Radio Białystok | Wiadomości | Branża IT bez problemu przeszła na pracę zdalną - bez opóźnień realizują zlecenia

Branża IT bez problemu przeszła na pracę zdalną - bez opóźnień realizują zlecenia

autor: Adam Janczewski

7.04.2020, 07:41, akt. 08:27

Co trzecia firma miała problemy z przejściem na pracę zdalną w czasie epidemii koronawirusa. Tak wynika z badań spółki Devire. Są jednak branże, które bez problemu zorganizowały pracownikom tzw. home office. To między innymi sektor IT i nowych technologii.

Fotolia.com
Fotolia.com

Branża IT bez problemu przeszła na pracę zdalną - bez opóźnień realizują zlecenia - relacja Adama Janczewskiego

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Prezes klastra technologicznego Infotech Adam Kamiński podkreśla, że zrzeszone w nim firmy, już wcześniej częściowo pracowały zdalnie, co ułatwiło dostosowanie się do nowych realiów.

Dni kiedy można było wykonywać pracę z domu były powszechne - przynajmniej raz w tygodniu. Nastąpiło odwrócenie skali, ponieważ teraz raz w tygodniu, niektóre osoby pojawiają się w firmie. Wszyscy są wyposażeni w odpowiednie urządzenia i pracują z domów 

- tłumaczy Adam Kamiński.

Podobnie jest w warszawskiej spółce z branży IT - X-Code, która ma również duży oddział w Białymstoku.

Byliśmy na to przygotowani, ponieważ część prac jest wykonywana zdalnie nawet w normalnym trybie. Pod względem infrastruktury technologicznej byliśmy gotowi w 100 proc. Jedyną obawą było to, czy łącze wytrzyma, że nagle kilkadziesiąt osób próbuje się połączyć i pracuje zdalnie 

- opowiada prezes X-Code Jakub Łytkowski.

Dodaje również, że udało się bezproblemowo wdrożyć pracę zdalną i w terminie realizować zlecenia.

Najważniejsze projekty w systemie zdalnym realizuje również Białostocki Park Naukowo-Technologiczny.

Większość pracuje zdalnie, mamy swój system - pracownicy łączą się z dyskami sieciowymi, a informatycy opracowali wewnętrzny komunikator. Dzięki temu duży projekt, który realizujemy - Hub of Talents 2 przebiega sprawnie

 - zapewnia dyrektor BPNT Anna Daszuta-Zalewska.

Pracą zdalną nie da się jednak w stu procentach zastąpić kontaktów międzyludzkich. Problemem w pracy zdalnej może być komunikacja - przyznaje Adam Kamiński. 

- Coś co kiedyś zajmowało trzy minuty, teraz zajmuje piętnaście - podkreśla, ale stara się też szukać pozytywów. Wśród nich wymienia to, że podczas home office można swobodnie dostosować godziny pracy.

Wolimy pracować w grupie - w tworzeniu oprogramowanie realizacja projektów, kiedy można bezpośrednio ze sobą porozmawiać, na szybko zapytać, to nie jest to samo co online. Na pewno wolimy wrócić do normalnego trybu 

- zaznacza Jakub Łytkowski z X-Code.

Z badań firmy Devire wynika, że 2/3 przedsiębiorstw, które dotąd nie oferowały pracownikom pracy zdalnej, po wybuchu epidemii musiało ją zorganizować.

Problemy, które najczęściej natrafiają przy tym pracodawcy to brak sprzętu elektronicznego, brak opracowanego regulaminu i procedur. W co dziesiątej firmie szefowie nie wierzą, że praca zdalna może sprawnie funkcjonować.

| red: lma

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

ZOBACZ TEŻ:


Obniżka wynagrodzeń strategią połowy firm na pandemię, co czwartej - zwolnienia

6.04.2020, 15:07

Polski Instytut Ekonomiczny przeanalizował sytuację na rynku pracy i przedsiębiorstw po pierwszych tygodniach epidemii koronawirusa. Z badań ekspertów wynika, że blisko połowa badanych firm (46 proc.) planuje obniżkę wynagrodzenia, a ponad jedna czwarta chce zredukować zatrudnienie (28 proc.).


"W czasach chaosu siej spokój" - reportaż Marcina Glińskiego i Adama Janczewskiego

7.04.2020, 00:01

Kiedy w Polsce pojawiły się pierwsze przypadki zakażenia koronawirusem, a rząd wprowadził obostrzenia związane z pandemią, apteki stały się miejscami oblężonymi. Ludzie masowo zaczęli kupować leki. Z tym szaleństwem musieli zmierzyć się farmaceuci.


Ponad 140 mln zł na pomoc dla firm w ramach Podlaskiego Pakietu Gospodarczego

2.04.2020, 16:03

142 mln zł z UE z Regionalnego Programu Operacyjnego i budżetu państwa trafi do podlaskich mikro-, małych i średnich firm w formie dopłat do wynagrodzenia oraz pożyczek w ramach Podlaskiego Pakietu Gospodarczego do walki ze skutkami koronawirusa.


Praca zdalna i zasiłek opiekuńczy w specustawie - pytania Słuchaczy

18.03.2020, 13:19

Specustawa z 2 marca wprowadza szczególne rozwiązania w związku z koronawirusem - to m.in. zasiłek opiekuńczy w związku z zamknieciem placówek oświatowych i praca zdalna.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok