Radio Białystok | Wiadomości | Ponad połowa samorządów złożyła wnioski o dofinansowanie sprzętu do nauki zdalnej

Ponad połowa samorządów złożyła wnioski o dofinansowanie sprzętu do nauki zdalnej

9.04.2020, 16:24, akt. 19:00

Ponad połowa podlaskich samorządów prowadzących placówki oświatowe złożyła dotąd wnioski o pieniądze z budżetu państwa na zakup sprzętu niezbędnego do kształcenia na odległość, przede wszystkim komputerów, laptopów czy tabletów dla uczniów. Pula przypadająca na województwo podlaskie to ponad 7,4 mln zł.

stock.adobe.com
stock.adobe.com

Poinformował o tym na wideokonferencji prasowej w Białymstoku wicewojewoda podlaski Tomasz Madras. Jak mówił, uprawnionych do aplikacji o te pieniądze jest 131 samorządów w regionie. Do tej pory wnioski złożyło 87 z nich - 43 zostały już rozpatrzone, a przyznana na ich realizację kwota to łącznie 2,4 mln zł.

Od 12 marca zajęcia stacjonarne w szkołach i przedszkolach są zawieszone - w czwartek (9.04) zapadła decyzja o przedłużeniu okresu nauki na odległość do 26 kwietnia.

Kwota wsparcia, jakie otrzyma samorząd, została powiązana z liczbą uczniów w określonej gminie lub powiecie. Są to kwoty w przedziale od 35 tys. zł do 100 tys. zł. Wkład własny nie jest wymagany.


- Szczególnie ta najniższa kwota jest istotna, bo to znaczy, że nawet małe gminy na tę kwotę dofinansowania mogą liczyć - podkreślił wicewojewoda Tomasz Madras.


Wartość kupionego komputera lub laptopa nie powinna przekroczyć 3,5 tys. zł. Aby uzyskać finansowanie, należy skorzystać z generatora wniosków dostępnego na stronie cppc.gov.pl.

Wiceminister cyfryzacji Adam Andruszkiewicz zachęcał samorządy do składania wniosków i podkreślał, że program to odpowiedź na zwiększone zainteresowanie nauką online w sytuacji, gdy uczniom brakuje odpowiedniego sprzętu do takiej edukacji.


- Program "Zdalna szkoła" jest bardzo efektywny i prosty, dlatego że każdy samorząd może dzięki generatorowi wniosków aplikować o te środki, które sięgają nawet 100 tys. zł - mówił Adam Andruszkiewicz.


Dodał też, że można w ten sposób sfinansować również zakupy np. dokonane w marcu, czyli jeszcze przed złożeniem wniosku.


źródło: PAP | red: zmj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Matury i egzaminy ósmoklasisty przesunięte - będą nie wcześniej niż w czerwcu

9.04.2020, 13:48

Przesuwamy egzaminy maturalne i egzaminy ósmoklasistów; odbędą się one nie wcześniej niż w czerwcu, zakomunikujemy o tym co najmniej trzy tygodnie wcześniej - poinformował w czwartek premier Mateusz Morawiecki.


Branża IT bez problemu przeszła na pracę zdalną - bez opóźnień realizują zlecenia

7.04.2020, 07:41

Co trzecia firma miała problemy z przejściem na pracę zdalną w czasie epidemii koronawirusa. Tak wynika z badań spółki Devire. Są jednak branże, które bez problemu zorganizowały pracownikom tzw. home office. To między innymi sektor IT i nowych technologii.


MEN wprowadza ograniczenia w działaniu kolejnych placówek

6.04.2020, 16:11

Ministerstwo Edukacji Narodowej wprowadza kolejne ograniczenia w działaniu placówek oświatowych. W poniedziałek (6.04) wchodzi w życie rozporządzenie, na mocy którego poradnie psychologiczno-pedagogiczne będą mogły pracować zdalnie oraz ograniczone będzie działania m.in. specjalnych ośrodków szkolno-wychowawczych.


Wideokonferencje i dziennik elektroniczny - z tych narzędzi korzystają szkoły w Podlaskiem

6.04.2020, 08:48

Dziennik elektroniczny - to najpopularniejszy w naszym województwie komunikator, wykorzystywany do zdalnego nauczania. Z danych podlaskiego kuratorium oświaty wynika, że w ten sposób przekazuje uczniom informacje i zadania do wykonania blisko 70 procent szkół w regionie.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr Letnie granie: Austin Miller & Amanda Esposito

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok