Radio Białystok | Koronawirus | Świadectwa ukończenia szkoły w wersji elektronicznej, a matura bez części ustnej?

Świadectwa ukończenia szkoły w wersji elektronicznej, a matura bez części ustnej?

21.04.2020, 17:15, akt. 17:37

Ministerstwo edukacji rozważa stworzenie elektronicznej wersji świadectwa ukończenia szkoły, która byłaby równorzędna ze świadectwem papierowym - poinformował szef resortu, Dariusz Piontkowski.

źródło: stock.adobe.com
źródło: stock.adobe.com

Świadectwa elektroniczne dla uczniów kończących szkoły?


Jak powiedział, być może takie rozwiązanie uda się wprowadzić w tegorocznej rekrutacji do szkół średnich.

Szef MEN, odpowiadając na pytania dziennikarzy o sposób przeprowadzania rekrutacji do przedszkoli i szkół w dobie koronawirusa, wyjaśnił że zgodnie z prawem oświatowym rekrutacja do szkół może być przeprowadzana w wersji elektronicznej i że w przypadku przedszkoli nabór już się praktycznie odbył.

"Jeśli chodzi o rekrutację do szkół średnich, to przynajmniej ten wstępny etap, kiedy się składa wnioski do szkół, też może być przeprowadzony w formie elektronicznej. Ponieważ dziś wiemy, że egzaminy odbędą się najwcześniej w czerwcu, w związku z tym konieczność dostarczenia oryginałów świadectw i zaświadczeń o zdanym egzaminie byłaby dopiero na przełomie lipca i sierpnia, więc spokojnie można tak ten harmonogram przekazywania dokumentów oryginalnych do szkół zorganizować, aby większe grupy rodziców i uczniów się ze sobą nie stykały" - przekazał Piontkowski.

"Zastanawiamy się nad tym, czy będzie możliwe stworzenie elektronicznej wersji świadectwa opatrzonej elektronicznym podpisem zaufanym dyrektora szkoły, która mogłaby być ewentualnie wydawana na życzenie rodzica. Wówczas byłaby takim zaświadczeniem elektronicznym, które byłoby równorzędne ze świadectwem czy zaświadczeniem papierowym. Jesteśmy w trakcie przygotowań do stworzenia takiej wersji świadectwa" - zapowiedział.

Dodał, że być może uda się wprowadzić to rozwiązanie jako dodatkową możliwość w tegorocznej rekrutacji do szkół średnich. 


Matura w czerwcu, ale bez części ustnej?


Minister Dariusz Piontkowski poinformował, że jego resort zastanawia się, czy przeprowadzić w tym roku ustną część matur. W związku z epidemią koronawirusa egzaminy ósmoklasisty i matury zostały przesunięte na czerwiec.

"Jest to jeden z wariantów, które bierzemy pod uwagę, aby część ustna nie odbyła się. Ma to też pewne uzasadnienie związane z rekrutacją na uczelnie wyższe, ponieważ egzamin ustny nie wpływa w żaden sposób na rekrutację do szkół wyższych" - wyjaśniał Dariusz Piontkowski.

O terminie egzaminów uczniowie mają dowiedzieć się z co najmniej trzytygodniowym wyprzedzeniem. Przerwa w szkołach trwa od 12 marca. Na razie przerwa ma potrwać do 26 kwietnia. Minister Dariusz Piontkowski zapowiedział, że pod koniec tygodnia należy spodziewać się decyzji w sprawie przedłużenia zamknięcia szkół.

źródło: PAP, IAR | red: mak

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Pod koniec tygodnia decyzja w sprawie przedłużenia zamknięcia szkół

21.04.2020, 09:33

Pod koniec tygodnia ogłosimy co dalej ze szkołami; wydaje się, że na chwilę obecną prawdopodobna jest decyzja o kolejnym przedłużeniu zamknięcia szkół działających w formie tradycyjnej – poinformował we wtorek minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski.


Podlaskie firmy stawiają na kształcenie przyszłych pracowników

21.04.2020, 08:32

Przedsiębiorstwa zrzeszone w Klastrze Obróbki Metali ponownie porozumiały się ze Branżową Szkołą Pierwszego Stopnia nr 10 w Białymstoku. Wspólnie zorganizują nowe kierunki nauki, a także płatne praktyki.


Władze Białegostoku prawdopodobnie nie wydłużą kadencji dyrektorom szkół i przedszkoli

20.04.2020, 12:06

Choć przepisy pozwalają na wydłużenie kadencji dyrektorom szkół i przedszkoli, to władze Białegostoku najprawdopodobniej z tej możliwości nie skorzystają.


Nowa normalność: etapy znoszenia ograniczeń związanych z COVID-19

19.04.2020, 10:16

Od poniedziałku, 20 kwietnia zmienią się niektóre zasady bezpieczeństwa. Zakupy w sklepie zrobi w jednym czasie więcej osób, do lasu i parku wejdziemy w celach rekreacyjnych, a młodzież powyżej 13. roku życia będzie mogła poruszać się bez opieki osoby dorosłej.


Dariusz Piontkowski: nie widzę potrzeby automatycznej promocji uczniów do następnych klas

17.04.2020, 09:51

Nie widzę takiej potrzeby, by uczniowie byli automatycznie promowani do następnych klas, nauczyciele mają w tej kwestii autonomię – powiedział w piątek (17.04) minister edukacji Dariusz Piontkowski. Mówił też, że na razie nie ma planów przedłużenia roku szkolnego i że – w jego ocenie – nie służyłoby to poszerzeniu wiedzy i umiejętności uczniów.


Ponad połowa samorządów złożyła wnioski o dofinansowanie sprzętu do nauki zdalnej

9.04.2020, 16:24

Ponad połowa podlaskich samorządów prowadzących placówki oświatowe złożyła dotąd wnioski o pieniądze z budżetu państwa na zakup sprzętu niezbędnego do kształcenia na odległość, przede wszystkim komputerów, laptopów czy tabletów dla uczniów. Pula przypadająca na województwo podlaskie to ponad 7,4 mln zł.


Matury i egzaminy ósmoklasisty przesunięte - będą nie wcześniej niż w czerwcu

9.04.2020, 13:48

Przesuwamy egzaminy maturalne i egzaminy ósmoklasistów; odbędą się one nie wcześniej niż w czerwcu, zakomunikujemy o tym co najmniej trzy tygodnie wcześniej - poinformował w czwartek premier Mateusz Morawiecki.


MEN wprowadza ograniczenia w działaniu kolejnych placówek

6.04.2020, 16:11

Ministerstwo Edukacji Narodowej wprowadza kolejne ograniczenia w działaniu placówek oświatowych. W poniedziałek (6.04) wchodzi w życie rozporządzenie, na mocy którego poradnie psychologiczno-pedagogiczne będą mogły pracować zdalnie oraz ograniczone będzie działania m.in. specjalnych ośrodków szkolno-wychowawczych.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr OXFORD DRAMA - koncert

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego
źródło: PRB
KORONAWIRUS
23.11.2022, 11:38, akt. 11:39

Raport zakażeń - 17-23.11.2022


Źródło: PRB
KORONAWIRUS
1.06.2022, 16:48, akt. 16:51

Raport zakażeń - 26.05 - 01.06


Raport zakażeń - 12-18 maja
KORONAWIRUS
18.05.2022, 11:11, akt. 11:17

Raport zakażeń - 12-18 majaźródło: MZ
KORONAWIRUS
27.04.2022, 11:13, akt. 11:19

Raport zakażeń - 21-27 kwietniaźródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok