Radio Białystok | Wiadomości | Groźny wirus z Chin coraz bliżej Polski? 3 osoby z woj. podlaskiego pod nadzorem epidemiologicznym

Groźny wirus z Chin coraz bliżej Polski? 3 osoby z woj. podlaskiego pod nadzorem epidemiologicznym

autor: Renata Reda

30.01.2020, 08:01, akt. 11:33

Na razie nie potwierdzono w Polsce żadnego przypadku zakażenia koronawirusem. W województwie podlaskim są trzy osoby pod nadzorem epidemiologicznym. To dwóch mieszkańcom powiatu białostockiego i jeden kolneńskiego. 

źródło: stock.adobe.com
źródło: stock.adobe.com


0:00
0:00
Pytaliśmy białostoczan czy mają obawy w związku z koronawirusem - relacja Edyty Wołosik | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

W weekend wrócili do Polski samolotem, którym podróżowali też obywatele Chin.

3 osoby miały kontakt w samolocie z osobami powracającym z Chin. Czują się dobrze, będą pod naszą obserwacją przez 14 dni. Te osoby zostały poinformowane, że w razie określonych objawów mają natychmiast zgłaszać się do lekarza i informować, że miały kontakt z osobami powracającymi z Chin - mówi doktor Iwona Sienkiewicz z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno Epidemiologicznej w Białymstoku.


Jak dodaje - żadna z tych osób nie ma objawów związanych z zakażeniem koronawirusem


Główny Inspektor Sanitarny informuje, że "według aktualnej wiedzy, nie ma ryzyka zakażenia się wirusem poprzez towary zamawiane z Chin".Informacja dotycząca koronawirusa dla podróżującychSzef MZ: na dziś nie ma żadnego potwierdzonego przypadku koronawirusa w Polsce


Na razie nie potwierdzono w Polsce żadnego przypadku zakażenia koronawirusem - informuje minister zdrowia Łukasz Szumowski. Dodaje, że stan każdego pacjenta z objawami, które mogą budzić zaniepokojenie, jest bardzo dokładnie analizowany.

Z danych, które mamy, ten koronawirus mniej więcej jest takiego ryzyka jak infekcja wirusem grypy. Myślę, że nie każdy pacjent, nawet ten, który miał kontakt, będzie chory, ale oczywiście wszystkie służby, wszystkie oddziały zakaźne muszą być w pełnej gotowości, chociaż na razie to jest kilkanaście przypadków na cały duży kraj, jakim jest Polska - mówi Łukasz Szumowski.
Czym jest koronawirus, jak się przed nim chronić? 
Na spotkaniu z dziennikarzami minister Łukasz Szumowski zaapelował, by nie siać paniki - by na oddziały chorób zakaźnych zgłaszały się tylko osoby z uzasadnionym podejrzeniem zakażeniem koronawirusem.

Jeżeli zalejemy zwykłymi infekcjami oddziały zakaźne, wtedy ci pacjenci, którzy naprawdę tych oddziałów potrzebują, mogą mieć poważne problemy. Jeżeli ktokolwiek miał w ciągu 14 dni kontakt z Chinami lub też z kimś kto przebywał w Chinach i ma infekcję, to znaczy 38 stopni, kaszel, duszność - wtedy powinien się zgłosić do oddziału zakaźnego - dodaje Łukasz Szumowski.


Szef MZ: koronawirus prędzej czy później dotrze do Polski, jesteśmy przygotowani


Logika i prawdopodobieństwo mówi, że koronawius prędzej czy później będzie w Polsce. Jak nie dziś, to jutro; jak nie jutro, to pojutrze. Jak nie pojutrze, to za tydzień. Jak nie za tydzień, to za dwa. On się kiedyś pojawi. I to nie będzie nic nadzwyczajnego. To nie jest wydarzenie, na które czekamy, ale też nic, czego się jakoś strasznie obawiamy - wskazał minister.


"Jesteśmy przygotowani na diagnostykę, opiekę i leczenie pacjentów. Sam fakt pojawienia się wirusa nie będzie ani katastrofą, ani tragedią, ani czymś nadzwyczajnym" – dodał.
Posłuchaj rozmowy z prof. Robertem Flisiakiem nt. koronawirusaPolska zamówiła już gotowe testy pozwalające szybko zdiagnozować zakażanie koronawirusem z Chin. Teraz wszystkie materiały do badań w tym kierunku są wysyłane do Berlina.


5974 zakażenia i 132 zgony spowodowane wirusem


Wirus z Wuhanu, stolicy prowincji Hubei w środkowych Chinach, wywołuje zapalenie płuc, które może być śmiertelne. Według oficjalnych danych na koniec dnia we wtorek (28.01) potwierdzono 5974 zarażenia i 132 zgony spowodowane wirusem. Chińskie władze praktycznie odcięły od świata liczący 11 mln mieszkańców Wuhan i wprowadziły ograniczenia w przemieszczaniu się w szeregu okolicznych miast. Wirus przedostał się poza granice Chin. Jak dotychczas jego przypadki potwierdzono w 16 innych państwach, w tym dwóch europejskich - we Francji i w Niemczech.


źródło: PAP | red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Groźny wirus z Chin

27.01.2020, 22:44

Jak bardzo groźny jest koronawirus z Chin i co robić, żeby ani ten, ani żaden inny nas nie dopadł?


Rzecznik GIS o koronawirusie: nie ma powodów do paniki

25.01.2020, 14:47

W Polsce mogą się zdarzyć przypadki zarażenia koronawirusem. Natomiast nie ma powodów do paniki – powiedział w sobotę (25.01) w Polskim Radiu rzecznik Głównego Inspektoratu Sanitarnego Jan Bondar.


prof. Robert Flisiak

23.01.2020, 08:25

"Powinniśmy się koncentrować tej chwili na zapobieganiu grypie, a nie na koronawirusie, który być może będzie w Polsce, a być może - z dużym prawdopodobieństwem - nie" - mówi prof. Robert Flisiak.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIETEATR WOMENS VOICE

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP THE GOOD LIFE – NAJWIĘKSZE PRZEBOJE SWINGU

REKLAMA
OiFP LIFE IS A CABARET, SHOW TANECZNO-WOKALNE

REKLAMA
OiFP JESUS CHRIST SUPERSTAR

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok