Radio Białystok | Koronawirus | Czy białostoczanie obawiają się koronawirusa?

Czy białostoczanie obawiają się koronawirusa?

autor: Adam Janczewski, Edyta Wołosik

31.01.2020, 07:38, akt. 10:09

Nie trzeba panikować i szukać lekarstwa, bo na ten wirus jeszcze go nie ma. Specjaliści radzą jednak, by szczególną uwagę zwracać na podstawowe zasady higieny: często myć ręce i unikać kaszlących ludzi. O koronawirusie mówi już cały świat. My zapytaliśmy białostoczan, czy mają obawy z nim związane.

źródło: stock.adobe.com
źródło: stock.adobe.com

Czy białostoczanie obawiają się koronawirusa? - relacja Edyty Wołosik

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Specjaliści radzą, by w najbliższym czasie zrezygnować z podróży do Chin, krajów Azji Wschodniej i Południowo-Wschodniej.

Światowa Organizacji Zdrowia ogłosiła stan zagrożenia zdrowia publicznego o zasięgu międzynarodowym w związku z epidemią koronawirusa. WHO tłumaczy, że związane jest to z niebezpieczeństwem przenoszenia się wirusa do innych krajów, zwłaszcza tych, ze słabymi systemami opieki zdrowotnej.

Zdaniem wojewódzkiego konsultanta w dziedzinie epidemiologii prof. Joanny Zajkowskiej, nie dotyczy to naszego kraju. Szpitale w Polsce - a także w Podlaskiem - są przygotowane.

- Chodzi o kraje uboższe, o niższym statusie socjoekonomicznym, gdzie ten nadzór epidemiologiczny jest zupełnie inny. Myślę, że chodzi o kraje afrykańskie. W tej chwili nie ma  takiej sytuacji, która budziłaby panikę, bądź zmieniała nasze  zachowania inne niż w sezonie grypowym. Przede wszystkim jest szpital zakaźny, gdzie są warunki, żeby tych pacjentów można było monitorować. Natomiast w przypadku przewidywanej większej ilości zachorowań są przygotowane miejsca do hospitalizacji takich pacjentów - mówi prof. Joanna Zajkowska.

Zdaniem wojewódzkiego konsultanta w dziedzinie epidemiologii prof. Joanny Zajkowskiej, w Polsce bardziej niż koronawirus, niebezpieczna jest grypa. 

W Chinach do tej pory zginęło ponad 200 osób zarażonych koronawirusem. Stwierdzono go u prawie 9700 osób. Przypadki koronawirusa notowane są też w Europie - m.in. we  Francji, Niemczech, czy Włoszech.

| red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Groźny wirus z Chin coraz bliżej Polski? 3 osoby z woj. podlaskiego pod nadzorem epidemiologicznym

30.01.2020, 08:01

Na razie nie potwierdzono w Polsce żadnego przypadku zakażenia koronawirusem. W województwie podlaskim są trzy osoby pod nadzorem epidemiologicznym. To dwóch mieszkańcom powiatu białostockiego i jeden kolneńskiego. 


Groźny wirus z Chin

27.01.2020, 22:44

Jak bardzo groźny jest koronawirus z Chin i co robić, żeby ani ten, ani żaden inny nas nie dopadł?


Rzecznik GIS o koronawirusie: nie ma powodów do paniki

25.01.2020, 14:47

W Polsce mogą się zdarzyć przypadki zarażenia koronawirusem. Natomiast nie ma powodów do paniki – powiedział w sobotę (25.01) w Polskim Radiu rzecznik Głównego Inspektoratu Sanitarnego Jan Bondar.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Kino "Świerkowa 1"!


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok