Radio Białystok | Wiadomości | Władze Białegostoku i Łomży złożyły wnioski o dofinansowanie na komputery do zdalnej nauki

Władze Białegostoku i Łomży złożyły wnioski o dofinansowanie na komputery do zdalnej nauki

autor: Edyta Wołosik

5.04.2020, 13:20, akt. 15:00

Z tej możliwości skorzystają w naszym regionie m.in. Białystok i Łomża. Władze tych dwóch miast złożyły już do Centrum Projektów Polska Cyfrowa wnioski o pieniądze na sprzęt komputerowy niezbędny do nauki zdalnej, bo taką - w związku z epidemią - szkoły teraz prowadzą.

Fotolia.com
Fotolia.com

Władze Białegostoku i Łomży złożyły wnioski o dofinansowanie na komputery do zdalnej nauki - relacja Edyty Wołosik

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Do podziału na wszystkie samorządy w kraju jest prawie 190 milionów złotych. Dofinansowanie wynosi od 35 tysięcy złotych do stu tysięcy złotych. Zarówno Łomża, jak i Białystok dostaną te najwyższe kwoty i za nie - jak mówi zastępca prezydenta Łomży Andrzej Stypułkowski uda się kupić nieco ponad 30 laptopów, choć szkoły zgłosiły zapotrzebowanie na 250.


Także ponad 30 sztuk sprzętu zakupi Białystok i podobnie, jak w Łomży - zapotrzebowanie jak mówi zastępca prezydenta miasta - Rafał Rudnicki jest większe. Potrzeba 270 sztuk dla nauczycieli i prawie 550 dla uczniów.


- Oczywiście zdajemy sobie sprawę, że jest to kropla w morzu potrzeb - mówił na naszej antenie minister cyfryzacji Marek Zagórski.

To działanie, którego celem jest zapewnienie w miarę równych warunków, ale rzeczywiście w tych sytuacjach najpilniejszych, bo my sobie zdajemy sprawę, że te środki nie wystarczą, żeby zapewnić sprzęt wszystkim uczniom i wszystkim nauczycielom; jest to działanie doraźne 

- dodał minister.


Samorządowcy zwracają uwagę, że w związku z tym, że wiele firm wprowadziło pracę zdalną, to pojawiają się problemy. Chodzi m.in. o to, by spełniały takie same warunki techniczne.


Sprzęt ten trafi do szkół, a to ich dyrektorzy zdecydują, czy korzystać z niego będą nauczyciele, czy np. uczeń, który w domu nie ma żadnego urządzenia do zdalnej nauki.


Nabór wniosków potrwa do 30 września. O pieniądze mogą ubiegać się wszystkie samorządy.

| red: maj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

ZOBACZ TEŻ:


Pierwsze komputery z rządowego projektu do zdalnej nauki w gminie Suchowola już wręczone

2.04.2020, 17:04

To wsparcie rządu dla tych, którzy nie mają odpowiedniego sprzętu do nauki zdalnej. Od środy (1.04) samorządy mogą starać się o pieniądze na laptopy dla uczniów i nauczycieli. Ale niektóre gminy już na samą zapowiedź dofinansowania kupiły niezbędny sprzęt.


Marek Zagórski

1.04.2020, 08:23

"Sugerujemy żeby kupić sprzęt, który jest potrzebny i kupić go jak najwięcej. Zachęcamy do tego, żeby nie kupować tych najbardziej wypasionych, chyba że jest jakaś specjalna potrzeba - mówi minister.


Szkoły będą mogły bezpłatnie użyczać sprzęt do kształcenia na odległość dla uczniów i nauczycieli

27.03.2020, 12:26

Ministerstwo edukacji znowelizowało rozporządzenie dotyczące rozwiązań wdrożonych ze względu na epidemię koronawirusa. Szkoły będą mogły bezpłatnie użyczać sprzęt do kształcenia na odległość dla uczniów i nauczycieli.


Laptopy, programy komputerowe, internet dla uczniów i nauczycieli - takie zakupy mogą już robić samorządy

27.03.2020, 09:11

Laptopy, programy komputerowe, a nawet mobilny Internet dla uczniów i nauczycieli. Takie zakupy mogą już robić samorządy, a pieniądze zwróci unijny budżet.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok