Radio Białystok | Wiadomości | Rzecznik GIS o koronawirusie: nie ma powodów do paniki

Rzecznik GIS o koronawirusie: nie ma powodów do paniki

25.01.2020, 14:47, akt. 15:09

W Polsce mogą się zdarzyć przypadki zarażenia koronawirusem. Natomiast nie ma powodów do paniki – powiedział w sobotę (25.01) w Polskim Radiu rzecznik Głównego Inspektoratu Sanitarnego Jan Bondar.

Fotolia.com
Fotolia.com

Nie ma powodów do paniki

- Mogą się zdarzyć przypadki (zakażenia koronawirusem) w Polsce. Natomiast nie ma powodów do paniki – ocenił Jan Bondar. Wyraził przekonanie, że "w warunkach europejskich, w tym także polskich, specjalnie wielka epidemia nam nie grozi".

Podkreślił, że na polskich lotniskach wdrożono specjalnie procedury. - Personel pokładowy jest poinformowany o trybie alarmowym, aby w miarę możliwości wyłapywać wszystkich podejrzanych o zakażenie - wyjaśnił.

W ocenie rzecznika GIS koronawirusem 2019-nCoV, który jest odpowiedzialny za śmierć ponad 40 mieszkańców Chin, "jest prawdopodobnie mniej zjadliwy, niż wirus SARS, którego epidemia miała miejsce w 2002 r." w ChRL. 

Od pierwszych zakażeń w Chinach i Hongkongu zmarło ok. 650 osób

Jan Bondar przyznał, że "środki, które podejmują władze Chin (w związku z zarażeniami) robią wrażenie". "Są tu dwie możliwości, albo nie wiemy czegoś o tym wirusie, o czym wiedzą Chińczycy, a na razie nie informują; albo w związki z tym, że 18 lat temu Chiny były bardzo ostro krytykowane za lekceważenie zagrożeń (związanych z epidemią SARS), że teraz chcą pokazać światu, jak sprawnym są państwem, jak błyskawicznie potrafią podjąć radykalne kroki" - wskazał.

Władze Chin oficjalnie potwierdziły w sobotę rano czasu miejscowego 41 ofiar śmiertelnych nowego koronawirusa. Zarażonych jest już ponad 1000 osób, spośród których 57 jest w stanie krytycznym.

Wcześniej władze prowincji Hubei ze stolicą w Wuhan, gdzie tuż przed Nowym Rokiem wybuchła epidemia nowego koronawirusa, informowały o kolejnych 15 przypadkach śmiertelnych i 180 nowych zakażeniach.

Narodowa Komisja Zdrowia Chin podała, że potwierdzonych jest 1287 przypadków zakażenia. W sobotę rano o pierwszym takim przypadku poinformowano w Australii, gdzie koronawirusa odkryto na przedmieściach Melbourne u obywatela chińskiego, który przyleciał tam 19 stycznia z Kantonu.


źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


prof. Robert Flisiak

23.01.2020, 08:25

"Powinniśmy się koncentrować tej chwili na zapobieganiu grypie, a nie na koronawirusie, który być może będzie w Polsce, a być może - z dużym prawdopodobieństwem - nie" - mówi prof. Robert Flisiak.


Ogniska ptasiej grypy coraz bliżej województwa podlaskiego

7.01.2020, 11:15

O stosowanie zasad bioasekuracji zaapelował do hodowców drobiu na antenie Polskiego Radia Białystok podlaski lekarz weterynarii Andrzej Czerniawski.


Ptasia grypa w Polsce - podlaski lekarz weterynarii apeluje o szczególne środki bezpieczeństwa

5.01.2020, 11:39

W związku z wykrytymi w Polsce przypadkami ptasiej grypy podlaski lekarz weterynarii apeluje o szczególne środki bezpieczeństwa.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP LIFE IS A CABARET, SHOW TANECZNO-WOKALNE

REKLAMA
OiFP JESUS CHRIST SUPERSTAR

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego
fot. Paweł Wądołowski
GRAJEWO
2.03.2024, 20:13, akt. 3.03.2024, 07:19

Klub sportowy Warmia Grajewo istnieje już 100 lat
źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok