Radio Białystok | Koronawirus | Piontkowski: jeśli będzie taka konieczność, od września kontynuacja nauczania na odległość

Piontkowski: jeśli będzie taka konieczność, od września kontynuacja nauczania na odległość

21.04.2020, 19:28, akt. 19:37

Jeśli będzie taka konieczność, w nowym roku szkolnym będziemy kontynuować nauczanie na odległość – zapowiedział minister edukacji Dariusz Piontkowski. Poinformował, że zasób materiałów i narzędzi do zdalnego nauczania będzie rozszerzany, aby przygotować się na ewentualną kontynuację tej formy kształcenia.

Powrót do zajęć stacjonarnych najpierw dla najmłodszych


Odpowiadając na pytania dziennikarzy o zapowiadane przez rząd etapy luzowania obostrzeń związanych ze stanem epidemii (w trzecim z nich ma ruszyć organizacja opieki nad dziećmi w żłobkach, przedszkolach i w klasach szkolnych I-III), Piontkowski wyjaśnił, że w pierwszej kolejności do zajęć stacjonarnych mają powrócić najmłodsze dzieci po to, aby również ich rodzice mieli możliwość powrotu do pracy.

"Rozważamy, w jakich warunkach mógłby się odbyć powrót dzieci do szkół lub przedszkoli. Decydujące zdanie będzie miał minister zdrowia" – poinformował. Zastrzegł, że trudno sobie wyobrazić, aby dzieci w przedszkolu musiały przez kilka godzin nosić maseczki i przypomniał, że według obecnie obowiązujących przepisów z obowiązku zakrywania twarzy są zwolnione dzieci do czterech lat.


Jeśli sytuacja epidemiczna nie pozwoli na powrót do szkół, będzie kontynuowane nauczanie na odległość


Na pytanie, co ze startem edukacji we wrześniu, jeśli – tak jak się przewiduje – jesienią nastąpi druga fala zachorowań na COVID-19, odpowiedział, że jeśli sytuacja epidemiczna nie pozwoli na powrót do szkół, będzie kontynuowane nauczanie na odległość.

"Żadne państwo na świecie i w Europie nie było przygotowane do tego, by całkowicie przejść na pracę zdalną. Dziś jesteśmy po tym pierwszym, chyba najtrudniejszym okresie, kiedy wszyscy musieli poznać nowe techniki pracy na odległość, ustalić jej zasady. Możemy powiedzieć, że to nauczanie jest całkiem dobrze zorganizowane" – zauważył.

Dodał, że jego resort stara się wspierać nauczycieli, m.in. przez platformę epodreczniki.pl. 

"Chcemy stworzyć dodatkowe materiały dydaktyczne zarówno do nauczania ogólnokształcącego, jak i zawodowego. Część konkursów na tworzenie tych wielu tysięcy materiałów jest już rozpisana. Chcemy także wzbogacić platformę epodręczniki w nowe narzędzia, które umożliwią nauczycielom pracę za pomocą komunikatorów, aby nie musieli korzystać z komunikatorów komercyjnych" – zaznaczył.

Jak przekazał, jest to przygotowanie się na ewentualne kontynuowanie zdalnych zajęć.


Zerowa stawka VAT dla tych firm, które przekażą sprzęt komputerowy do jednostek oświatowych


Przyznał, że dużą barierą w prowadzeniu zdalnego nauczania jest dostępność sprzętu. Przypomniał, że samorządy mogą się starać o pieniądze na zakup komputerów, planowane – jak mówił – są też zmiany w przepisach podatkowych, które ułatwią przekazywanie sprzętu w ramach darowizny.

"M.in. przewidywana jest zerowa stawka VAT dla tych firm, które przekażą przenośny sprzęt komputerowy do jednostek oświatowych" – zapowiedział.

Zachęcił też firmy do przekazywania szkołom używanych komputerów przy okazji wymiany na nowe.

Piontkowski był też pytany o kwestię wynagrodzeń nauczycieli w trakcie zdalnego kształcenia. Wyjaśnił, że jeśli nauczyciel pracuje z kilkunastoma klasami i ma więcej zajęć, to należy mu się wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe. Podczas nauczania zdalnego nauczycielowi nie przysługuje dodatek za trudne warunki pracy. 

źródło: PAP | red: mak

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Świadectwa ukończenia szkoły w wersji elektronicznej, a matura bez części ustnej?

21.04.2020, 17:15

Ministerstwo edukacji rozważa stworzenie elektronicznej wersji świadectwa ukończenia szkoły, która byłaby równorzędna ze świadectwem papierowym - poinformował szef resortu, Dariusz Piontkowski.


Pod koniec tygodnia decyzja w sprawie przedłużenia zamknięcia szkół

21.04.2020, 09:33

Pod koniec tygodnia ogłosimy co dalej ze szkołami; wydaje się, że na chwilę obecną prawdopodobna jest decyzja o kolejnym przedłużeniu zamknięcia szkół działających w formie tradycyjnej – poinformował we wtorek minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski.


"Zdalni, nieidealni" - reportaż Urszuli Kropiewnickiej

21.04.2020, 00:01

Nauczanie zdalne to temat wywołujący skrajne emocje i wiele dyskusji. W czasie zawieszenia zajęć w szkołach nauczyciele, uczniowie, a także rodzice muszą odnaleźć się w nowej, trudnej szkolnej rzeczywistości.


Dariusz Piontkowski: nie widzę potrzeby automatycznej promocji uczniów do następnych klas

17.04.2020, 09:51

Nie widzę takiej potrzeby, by uczniowie byli automatycznie promowani do następnych klas, nauczyciele mają w tej kwestii autonomię – powiedział w piątek (17.04) minister edukacji Dariusz Piontkowski. Mówił też, że na razie nie ma planów przedłużenia roku szkolnego i że – w jego ocenie – nie służyłoby to poszerzeniu wiedzy i umiejętności uczniów.


Rodzice nie będą płacić za czas w którym białostockie żłobki są nieczynne?

16.04.2020, 13:37

Sytuacja w tej sprawie zmienia się jak w kalejdoskopie. Jeszcze kilka dni temu nie było mowy o zwolnieniu z opłaty stałej w białostockich żłobkach, a w czwartek (16.04) okazuje się, że rodzice - jeśli zgodzą się na to radni - nie będą płacić za czas, w którym placówki są nieczynne.


Jest rozporządzenie w sprawie wydłużenia zasiłku opiekuńczego

10.04.2020, 18:53

Zasiłek opiekuńczy dla rodziców dzieci do 8 lat zostanie przedłużony na okres zamknięcia placówek oświatowych, jednak nie dłużej niż do 26 kwietnia - wynika z opublikowanego w piątek (10.04) rozporządzenia Rady Ministrów.


Dariusz Piontkowski

10.04.2020, 07:40

"Biorąc pod uwagę pracę, którą uczniowie wkładali w okresie zdalnej nauki, ale także to, co się działo wcześniej w szkole, nauczyciele będą mogli wystawić oceny" - mówi Dariusz Piontkowski.


Ponad połowa samorządów złożyła wnioski o dofinansowanie sprzętu do nauki zdalnej

9.04.2020, 16:24

Ponad połowa podlaskich samorządów prowadzących placówki oświatowe złożyła dotąd wnioski o pieniądze z budżetu państwa na zakup sprzętu niezbędnego do kształcenia na odległość, przede wszystkim komputerów, laptopów czy tabletów dla uczniów. Pula przypadająca na województwo podlaskie to ponad 7,4 mln zł.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr OXFORD DRAMA - koncert

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego
źródło: PRB
KORONAWIRUS
23.11.2022, 11:38, akt. 11:39

Raport zakażeń - 17-23.11.2022


Źródło: PRB
KORONAWIRUS
1.06.2022, 16:48, akt. 16:51

Raport zakażeń - 26.05 - 01.06


Raport zakażeń - 12-18 maja
KORONAWIRUS
18.05.2022, 11:11, akt. 11:17

Raport zakażeń - 12-18 majaźródło: MZ
KORONAWIRUS
27.04.2022, 11:13, akt. 11:19

Raport zakażeń - 21-27 kwietniaźródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok