Radio Białystok | Gość | prof. Robert Flisiak - kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii USK w Białymstoku

prof. Robert Flisiak

kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii USK w Białymstoku

23.01.2020, 08:25, akt. 08:21

"Powinniśmy się koncentrować tej chwili na zapobieganiu grypie, a nie na koronawirusie, który być może będzie w Polsce, a być może - z dużym prawdopodobieństwem - nie" - mówi prof. Robert Flisiak.

prof. Robert Flisiak, fot. Joanna Szubzda
prof. Robert Flisiak, fot. Joanna Szubzda


0:00
0:00
Z prof. Robertem Flisiakiem rozmawia Lech Pilarski | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Już 17 osób w Chinach zmarło z powodu koronawirusa z Wuhan wywołującego zapalenie płuc. Został też wykryty w Tajlandii, Japonii, Korei Południowej, Hongkongu i Australii. Polskie MSZ apeluje o śledzenie bieżących doniesień nt. wirusa przed podjęciem decyzji o wyjeździe w region Azji, w szczególności Azji Południowo-Wschodniej. O tej epidemii z kierownikiem Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku - prof. Robertem Flisiakiem rozmawia Lech Pilarski.


Lech Pilarski: Groźne informacje docierają do nas z Chin i myślę tutaj o koronawirusie. Cóż to takiego jest i czy to jest groźne, czy to może dotrzeć do Polski, do Europy?


prof. Robert Flisiak: Jak widać przyroda nie uznaje próżni, gdy zwalnia się miejsce, natychmiast pojawiają się nowe patogeny, nowe zagrożenia. Jesteśmy przyzwyczajeni do tego jako specjaliści chorób zakaźnych. Jeżeli chodzi o tę epidemie, to ona jest w tej chwili w zalążku, trudno powiedzieć, w którą stronę będzie się rozprzestrzeniało to zagrożenie. Może być tak, że wirus pasażowany po kolejnych zakażeniach, będzie miał coraz słabsze właściwości, coraz mniejszą agresywność, tak się zdarza, tak bywało już w przeszłości.


Ale może być odwrotnie. 


Może być odwrotnie, może się uzjadliwić. Większość epidemii tego typu samoistnie wygasa, tylko pytanie na jakim etapie wygaśnie, czy wygaśnie gdzieś tam w Azji, czy zdąży się przedtem rozprzestrzenić w inne regiony świata.


Czy tak jak hiszpanka w 1918 roku zbierze kilkadziesiąt milionów ofiar?


To jest jeszcze inny problem, bo są opinie, że tyle ofiar hiszpanki było wynikiem przedawkowywania aspiryny, która wtedy była wielkim odkryciem naukowym, także to nie do końca z tą hiszpanką, z jej śmiertelnością musiało tak być. 

Ale wracając do tej epidemii - sprawcą jest koronawirus, jest to grupa wirusów w miarę dobrze już poznana, w sumie dotychczas było w tej grupie 6 wirusów, ten byłby siódmym. Została zidentyfikowana struktura genetyczna, więc wiadomo, że jest podobny do wirusa SARS, który kilkanaście lat temu spowodował podobną panikę, zachowywał się bardzo podobnie, również wyszedł z Azji i rozszerzał się. 

W tym wypadku mamy do czynienia, według różnych informacji, które czasem są sprzeczne, bo dane chińskie są podważane przez niektóre źródła - prawdopodobnie ponad 1000 zachorowań, jest zagrożenie, że będzie ich więcej z racji święta, jakie przypada w najbliższych dniach w Chinach i dużych ruchów migracyjnych. Kilka osób już zmarło, ale warto zwrócić uwagę, że te osoby, które zmarły to były osoby albo w podeszłym wieku, albo z innymi chorobami towarzyszącymi. 

Czyli dzieje się tak, jak w przypadku każdej innej choroby atakującej układ oddechowy, przykładem najlepszym jest grypa, która znacznie więcej zgonów rocznie pociąga za sobą na świecie niż chociażby ta epidemia będzie w stanie, przynajmniej według aktualnego jej rozwoju. Zagrożone są przede wszystkim osoby starsze, z innymi schorzeniami, zwłaszcza układu krążenia. Natomiast czy zagrożenie sięga do Europy? Na tą chwilę nie ma zarejestrowanych zachorowań, zachorowania zostały odnotowane przede wszystkim w Chinach i to w Chinach środkowych i pojedyncze przypadki w niektórych krajach Dalekiego Wschodu. Jeżeli porównamy liczbę zachorowań, która nie jest do końca precyzyjna, liczbą zgonów - to śmiertelność nie jest wysoka.


Ale spróbujmy wyjaśnić także naszym słuchaczom, jaka jest różnica pomiędzy wirusem a koronawirusem.


Koronawirus jest to jeden z wirusów, także nic się nie zmieniło, jeżeli chodzi o królestwo przyrody. Jest to jeden z wirusów, podobnie jak wirus herpes, flawiwirusy, czy inne rodziny wirusów. W tym wypadku po prostu jest to grupa wirusów, które zostały tak nazwane ze względu na wygląd w mikroskopie elektronowym. Odkrywcom przypominały one koronę i stąd taka nazwa.


Czy wdrożone metody na przykład mierzenia temperatury zdalnego, jak człowiek się gdzieś pojawi w obiekcie użyteczności publicznej, gdzie takie urządzenia mogące rejestrować temperaturę są zainstalowane, czy to są takie metody, które przesiewowo pozwalają nam reagować na pewne zjawiska?


To są opracowane już od dawna metody ograniczania rozprzestrzeniania zakażeń. Warto zwrócić uwagę, że na tę chwilę WHO nie wydało zaleceń ograniczających podróżowanie. To się może zmienić, ale na tą chwilę nie ma takich ograniczeń, natomiast kraje same mogą wprowadzać takie ograniczenia i niektóre państwa wprowadziły zwiększoną czujność, właśnie w postaci tego o czym pan mówi, czyli pomiaru zdalnego metodami laserowymi temperatury na lotniskach. Dotyczy to lotów ze środkowych Chin bezpośrednich, także dosyć ograniczonej grupy pasażerów i zostało wprowadzone na niektórych dużych lotniskach Azji wschodniej.


Ale niezależnie od nowego wirusa z Chin, to mamy jednak taką aurę jaką mamy - nie ma zimy, ostrej zimy, w związku z tym temperatura jest bliżej zera, zmienna bardzo często i tych wirusów jest dużo teraz w powietrzu, szczególnie związanych z grypą, z takimi grypopodobnymi chorobami. Jakie są sposoby ograniczenia rozprzestrzeniania się owych zjadliwych zarazków - co robić, na co zwrócić uwagę?


Przede wszystkim zaszczepić się przeciwko grypie. Jeżeli mamy metodę zapobiegania i to indywidualnego zabezpieczenia siebie, rodziny, ale i szczepiąc się chronimy całe społeczeństwo, bo im więcej osób jest zaszczepionych, tym mniejsze szanse ma wirus grypy na rozprzestrzenianie się. 

Powinniśmy się koncentrować tej chwili na zapobieganiu grypie, a nie koronawirusie, który być może będzie, będą jakieś przypadki w Polsce zarejestrowane, być może - z dużym prawdopodobieństwem - nie, dlatego gorąco namawiam, teraz już może późno jest na szczepienie, by zrobili to w tym roku, tylko że jesienią. To jest jedyny sposób zapobiegania wysoce skuteczny. Oczywiście, że w tej chwili możemy zapobiegać poprzez unikanie zgromadzeń, poprzez mycie rąk, co jest ważne bo tą drogą można roznosić, częstsze mycie rąk niż zwykle, zwłaszcza po kontaktach z innymi osobami, są dostępne chusteczki nawilżane dezynfekujące, które można zawsze mieć w torebce, w kieszeni i wykorzystywać.


Normalna higiena, normalna reakcja, szczepionki i jak się wybieramy do Chin, to wtedy tam dopiero uważać, bo można przywieźć tą chorobę z powrotem.


Osoby, które udają się w tej chwili nie tylko do Chin, ale do krajów Dalekiego Wschodu, powinny unikać szczególnie zgromadzeń, zgrupowań, uważać również na posiłki, żeby nie spożywać pokarmów nie poddanych obróbce termicznej lub poddanej w ograniczonym stopniu - dotyczy to zwłaszcza owoców morza, drobiu, bo właśnie podejrzenie aktualne jest, że miejscem z którego rozprzestrzeniło się to zakażenie koronawirusami było targiem owoców morza. Na tę chwilę wygląda na to, że jest to zakażenie, które wyszło od zwierząt, a w tej chwili rozprzestrzenia się między ludźmi.


I dlatego to jest tak niebezpieczne, gdyby sięgnęło znacznie większej populacji niż do tej pory.


Tak, ale tak jak powiedziałem - mamy doświadczenia SARS chociażby, czyli z bardzo podobnym wirusem sprzed kilkunastu lat, gdzie stosowano takie metody profilaktyki i ograniczania, jak w tej chwili stopniowo się wdraża. Postępowanie w obecnym czasie opiera się o doświadczenia, które skutecznie wówczas ograniczyły rozprzestrzenianie SARS. 

| red: mak


Przeczytaj, zanim skomentujeszZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIETEATR WOMENS VOICE

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP THE GOOD LIFE – NAJWIĘKSZE PRZEBOJE SWINGU

REKLAMA
OiFP LIFE IS A CABARET, SHOW TANECZNO-WOKALNE

REKLAMA
OiFP JESUS CHRIST SUPERSTAR

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego
Ewa Wierzbicka-Nosal i Katarzyna Zadykowicz-Sokół, fot. Barbara Sokolińska

Ewa Wierzbicka-Nosal i Katarzyna Zadykowicz-Sokół

ze Stowarzyszenia "100-lecie Kobiet" i radczyni prawna
29.02.2024

"Chcemy promować wszystkie kobiety, które kandydują w wyborach samorządowych na terenie naszego województwa" - mówi Katarzyna Zadykowicz-Sokół.

dr Ewa Tokajuk, fot. Barbara Sokolińska

dr Ewa Tokajuk [wideo]

ekonomistka
28.02.2024

- Przede wszystkim pieniądze z KPO mają bezpośrednio trafiać na początku do samorządów. To one są pierwszymi beneficjentami, a później oczywiście będą trafiały też do innych podmiotów (...). Wszystko jest ukierunkowane na dobro obywateli - mówi dr Ewa Tokajuk.

Robert Ćwikowski, fot. Joanna Szubzda

Robert Ćwikowski

psychoterapeuta
27.02.2024

Zakaz używania telefonów w szkołach. To coraz częściej wprowadzana zmiana w światowym systemie edukacji. Na taki krok zdecydowały się już m.in. Francja, Australia i Kanada, Grecja, Portugalia czy Włochy. To próby systemowej walki z uzależnieniem wśród dzieci i młodzieży.


mjr SG Andrzej Juźwiak fot. Konrad Szwed

mjr Andrzej Juźwiak [wideo]

rzecznik prasowy Straży Granicznej
27.02.2024

"Dla Straży Granicznej najistotniejsze jest to, żeby jak najmniejszej liczbie osób udawało się przedostawać na polską stronę. Cały czas pracujemy nad tym, żeby ta granica była jak najbardziej szczelna. Stąd m.in. kolejna inicjatywa, czyli podpisane umowy na zaporę elektroniczną na rzekach Świsłocz i Istoczanka" - mówi mjr Andrzej Juźwiak.

prof. Jerzy Bieluk, fot. Joanna Szubzda

prof. Jerzy Bieluk [wideo]

prawnik z Wydziału Prawa UwB, ekspert m.in. do spraw prawa rolnego
26.02.2024

- To Polska tak naprawdę i polskie firmy przejmowały ukraińskie zboże, chciały na tym zarobić i w dużej części zniszczyły ten rynek. Trzeba wprowadzić określone ograniczenia w eksporcie zboża. Inaczej się tego nie da załatwić - mówi prof. Bieluk.

Artur Kosicki, fot. Sylwia Krassowska

Artur Kosicki [wideo]

marszałek województwa podlaskiego
23.02.2024

"Mamy bardzo wielu młodych, ambitnych, doświadczonych liderów, takich jak: Henryk Dębowski, Izabela Smaczna-Jórczykowska czy Mariusz Gromko. Któraś z tych trzech osób na pewno będzie kandydatem na prezydenta Białegostoku" - mówi Artur Kosicki.


Łukasz Żurkowski, fot. Barbara Sokolińska

Łukasz Żurkowski

lider zespołu Żurkowski, laureat Nagrody Głównej i Nagrody Specjalnej konkursu Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
22.02.2024

- Koncerty, kontakt z publicznością nas buduje, wszystkich muzyków to buduje, bo po to to robimy, żeby dzielić się z ludźmi naszymi przemyśleniami, naszymi utworami - mówi Łukasz Żurkowski.

Stefan Krajewski, fot. Sylwia Krassowska

Stefan Krajewski [wideo]

poseł Polskiego Stronnictwa Ludowego - Trzeciej Drogi
22.02.2024

- Od początku mówimy, że jesteśmy po stronie rolników, tych, którzy dzisiaj protestują - mówił na antenie Polskiego Radia Białystok Stefan Krajewski.

dr Małgorzata Wenclik, fot. Gabriela Lasota

dr Małgorzata Wenclik

dr Małgorzata Wenclik ze Stowarzyszenia "100-lecie Kobiet"
21.02.2024

"Kobiet, które działają w biznesie i z sukcesem jest coraz więcej. Jest też coraz więcej kobiet, które działają w organizacjach społecznych i też odnoszą sukces. Coraz więcej kobiet jest też na kierowniczych stanowiskach w wielu instytucjach publicznych i nie tylko. Natomiast wydaje mi się, że jeszcze wciąż za mało kobiet jest w administracji publicznej, tej przedstawicielskiej" - mówi dr Małgorzata Wenclik ze Stowarzyszenia "100-lecie Kobiet".


Radzias, fot. Sylwia Krassowska

Radzias

laureat konkursu Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
21.02.2024

"Niebieski Mikrofon jest trampoliną do zyskania radiowego słuchacza. Dzięki temu, że zaprezentowałem się w radiu, mogę znaleźć nową niszę, która będzie gotowa na sprawdzenie mojej muzyki" - mówi Radzias.

Sebastian Łukaszewicz, fot. Barbara Sokolińska

Sebastian Łukaszewicz [wideo]

poseł Suwerennej Polski
21.02.2024

"Myślę, że Prawo i Sprawiedliwość znajdzie odpowiedniego kandydata, który stanie w szranki z prezydentem Tadeuszem Truskolaskim" - mówi Sebastian Łukaszewicz.

YUOS, czyli Julianna Urszula Olańska, fot. Joanna Szubzda

YUOS, czyli Julianna Urszula Olańska

laureatka konkursu Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
20.02.2024

- Tworzenie utworów, pisanie tekstów, szukanie inspiracji i niepozwolenie sobie na to, żeby zabrano mi radość z tworzenia - w tym momencie to moja codzienność - mówi wokalistka.


Andrzej Babul, fot. Sylwia Krassowska

Andrzej Babul

przewodniczący podlaskiej Solidarności Rolników Indywidualnych
20.02.2024

Rolnicy znów blokują drogi. - Nie mamy innej formy protestu. To są protesty pokojowe, ale właśnie w ten sposób możemy zaznaczyć nasz problem. Po drugie my bronimy także całego społeczeństwa - mówi Andrzej Babul.

Finał konkursu Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok 2023, fot. Joanna Szubzda

Andrzej Bajguz i Marcin Kozłowski

jurorzy konkursu Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
19.02.2024

Finał piątej edycji konkursu Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok za nami. Nagrodę Główną i Nagrodę Specjalną marszałka województwa podlaskiego zdobył zespół Żurkowski. Nagroda Słuchaczy powędrowała do Radziasa, a YUOS otrzymała nagrodę za najlepszy występ.

Tadeusz Topczewski, fot. Marcin Gliński

Tadeusz Topczewski [wideo]

były dyrektor białostockiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad
19.02.2024

"Trasa Via Carpatia wywoła ruch, który - podejrzewam - będzie zdecydowanie większy niż jest teraz. I musimy coś do tego czasu zrobić, żeby udrożnić cały odcinek Białystok - Augustów" - mówił w Polskim Radiu Białystok Tadeusz Topczewski.


Zlatan Alomerović, fot. Gabriela Lasota

Zlatan Alomerović

bramkarz Jagiellonii Białystok
18.02.2024

"Niestety nie mogliśmy cieszyć się z kibicami po meczu. Byliśmy smutni, ale myślę, że nasza droga, pasja, to jak gramy zagwarantuje nam sukces" - mówi Zlatan Alomerović.

Andrzej Wilczyk, fot. Sylwia Krassowska

Andrzej Wilczyk [wideo]

kibic Jagiellonii Białystok
16.02.2024

"W Polsce mało jest trybun z taką historią jak Ultra Jagiellonia. Stwierdziliśmy, że musimy mieć swoje święto. To jest też święto pamięci o osobach, których już z nami nie ma. Jagiellonia zawsze pamięta o oddanych kibicach" - mówi Andrzej Wilczyk.

Piotr Liedke, fot. Sylwia Krassowska

Piotr Liedke [wideo]

nauczyciel historii z VIII LO w Białymstoku
16.02.2024

"Nie wyobrażam sobie, żeby na lekcjach historii nie mówić o Ince. Zwłaszcza u nas na Podlasiu, to jest bardzo żywa historia" - mówi Piotr Liedke.


Radosław Hancewicz, fot. Sylwia Krassowska

Radosław Hancewicz

rzecznik prasowy podlaskiej KAS
15.02.2024

"Wielu podatników już tuż po północy logowało się do systemu, by sprawdzić, co im z tego rozliczenia wychodzi, albo zatwierdzić swoje zeznanie, by jak najszybciej dostać zwrot" - mówi Radosław Hancewicz.

Krzysztof Truskolaski, fot. Marcin Gliński

Krzysztof Truskolaski [wideo]

poseł, szef podlaskiej Platformy Obywatelskiej
15.02.2024

- Mam nadzieję, że Koalicja Obywatelska będzie miała znowu większość w Radzie Miasta Białystok - mówił w Polskim Radiu Białystok szef podlaskiej Platformy Obywatelskiej, poseł Krzysztof Truskolaski.

dr Arkadiusz Derkacz, źródło: archiwum prywatne

dr Arkadiusz Derkacz [wideo]

ekonomista z Uniwersytetu Kaliskiego
14.02.2024

- W sytuacji ograniczenia budżetu domowego najczęściej rezygnujemy z usług hotelarskich, restauracyjnych, także redukujemy inwestycje w gospodarstwach domowych - mówi dr Arkadiusz Derkacz.


źródło: katedradziennikarstwa.wordpress.com

dr Paulina Czarnek-Wnuk

Medioznawczyni z Uniwersytetu Łódzkiego
13.02.2024

- Tym, czego potrzebują teraz rozgłośnie regionalne, jest nie rewolucja, tylko spokojne budowanie strategii działania, aby móc odbudować zaufanie społeczne do mediów publicznych. Radio Białystok jest w dobrej sytuacji, ma słuchalność na poziomie 10 procent - mówi dr Paulina Czarnek-Wnuk.

Krzysztof Jurgiel, fot. Barbara Sokolińska

Krzysztof Jurgiel [wideo]

europoseł Prawa i Sprawiedliwości
13.02.2024

"Ukraina musi zrozumieć, że nie może tak być, że Polska będzie zalewana wyrobami rolniczymi, które często nie spełniają norm. To powinno być jasne porozumienie" - mówi Krzysztof Jurgiel.

dr hab. Daniel Boćkowski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Daniel Boćkowski

ekspert ds. bezpieczeństwa
12.02.2024

- Donald Trump na pewno zapędził się z punktu widzenia Europy, nie sądzę, by zapędził się z punktu widzenia swoich wyborców, ponieważ tak naprawdę to, co mówił, spotkało się z ogromnym aplauzem, niestety - mówi prof. Daniel Boćkowski.


Agnieszka Czyżewska-Jacquemet, fot. Marta Rybicka

Agnieszka Czyżewska-Jacquemet [wideo]

koordynator inicjatywy pracowników rozgłośni regionalnych Polskiego Radia, reportażystka Radia Lublin
12.02.2024

- Chcemy brać udział w pracach nad przyszłą ustawą medialną i ją konsultować, bo my wiemy, o czym mówimy - powiedziała na antenie Polskiego Radia Białystok Agnieszka Czyżewska-Jacquemet.

Wojciech Pertkiewicz, fot. Joanna Szubzda

Wojciech Pertkiewicz [wideo]

prezes Jagiellonii Białystok
9.02.2024

Czy Jagiellonia Białystok w tym sezonie ma szansę zaliczyć dublet, czyli Mistrzostwo i Puchar Polski? - To są marzenia, ale to nie są marzenia ściętej głowy - mówi prezes klubu.

podinsp. Tomasz Krupa, fot. Sylwia Krassowska

podinsp. Tomasz Krupa [wideo]

rzecznik podlaskiej policji
8.02.2024

"W piątek (9.02) czekają nas spore utrudnienia na podlaskich drogach, kierowcy spotkają się z dużymi niedogodnościami. Kto nie musi, niech nie rusza w drogę" - przestrzega podinsp. Tomasz Krupa.


Maciej Żywno, fot. Sylwia Krassowska

Maciej Żywno [wideo]

wicemarszałek Senatu
8.02.2024

"Walczymy o sejmik z nowym otwarciem bez starej polityki" - mówi Maciej Żywno.

fot. Marcin Gliński

Adam Dębski [wideo]

przewodniczący rady nadzorczej spółki PKS NOVA
7.02.2024

"Chcemy, żeby prezes Marcin Doliasz kontynuował swoją misję, bo widzimy, że spółka się zmienia. Na ulicę wyjeżdża nowy tabor, spółka ma coraz lepsze wyniki jeżeli chodzi o sprzedaż. Poprawiają się wyniki finansowe" - mówił w Polskim Radiu Białystok przewodniczący rady nadzorczej spółki PKS NOVA Adam Dębski.

Jacek Słoma, fot. Sylwia Krassowska

Jacek Słoma [wideo]

rolnik z Krynek
6.02.2024

"Rolnictwo to nie jest coś, co można zmieniać z roku na rok. To są procesy wieloletnie. Nasze struktury zasiewów nie są czymś, co możemy zmieniać jedną dyrektywą czy jedną decyzją. Chcielibyśmy, aby wspólna polityka rolna była do rewizji i żebyśmy ustalali wspólne reguły gry na długie lata do przodu, a nie robili tego w sposób doraźny" - mówi Jacek Słoma.


fot. Marcin Gliński

Artur Kosicki [wideo]

marszałek województwa podlaskiego
5.02.2024

"Wielokrotnie powtarzałem - polityka lubi niespodzianki. Białystok jest zmęczony panem prezydentem. O wiele bardziej bym się obawiał kandydata Trzeciej Drogi niż prezydenta Tadeusza Truskolaskiego" - mówił w Polskim Radiu Białystok marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki.

Łukasz Wasilewski i Marek Sawoń, fot. Barbara Sokolińska

Łukasz Wasilewski i Marek Sawoń

z zespołu LUPA
3.02.2024

- Na płycie znajduje się 10 utworów mocnych tekstowo i brzmieniowo. Jednym słowem - magic rock - mówią muzycy zespołu LUPA o nowowydanym albumie "Synergia".

Tadeusz Wilczyński, fot. Barbara Sokolińska

Tadeusz Wilczyński

pełniący obowiązki dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku
2.02.2024

- Podlasie to jest miejsce, gdzie historycznie gospodarowali rolnicy i leśnicy, a więc zawsze blisko siebie. Współpraca z samorządami jest czymś absolutnie naturalnym - mówi Tadeusz Wilczyński.


Grzegorz Kuczyński, fot. Joanna Szubzda

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji Białystok Biega
1.02.2024

- Jest duża grupa osób, dla których Bieg Pamięci Sybiru jest upamiętnieniem kogoś z ich bliskich. To jest bieg emocjonalny, z historią w tle, a wymiar sportowy schodzi tu na dalszy plan - mówi Grzegorz Kuczyński.

Paweł Krutul, fot. Joanna Szubzda

Paweł Krutul [wideo]

wicewojewoda podlaski, Nowa Lewica
1.02.2024

- Decyzji jeszcze nie ma, ale jeżeli centrala będzie chciała zawalczyć o prezydenturę Białegostoku, to ja jestem gotowy. Nie ma z tym najmniejszego problemu.

Mieczysław Mejsak, fot. Joanna Szubzda

Mieczysław Mejsak [wideo]

wieloletni pracownik i kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Białymstoku
31.01.2024

- W życiu najważniejsza jest miłość. Przez tyle lat przyjęcie oświadczeń o wstąpieniu w związek małżeński nie było dla mnie rutyną. Wręcz przeciwnie.
źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok