Radio Białystok | Nasze akcje | Koncerty Live | Karolina Cicha & Spółka w Polskim Radiu Białystok

Karolina Cicha & Spółka w Polskim Radiu Białystok

30.11.2020, 07:14, akt. 7.12.2020, 09:30

W niedzielę (6.12) muzyka na żywo prosto ze studia Rembrandt przy Świerkowej 1. Koncert będziemy transmitować na antenie i w naszych mediach społecznościowych.


Karolina Cicha
Karolina Cicha

Historia Karaimów na ziemiach naszego kraju liczy ponad sześćset lat. Karaimi przez wieki funkcjonowali na styku kultur i alfabetów, byli więc najczęściej tłumaczami w kontaktach królów polskich z Imperium Osmańskim. Język karaimski jest spokrewniony z tatarskim czy tureckim (pochodzącymi z muzułmańskiego kręgu kulturowego), natomiast religia wywodzi się z judaizmu (językiem liturgicznym jest hebrajski, a Świętą Księgą – “Tora”). To niezwykle ciekawa mniejszość, która dzięki pasji zgłębiania wiedzy do dziś zachowała swój język, religię, pieśni i świadomość własnej kultury. Jest to pierwsza w Polsce tak obszerna monografia pieśni karaimskich ukazująca tę muzykę w rozległym kontekście kulturowym. Koncert wieńczy Stypendium z Budżetu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Muzyka karaimska ma cechy kosmopolityczne. Karaimi oprócz tworzenia własnych pieśni często pożyczali melodie z krajów, w których się asymilowali. W ich muzyce pobrzmiewają melodie zarówno polskie, rosyjskie, krymskotatarskie czy ukraińskie. Ten wielobarwny potencjał muzycznej spuścizny Karaimów jest dla mnie szczególnie inspirujący. Dlatego też postanowiłam dodać do koncertu pieśni-pierwowzory, które pokażą techniki asymilowania melodii innych tradycji przez Karaimów. W mej pracy bazowałam na unikalnych źródłowych nagraniach archiwalnych udostępnionych mi przez Związek Karaimów Polskich.


Jak pisze Karolina Cicha, do koncertu zaprosiłam Spółkę w składzie:


Patrycja Betley – instrumenty perkusyjne

Karolina Matuszkiewicz – kemancze, skrzypce

Mateusz Szemraj – cymbały, saz, oud, mandola


Transmisja ze studia Rembrandt Polskiego Radia Białystok w niedzielę (6.12) po 18:00. Koncert na naszej antenie i w mediach społecznościowych. 


Koncert zrealizowano w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


| red: ary, wszZOBACZ TEŻ:


"Karaimska Mapa Muzyczna" Karoliny Cichej

Karaimom poświeciła płytę pochodząca z Białegostoku kompozytorka, wokalistka i multiinstrumentalistka Karolina Cicha.Karolina Cicha i Kayah w premierowym singlu z płyty TANY

"Płacz nad młodością, co odchodzi" to tytuł singla zapowiadającego wrześniowe wydawnictwo Karoliny Cichej & Spółki. I, choć sama autorka określa go "lamentem autobiograficznym", utwór wspaniale oddaje optymistyczny i taneczny charakter płyty TANY.


Folk z całego świata na festiwalu w Czeremsze

To tam spotyka się teraz folk z całego świata. W Czeremsze trwa festiwal "Z wiejskiego podwórza". Przyjechały zespoły m.in. Fanfara Transilvania z Rumunii, Mamadou Diabate z Burkina Faso, a także Karolina Cicha czy Muzykanci.

"Antonia na Podlasiu" Agnieszki Panasiuk

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok

W niedzielę 20 grudnia 2020 roku na antenie Polskiego Radia Białystok oraz na transmisji online w internecie będzie można obejrzeć i usłyszeć najbardziej świąteczny koncert w mieście


W niedzielę (6.12) muzyka na żywo prosto ze studia Rembrandt przy Świerkowej 1.


W niedzielę, 11 października po 20:00 na antenie Polskiego Radia Białystok "Koncert dla Gabrysia". W ten sposób białostoccy muzycy wspierają kontrabasistę Gabriela Tomczuka, chorego na białaczkę szpikową.


Muzyka Koptów - jednej z najstarszych społeczności chrześcijańskich na świecie oraz nowoczesny jazz zabrzmi w środę (9.09) w Polskim Radiu Białystok.


W niedzielę (30.08) w studiu Rembrandt Polskiego Radia Białystok wystąpił zespół Starsabout. Koncert transmitowaliśmy na naszej antenie i w mediach społecznościowych.źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok