niedzielę Białą, w pierwszą niedzielę po zmartwychwstaniu pańskim, niestety się nie udało. Otrzymałem piękny list od papieża Franciszka, żeby w każdej parafii odczytać, ale peregrynacja, jeśli pozwoli sytuacja, rozpocznie się w późniejszym terminie. Księże arcybiskupie, czyli diecezję zostawia ksiądz poukładaną, posprzątaną... Ze spokojną głową opuści ksiądz archidiecezję białostocką? 

 


Może nie wszystko jeszcze jest poukładane, bo wiadomo, że to wszystko trzeba zawsze układać, porządkować, tak jak w domu, z łatwością można ten porządek stracić, tak samo jest w każdej diecezji, w każdej wspólnocie. Niemniej jednak myślę, że jakoś tak poczuliśmy wspólnie potrzebę porządkowania czy rozwijania różnych agend duszpasterskich i myślę, że to się udaje, myślę, że będzie to kontynuował już mój następca. Wiele rzeczy było w planach i gdyby nie ta pandemia, byłoby już o wiele więcej zrobione.

 


Jest coś, za czym ksiądz arcybiskup będzie tęsknił? Jest wiele rzeczy, za którymi na pewno będę tęsknił. Będę tęsknił za tym dobrym poczuciem się na Ziemi Białostockiej, czułem to od samego początku, doświadczyłem tu wiele życzliwości, naprawdę ogromnie wiele. Jestem za to bardzo wszystkim wdzięczny, białostoczanom i nie tylko. Gdziekolwiek się nie pojawiłem, przy wizytacjach duszpasterskich, to doświadczałem ogrom życzliwości i za to jestem ogromnie wdzięczny. Będę zawsze o tym pamiętał, modlił się i myślę, że z przyjemnością będę wracał. Dziękuję też wszystkim instytucjom, z którymi były raczej dobre układy, czasem takie czy inne drobiazgi były, ale to wszędzie tak jest, czasem nie zawsze musimy się dogadywać, nie zawsze musimy mieć jedno zdanie, to nie o to chodzi, ważne, że te relacje były w miarę dobre. 

 


1 kwietnia to Wielki Czwartek, początek Triduum Paschalnego. To też dzień ustanowienia kapłaństwa, początek posługi w diecezji gdańskiej. Zostawi nas ksiądz arcybiskup przed Świętami Wielkanocnymi.Zostawię przed Świętami Wielkanocnymi, chociaż ze smutkiem, bo już przygotowałem się duchowo do tych świąt, ale z drugiej strony archidiecezja gdańska mnie potrzebuje. Kiedy powiedziałem, że w Niedzielę Palmową postaram się zorganizować ingres, to się też bardzo ucieszyli, że będą mieć święta już ze swoim biskupem, coś za coś. To jest taki dobry, wielki tydzień, taki wyjątkowy moment w ciągu roku, żeby rozpocząć wspólnie tę nową drogę - tak jak Jezus wjeżdżał do Jerozolimy, wiedząc, co go czeka, tak ja właściwie nie wiem co mnie czeka w Gdańsku, ale z ufnością podchodząc do tego wszystkiego, to myślę, że to będzie taki "dobry wjazd" do Jerozolimy. 

 


Z wiernymi, tu w Białymstoku, ksiądz arcybiskup zamierza się jakoś pożegnać?Oczywiście, nie mógłbym odjechać bez pożegnania, bo tylko złodziej ucieka, ja nie uciekam, chcę się pożegnać. W odpowiednim momencie poinformuję kiedy prawdopodobnie zorganizujemy mszę świętą tutaj w katedrze i może jakieś dwa słowa, jakieś krótki list skieruję do wszystkich wiernych, żeby podziękować za wszystko, za modlitwę, za życzliwość, za obecność, za wspólne przeżywanie tej radości, bo były przecież i pielgrzymki różne, i celebracje, spotkania, dużo tego było.

 


Kto będzie następcą księdza arcybiskupa? Trudno powiedzieć w tym momencie, dopiero będą robione badania kanoniczne, to już Ojciec Święty zleci nuncjuszowi w Polsce i on będzie próbował tutaj kogoś znaleźć. Nie ma takiej możliwości, żeby kogoś namaścić, wytyczyć i powiedzieć, że to jest najlepszy kandydat. Wybór nowego kandydata to jest dosyć szeroka konsultacja. 

 


W takim razie, jakie przesłanie dla tego nowego pasterza archidiecezji białostockiej ksiądz arcybiskup by zostawił? 

 


Chcę mu powiedzieć, że ktokolwiek by tu nie przyszedł, to jeśli będzie otwarty, życzliwy dla ludzi, dla wszystkich, to zostanie przyjęty i życzę mu tego, żeby z nadzieją, z otwartością i przede wszystkim z dobrym sercem szedł w tym kierunku, a doświadczy naprawdę wiele dobra. 

 


Dziękuję serdecznie za rozmowę.

 


Dziękuję pięknie i też dziękuję mediom za piękną współpracę. Doświadczyłem wiele wspaniałej współpracy z mediami, to trzeba podkreślić, to jest też na pewno piękne świadectwo wspólnego kroczenia, wspólnego głoszenia Ewangelii. 


| red: sk


Przeczytaj, zanim skomentujesz


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
Jarosław Gowin, fot. Joanna Szubzda

Jarosław Gowin

wicepremier, minister rozwoju pracy i technologii
14.05.2021

"Na koniec tego roku polska gospodarka będzie się rozwijała w tempie być może najszybszym w Europie (...) nasz rozwój gospodarczy jest zdrowy, stabilny. Oparty nie o tych wielkich inwestorów, którzy raz się pojawiają, a potem znikają, tylko przede wszystkim oparty o produkcję przemysłową."

Dariusz Piontkowski, fot. Joanna Szubzda, (archiwum)

Dariusz Piontkowski

wiceminister edukacji i nauki
14.05.2021

"Powrót nawet na kilka tygodni do szkół jest zdecydowanie lepszy ze względów psychologicznych, społecznych. Potrzebne jest odnowienie kontaktów rówieśniczych, nawiązanie ponownych relacji z nauczycielem. To także szansa na powtórzenie materiału, który był trudniejszy" - mówi Dariusz Piontkowski.

Szymon Bielonko, fot. Joanna Szubzda

Szymon Bielonko

koordynator punktu szczepień powszechnych w hali sportowej przy ulicy Broniewskiego w Białymstoku
13.05.2021

"Ludzie, którzy biegali maratony, w tym momencie nie są w stanie wejść na pierwsze piętro. Niestety pacjenci, którzy przeszli intensywną terapię, na nowo muszą się nauczyć chodzić, jeść, pić, funkcjonować w życiu codziennym, nie są zdolni w tym momencie do całkowitego powrotu do zdrowia, do społeczeństwa. To będzie bardzo długotrwały proces rehabilitacji pocovidowej".


Wojciech Strzałkowski, fot. Robert Bońkowski

Wojciech Strzałkowski

prezes Podlaskiego Klubu Biznesu, przewodniczący rady nadzorczej Jagiellonii Białystok
12.05.2021

- Jesteśmy jedynym województwem w Polsce, które nie ma dostępu do lotniska komunikacyjnego. (...) Zdarzają się sytuacje, że kontrahenci uśmiechają się pod nosem, kiedy słyszą, że 300-tysięczne miasto nie ma lotniska.

Maria Andrejczyk, fot. Tomasz Kubaszewski

Maria Andrejczyk

oszczepniczka, LUKS Hańcza Suwałki
11.05.2021

- Suwałki nigdy się ode mnie nie odwróciły, wiedza o tym, że ludzie z najbliższego otoczenia, z mojego regionu są ze mną i mnie nie opuszczą, to jest coś pięknego i potężny motywator do dalszej pracy - mówi Maria Andrejczyk.

Joanna Węglarz, źródło: archiwum prywatne

Joanna Węglarz

inicjatorka kampanii "Szkoła Od Nowa"
11.05.2021

- Rolą kampanii jest to, by ludzie zrozumieli, jak jest trudno. Bez wsparcia w obszarze społeczno-emocjonalnym może się skończyć bardzo źle - depresją, zaburzeniami psychicznymi albo tym, że uczniowie nie będą chcieli fizycznie wrócić do szkoły.


prof. Aleksandra Zasada, fot. własne

prof. Aleksandra Zasada

kierownik zespołu badania Surowic i Szczepionek NIZP-PZH
10.05.2021

"Jak na razie wszystko wskazuje na to, że szczepionki zachowują skuteczność wobec nowych wariantów. Potwierdzono to dla wariantu brytyjskiego i brazylijskiego. Trwają jeszcze badania co do indyjskiego" - mówi prof. Aleksandra Zasada.

Sebastian Grzegorek i Barbara Sokolińska, fot. Wojciech Szubzda

Sebastian Grzegorek i Barbara Sokolińska

trener i zawodniczka KS BAS Kombinat Budowlany Białystok
9.05.2021

"My opieramy się na zawodniczkach z Białegostoku. Po to szkolimy młodzież, po to dziewczyny trenują, żeby miały taką ścieżkę do dalszego uprawiania sportu, do tej wyższej ligi" - mówi Sebastian Grzegorek.

Jan Borysewicz, "Solidarni z Polakami na Białorusi" - koncert w Białymstoku, 2018, fot. Joanna Szubzda

Jan Borysewicz

z zespołu Lady Pank
7.05.2021

"Chyba moim największym sukcesem jest to, że wymarzyłem sobie, żeby mieć własny zespół i to zrealizowałem. To jest coś wspaniałego. Zespół Lady Pank jest dla mnie wolnością" - mówi Jan Borysewicz.


Paweł Knapp, fot. Joanna Szubzda

prof. Paweł Knapp

szef Uniwersyteckiego Centrum Onkologii w USK w Białymstoku
7.05.2021

"Najmłodszą pacjentką, którą ostatnio hospitalizowaliśmy, była 19-letnia kobieta. Usunęliśmy jej 24 cm guza, który ważył prawie 8 kg. (...) Zależy nam na tym, żeby Podlasianki chodziły do lekarzy ginekologów" - mówi prof. Paweł Knapp.

Marcin Kolemba, fot. Sylwia Krassowska

dr Marcin Kolemba

psycholog z Wydziału Nauk o Edukacji Uniwersytetu w Białymstoku
6.05.2021

- Pamiętajmy, że matura to nie koniec świata. Zwróciłbym uwagę, żebyśmy w mniejszym stopniu fiksowali się na wynikach testów, rankingach, a w większym koncentrowali na rozwoju kompetencji służących budowaniu relacji czy radzeniu sobie ze stresem.

Artur Kosicki, fot. Monika Kalicka

Artur Kosicki

marszałek województwa podlaskiego
5.05.2021

"Chciałbym, aby wsparcie województwa podlaskiego z Krajowego Planu Odbudowy opiewało na kwotę 5 mld zł" - przewiduje Artur Kosicki.


Agnieszka Muzyk, źródło: OKE w Łomży

Agnieszka Muzyk

dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży
4.05.2021

Na początek język polski, potem matematyka, a w czwartek język obcy. W naszym regionie do matury przystąpi ponad 9 tys. uczniów, którzy - jak ich koledzy sprzed roku - zmagać się będą z nieco zmienioną wersją egzaminu.

Anna Poskrobko, fot. Aneta Gałaburda

Anna Poskrobko

z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku
30.04.2021

"Od 1 maja na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku będzie można zanocować w 28 nadleśnictwach" - mówi Anna Poskrobko.

prof. Henryk Wnorowski, fot. Joanna Szubzda

prof. Henryk Wnorowski

ekonomista z UwB
30.04.2021

- Pierwszych pieniędzy z unijnego Funduszu Odbudowy realnie pewnie można oczekiwać na przełomie 2021 i 2022 r. Generalnie jest to paliwo na najbliższe siedem lat, które będzie zasilało naszą gospodarkę.


Sebastian Rynkiewicz, fot. Sylwia Krassowska

Sebastian Rynkiewicz

prezes Klastra Obróbki Metali
29.04.2021

"Bardzo się cieszymy, że firmy mają możliwość szczepienia. Pracujemy w systemie globalnym, na całym świecie. W czerwcu nasi przedstawiciele jadą do krajów arabskich i trzeba po prostu mieć odporność, by nie przywieźć tam, ale i z powrotem choroby" - mówi Sebastian Rynkiewicz

dr Agnieszka Wincewicz-Price, fot. ksap.gov.pl

dr Agnieszka Wincewicz-Price

kierownik zespołu ekonomii behawioralnej w Polskim Instytucie Ekonomicznym
28.04.2021

"Polacy nie są przekonani co do tego, że te szczepienia rzeczywiście będą skuteczne długofalowo. Myślę, że jest to taki naturalny odruch, który stawia pewne granice" - mówi dr Agnieszka Wincewicz-Price.

Jarosław Tałałaj, fot. Monika Kalicka (archiwum)

Jarosław Tałałaj

ze Szpitala Rehabilitacyjno-Uzdrowiskowego w Supraślu
27.04.2021

Z rehabilitacji po leczeniu na COVID-19 będzie można skorzystać w ciągu roku od zakończenia leczenia. - Żeby się dostać na turnus, trzeba przede wszystkim otrzymać skierowanie i mieć wykonane określone badania - mówi doktor Tałałaj.


Katarzyna Andryszewska, fot. Barbara Sokolińska

Katarzyna Andryszewska

wicedyrektor Szkoły Podstawowej nr 12 w Białymstoku
26.04.2021

"Młodsze dzieci bardzo potrzebują prawdziwego kontaktu, w realnym świecie, ze swoim wychowawcą, z kolegami, z koleżankami z klasy. Realizacja podstawy programowej pewnie będzie musiała być troszeczkę odłożona na bok, na rzecz integracji zespołu klasowego, czyli ponownego przyzwyczajania dzieci do szkoły" - mówi Katarzyna Andryszewska.

prof. Daniel Boćkowski, fot. Joanna Szubzda

prof. Daniel Boćkowski

z Instytutu Socjologii Uniwersytetu w Białymstoku
23.04.2021

- W zasadzie Łukaszenka spalił wszystkie mosty na kierunku zachodnim, więc został mu tylko jeden partner. Dla bezwzględnego utrzymania swojej władzy Łukaszenka sprzedaje swój kraj i podporządkowuje go Federacji Rosyjskiej.

foto: Monika Kalicka

Andrzej Pisalnik

dziennikarz
23.04.2021

W białoruskiej prokuraturze słyszeli, że wyrządzają szkodę interesom państwowym Republiki Białorusi i grozi im za to odpowiedzialność karna. Małżeństwo dziennikarzy Iness Todryk-Pisalnik i Andrzeja Pisalnika, którzy prowadzą portal Związku Polaków na Białorusi Znadniemna.pl, wyjechali z Białorusi.


Jędrzej Dondziło, fot. Joanna Szubzda

Jędrzej Dondziło

dyrektor artystyczny Up To Date Festival
22.04.2021

"Ta nagroda złożona na moje ręce, na ręce naszego zespołu, to ogromne wyróżnienie. My jako Up To Date Festival, jako FOMO i inne projekty postawiliśmy sobie za cel, żeby nie zapominać o tym, skąd się wzięliśmy, skąd ta kultura się wzięła i co warto krzewić. Ta nagroda jest za taką autentyczność, nad którą zawsze mocno pracowaliśmy" - mówi Jędrzej Dondziło.

Dariusz Piontkowski, fot. Sylwia Krassowska

Dariusz Piontkowski

wiceminister edukacji i nauki
22.04.2021

"Jeżeli chcemy rzeczywiście powrócić do takiego normalnego życia, we wszystkich praktycznie dziedzinach, musimy jeszcze troszeczkę pocierpieć i przestrzegać tych reguł, które zostały narzucone, aby ograniczyć epidemię" - mówi Dariusz Piontkowski.

Jarosław Chłopecki

Jarosław Chłopecki

wiceprezes firmy SprintAir
21.04.2021

"My latamy z zatwierdzonych lotnisk - to jest podstawa. Jeżeli lotnisko jest wpisane do rejestru, spełnia wymagania pod dany typ samolotu, to jesteśmy w stanie zorganizować taki lot" - mówi Jarosław Chłopecki.


Robert Flisiak, fot. Monika Kalicka, archiwum

prof. Robert Flisiak

prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych
21.04.2021

Czy latem mamy szansę na uzyskanie odporności populacyjnej? - Jest jeden warunek - że tempo i gotowość Polaków do szczepień nie osłabnie, że nie będziemy uśpieni tym, że latem zacznie spadać liczba zachorowań.

Magdalena Skup, fot. Marcin Mazewski

Magdalena Skup

dyrektor fundacji Forum Inicjatyw Rozwojowych
20.04.2021

Pierwszy nabór cieszył się ogromnym zainteresowaniem. W tym może być podobnie, bo tak jak poprzednio, do dyspozycji mieszkańców Białegostoku i powiatów: białostockiego i sokólskiego jest 450 miejsc. Chodzi o bony na szkolenia, czyli dofinansowanie do 9 tysięcy złotych m.in. kursów językowych i komputerowych.

Mateusz Adaszczyk, fot. Sylwia Krassowska

Mateusz Adaszczyk

kierownik Biura Karier i Współpracy z Absolwentami PB
20.04.2021

- Teraz firmy już bardzo odważnie chcą zatrudniać ludzi. Duże firmy produkcyjne, firmy budowlane, nie tylko IT, bo branże budowlane czy produkujące maszyny również się nie zatrzymują. Pod tym kątem nasi absolwenci nie mają o co się martwić.


Artur Wiatr, źródło: Biebrzański Park Narodowy

Artur Wiatr

dyrektor Biebrzańskiego Parku Narodowego
19.04.2021

19 kwietnia 2020 r. wybuchł pożar, który strawił pięć tysięcy dwieście hektarów Biebrzańskiego Parku Narodowego.

Cecylia Dolińska, fot. Renata Reda

Cecylia Dolińska

przewodnicząca ORPiP w Białymstoku
19.04.2021

"My ciągle udowadniamy, że jesteśmy potrzebne, że potrzeba nas aż tyle. Pielęgniarka i położna towarzyszy człowiekowi od narodzin po kres jego życia. Jesteśmy przy pacjencie najbliżej, 24 godziny na dobę" - mówi Cecylia Dolińska.

Krzysztof Matys, fot. Joanna Szubzda

Krzysztof Matys

podróżnik, właściciel biura podróży w Białymstoku, autor książki "Spragnieni podróży"
18.04.2021

Jak radzą sobie lub nie radzą w czasie pandemii podróżnicy, piloci wycieczek, pracownicy biur podróży? Jakie strategie wprowadzają różne państwa i czy lepiej radzą sobie te, które nie uzależniły się od dobrobytu? Czy można znaleźć jakieś plusy obecnej sytuacji?


Marcin Moniuszko, fot. Monika Kalicka

prof. Marcin Moniuszko

kierownik Kliniki Alergologii i Chorób Wewnętrznych USK w Białymstoku
16.04.2021

- Zdarza się, że objawy infekcji koronawirusowej potrafią rozpoczynać się takimi objawami jak nieżyt nosa czy objawy zapalenia zatok, co może być mylące dla części osób, np. tych, które mają alergię. Warto zachować czujność.

dr Marek Bartoszewicz, fot. Joanna Szubzda

dr Marek Bartoszewicz

z Wydziału Biologii Uniwersytetu w Białymstoku
15.04.2021

- Przemęczyliśmy się z pandemią ponad rok. Szkoda by było ten ogromny wysiłek zmarnować na ostatniej prostej. Wytrzymajmy jeszcze kilka tygodni, przestrzegając zasad profilaktyki, a jestem pewien, że te wskaźniki dla naszego województwa również staną się o wiele bardziej optymistyczne.

Tadeusz Truskolaski, fot. Joanna Szubzda

Tadeusz Truskolaski

prezydent Białegostoku
15.04.2021

"Dziennie z Krywlan miałyby być trzy połączenia - dwa krajowe i jedno zagraniczne. Jedno do Warszawy, jedno do innego miasta, może to być np. Gdańsk, Wrocław czy Poznań i jedno zagraniczne - Frankfurt albo Monachium" - mówi Tadeusz Truskolaski.


Dominika Łapińska, archiwum prywatne

Dominika Łapińska

Przewodnicząca Młodzieżowej Rady Miasta Białegostoku
14.04.2021

Przez prawie cały rok szkolny uczniowie szkół ponadpodstawowych uczą się zdalnie. O ile ci z młodszych klas mogą jeszcze przed wakacjami wrócić do zajęć stacjonarnych, to nie stanie się to w przypadku maturzystów.

Paweł Kukiz, foto: Lech Pilarski

Paweł Kukiz

lider partii Kukiz'15
14.04.2021

"Dzisiaj spotkam się z całym swoim kołem i będziemy rozmawiać o Krajowym Planie Odbudowy" - mówi Paweł Kukiz.

Paweł Usow, fot. Jarosław Iwaniuk

Paweł Usow

białoruski politolog i analityk
13.04.2021

- Żyjemy w takim kraju, że nawet biało-czerwono-białe skarpetki mogą być pretekstem do aresztu i kar finansowych. Dla Białorusi za rządów Łukaszenki już nie będzie żadnego światełka w tunelu.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok