Radio Białystok | Wiadomości | Matury i egzaminy ósmoklasisty przesunięte - będą nie wcześniej niż w czerwcu

Matury i egzaminy ósmoklasisty przesunięte - będą nie wcześniej niż w czerwcu

9.04.2020, 13:48, akt. 17:04

Przesuwamy egzaminy maturalne i egzaminy ósmoklasistów; odbędą się one nie wcześniej niż w czerwcu, zakomunikujemy o tym co najmniej trzy tygodnie wcześniej - poinformował w czwartek premier Mateusz Morawiecki.

źródło: stock.adobe.com
źródło: stock.adobe.com

Premier Mateusz Morawiecki dodał, że taka była większość głosów - ekspertów, dyrektorów, nauczycieli, rodziców i uczniów. 


Rozumiemy, że to jest nietypowy czas dla wszystkich Polaków i zdecydowaliśmy się podjąć taką decyzję - podkreślił szef rządu.


Matury i egzamin kończący podstawówkę zostaną przełożone. Odbędą się najwcześniej w czerwcu. Jednak o konkretnych terminach rząd będzie informować co najmniej 3 tygodnie przed datą egzaminów.LISTA wszystkich ograniczeń na stronie gov.pl
Ponadto wszystkie szkoły pozostają zamknięte do niedzieli 26 kwietnia. Do tego czasu – tak jak dotychczas – placówki mają obowiązek prowadzić nauczanie zdalne.


Uczelnie wyższe też zamknięte 


W związku z epidemią COVID-19 do 26 kwietnia przedłużone będzie zamknięcie uczelni, odwołane będą wtedy m.in. zajęcia stacjonarne na uczelniach - wynika z informacji przedstawionych w czwartek przez rząd.

Potwierdzono to na rządowej stronie dotyczącej koronawirusa: - Do niedzieli 26 kwietnia obowiązuje nadal: zamknięcie szkół i uczelni; przedszkoli i żłobków; zamknięcie pasażerskiego ruchu lotniczego; zamknięcie międzynarodowego ruchu kolejowego.


Nowy termin matury będzie podany z wyprzedzeniem


Ze względów zdrowotnych odkładamy matury i egzamin ósmoklasisty; nowy termin egzaminów będzie podany z dużym wyprzedzeniem, co najmniej trzytygodniowym - powiedział w czwartek minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski.Szef MEN na konferencji prasowej podziękował nauczycielom, rodzicom i uczniom za przystosowanie się do nowej sytuacji związanej z nauczaniem na odległość.


- Wiem, że nie zawsze to jest łatwe, ale okazuje się, że byliśmy w stanie to zrobić. Robimy to podobnie jak inne państwa na świecie - powiedział Piontkowski.


Dodał, że ze względów zdrowotnych ograniczone są kontakty między ludźmi i dlatego - jak mówił - przedłużony został okres zawieszenia szkół i przedszkoli.

Minister zwrócił się do ósmoklasistów i maturzystów: 


- Kochani, wiemy, że macie ogromny stres. Nie wiecie, kiedy ten egzamin się odbędzie, nie wiecie, w jaki sposób się do tego przygotowywać, ale my także się do tego przygotowujemy. Stąd wyraźnie mówimy, że ze względów zdrowotnych dziś odkładamy termin egzaminów, przekładamy go na inny czas - mówił Piontkowski.


- Chcemy, żebyście mieli długą perspektywę do przygotowania do egzaminów maturalnych, ósmoklasisty, zawodowych i innych, dlatego z dużym wyprzedzeniem, co najmniej trzytygodniowym, miesięcznym nawet, poinformujemy o tym, kiedy ten nowy termin się odbędzie - dodał szef MEN.


Podkreślił, że jest to czas szczególny, "kiedy uczniowie w inny sposób kontaktują się z nauczycielami, zdobywają nową wiedzę i umiejętności, mogą także wykorzystać ten dodatkowy czas do przygotowania się do swoich egzaminów".

Egzamin ósmoklasisty miał być przeprowadzony w dniach od 21 do 23 kwietnia. Przystąpienie do egzaminu ósmoklasisty jest warunkiem ukończenia szkoły podstawowej. Wynik egzaminu wpływa na przyjęcie ucznia do wybranej przez niego szkoły ponadpodstawowej.

Od 2 do 8 kwietnia Centralna Komisja Egzaminacyjna i okręgowe komisje egzaminacyjne publikowały na swoich stronach internetowych arkusze próbnych egzaminów maturalnych. One również były pobierane przez uczniów i samodzielnie rozwiązywane przez nich w domach, następnie przesyłane do nauczycieli. Zasady oceniania arkuszy próbnych egzaminów maturalnych mają zostać podane do publicznej wiadomości 15 kwietnia. Matury miały rozpocząć się 4 maja. Sesja pisemnych miała potrwać do 21 maja, a ustnych do 22 maja.

Od 12 marca zajęcia stacjonarne w szkołach i w przedszkolach są zawieszone. Premier Mateusz Morawiecki poinformował w czwartek o przedłużeniu zamknięcia szkół do 26 kwietnia. Od środy 25 marca szkoły mają obowiązek nauczania na odległość.


Świadectwa mogą być wydawane elektronicznie


Nie ma powodu do przedłużenia roku szkolnego; będziemy zalecać, żeby przekazywać świadectwa formą elektroniczną - mówił w czwartek szef MEN Dariusz Piontkowski.

Piontkowski został zapytany, w jaki sposób zostanie rozwiązania kwestia zakończenia roku szkolnego i świadectw oraz czy przewiduje się wydłużenie roku szkolnego, odpowiedział:


- Na razie nie ma takiego powodu. Świadectwa także można odbierać w terminie późniejszym. Nie musi być to dzień zakończenia zajęć. Będziemy także zalecali dyrektorom, aby świadectwa mogli przekazywać uczniom w formie elektronicznej - powiedział szef MEN.Jeśli chodzi o rekrutację na uczelnie, znaczenie ma też termin matur. - Przesuwamy egzaminy maturalne i egzaminy ósmoklasistów, na pewno zakomunikujemy to co najmniej na trzy tygodnie wcześniej, kiedy te egzaminy się odbędą i nie odbędą się wcześniej niż w czerwcu - poinformował premier Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej.

źródło: PAP | red: wsz

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

ZOBACZ TEŻ:


Premier: przedłużamy obowiązujące obostrzenia; działają dobrze

9.04.2020, 13:23

Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że polski rząd przedłuża wszelkie wprowadzone wcześniej ograniczenia.


MEN wprowadza ograniczenia w działaniu kolejnych placówek

6.04.2020, 16:11

Ministerstwo Edukacji Narodowej wprowadza kolejne ograniczenia w działaniu placówek oświatowych. W poniedziałek (6.04) wchodzi w życie rozporządzenie, na mocy którego poradnie psychologiczno-pedagogiczne będą mogły pracować zdalnie oraz ograniczone będzie działania m.in. specjalnych ośrodków szkolno-wychowawczych.


Wideokonferencje i dziennik elektroniczny - z tych narzędzi korzystają szkoły w Podlaskiem

6.04.2020, 08:48

Dziennik elektroniczny - to najpopularniejszy w naszym województwie komunikator, wykorzystywany do zdalnego nauczania. Z danych podlaskiego kuratorium oświaty wynika, że w ten sposób przekazuje uczniom informacje i zadania do wykonania blisko 70 procent szkół w regionie.


Władze Białegostoku i Łomży złożyły wnioski o dofinansowanie na komputery do zdalnej nauki

5.04.2020, 13:20

Z tej możliwości skorzystają w naszym regionie m.in. Białystok i Łomża. Władze tych dwóch miast złożyły już do Centrum Projektów Polska Cyfrowa wnioski o pieniądze na sprzęt komputerowy niezbędny do nauki zdalnej, bo taką - w związku z epidemią - szkoły teraz prowadzą.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Oddaj krew
stock.adobe.com
WYBORY
4.06.2020, 00:01, akt. 10:42

Wybory prezydenckie 28 czerwca
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok