Radio Białystok | Koronawirus | Szef MSZ: w czasie pandemii wyjątkowo mocno odczuwamy siłę narodowej wspólnoty

Szef MSZ: w czasie pandemii wyjątkowo mocno odczuwamy siłę narodowej wspólnoty

2.05.2020, 10:01, akt. 11:59

Dzisiaj w czasie pandemii wyjątkowo mocno odczuwamy siłę narodowej wspólnoty, jesteśmy dumni z postawy naszych rodaków, którzy organizują pomoc w walce z epidemią dla potrzebujących - podkreślił w sobotę (2.05), w Dzień Polonii i Polaków za Granicą szef MSZ Jacek Czaputowicz.

2 maja - Dzień Flagi RP w Białymstoku, fot. Monika Kalicka
2 maja - Dzień Flagi RP w Białymstoku, fot. Monika Kalicka

2 maja od 2002 roku obchodzony jest jako Dzień Polonii i Polaków za Granicą. Święto zostało ustanowione przez Sejm z inicjatywy Senatu.

W nagraniu zamieszczonym na stronie internetowej MSZ minister Czaputowicz złożył Polonii i Polakom za graniczą najserdeczniejsze życzenia. 


W tym dniu Polacy w całym kraju w sposób szczególny łączą się myślami z tymi, którzy będąc częścią narodu polskiego znaleźli swój nowy dom na obczyźnie. Myślimy zwłaszcza o tych, którzy pozostali w swoich domach, ale już poza granicami współczesnej Polski - podkreślił szef polskiej dyplomacji.Wyraził wielki szacunek i podziękowania dla wszystkich, którzy pomimo trudności i oddalenia nie zaniechali kontaktów z ojczyzną i nie zapomnieli o mowie swoich przodków, przekazując polskość kolejnym pokoleniom.


Dzisiaj w czasie pandemii wyjątkowo mocno odczuwamy siłę narodowej wspólnoty, jesteśmy dumni z postawy naszych rodaków, którzy organizują pomoc w walce z epidemią dla potrzebujących. Pamiętamy o polskich lekarzach, o pielęgniarkach zatrudnianych w szpitalach na całym świecie i pracujących z ogromnym poświęceniem. MSZ wspiera solidarnie działania Polonii w ramach akcji +Polonia4Neighbours+ , pokazuje ona, że Polacy są wrażliwymi i ofiarnymi sąsiadami, za tę solidarność serdecznie dziękujemy - podkreślił Jacek Czaputowicz.2 maja obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej [zdjęcia]Pragniemy, żeby relacje państwa polskiego z Polonią i Polakami za granicą opierały się na partnerstwie i wzajemnym zaufaniu, a nasze współdziałania było pomyślne i harmonijne, Chcemy, żeby Polacy za granią śmiało podejmowali nowe wyzwania i wnosili istotny wkład do społeczeństw, w których żyją. Dostrzegamy ścisły związek między osiągnięciami i pozycją Polonii w poszczególnych państwach a sukcesami i prestiżem Polski na arenie międzynarodowej - powiedział szef resortu spraw zagranicznych.


Zapewnił, że MSZ pozostaje otwarte na głosy Polonii i Polaków za granicą "mając świadomość, że skoordynowane, wspólne działania pozwolą rozwinąć potencjał Polaków rozproszonych po całym świecie". "Życzę państwu z okazji święta Polonii zdrowia, siły i nadziei na drodze ku lepszej przyszłości" - powiedział Czaputowicz.


Na co dzień za granicą żyje około 20 mln Polek i Polaków 

Według danych MSZ, liczba Polek i Polaków oraz osób polskiego pochodzenia żyjących na co dzień za granicą wynosi aktualnie około 20 milionów osób. Jak podkreśla resort, dzięki nim, na polską obecność, symbole i tradycje można natrafić nawet w najdalszych zakątkach świata.

"Ta szczególna grupa pozostaje od lat jednym z najważniejszych adresatów polskiej polityki zagranicznej. Minister Jacek Czaputowicz w swoim exposé w 2019 roku wspominał m.in. o szansie na aktywną promocję polskich interesów, dzięki obecności licznej polskiej społeczności poza granicami kraju, zaznaczając przy tym, że: +polityka polonijna, by przynosić pożądane owoce, realizowana być musi nie tylko dla Polonii, ale przede wszystkim z jej udziałem+" - podkreśla MSZ.

Jak przypomina resort, dzisiejsza Polonia i Polacy za granicą to zarówno potomkowie emigrantów z XIX wieku i uchodźców uciekających przed wojnami, jak i kolejne pokolenia dawnych obywateli polskich, którzy pozostali na Wschodzie, niegdysiejsi dysydenci z rodzinami, czy emigranci zarobkowi. Niezależnie od powodu opuszczenia kraju, osoby te zachowały pamięć o Polsce, kultywując jej tradycje oraz wspierając ją w potrzebie. 

źródło: PAP | red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


2 maja obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej [zdjęcia]

2.05.2020, 07:35

2 maja to Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Święto jest obchodzone na mocy nowelizacji Ustawy o godle, barwach i hymnie RP, uchwalonej przez Sejm 20 lutego 2004 r.


Kultura Online - Moniuszko, rodzinne muzykowanie oraz spektakle live

2.05.2020, 07:34

Tegoroczną majówkę możemy spędzić z Moniuszką. To propozycja Opery i Filharmonii Podlaskiej z okazji 201 urodzin "ojca polskiej opery narodowej".


Od 4 maja zniesione będą ograniczenia dla pracowników i uczniów transgranicznych

30.04.2020, 17:57

Osoby pracujące lub uczące się tuż za granicą – pracownicy, studenci i uczniowie transgraniczni, od 4 maja będą mogli wrócić do pracy i nauki; nie będą musieli przechodzić obowiązkowej, 14-dniowej kwarantanny - poinformował w czwartek (30.04) na Facebooku premier Mateusz Morawiecki.


Symboliczne obchody świąt majowych w Łomży

30.04.2020, 07:52

Ze względu na ograniczenia wprowadzone w związku z pandemią koronawirusa, łomżyńskie obchody świąt majowych będą tylko symboliczne.


Mężczyzna nielegalnie przekroczył polsko-białoruską granicę - oprócz mandatu czeka go kwarantanna

28.04.2020, 16:17

Oprócz mandatu, konieczność dwutygodniowej kwarantanny - takie konsekwencje musi ponieść mężczyzna, który wraz z kolegami chciał zrobić sobie zdjęcie ze znakiem granicznym przy polsko-białoruskiej granicy. O ile jego koledzy pozostali na pasie drogi, za co też dostali mandaty, on wszedł na terytorium Białorusi.


W Białymstoku nie będzie obchodów świąt majowych z udziałem mieszkańców

28.04.2020, 13:50

W Białymstoku nie będzie w tym roku obchodów świąt majowych z udziałem mieszkańców. Władze miasta złożą jedynie wieniec przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego. Miasto będzie natomiast udekorowane biało-czerwonymi flagami.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIETEATR WOMENS VOICE

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP THE GOOD LIFE – NAJWIĘKSZE PRZEBOJE SWINGU

REKLAMA
OiFP LIFE IS A CABARET, SHOW TANECZNO-WOKALNE

REKLAMA
OiFP JESUS CHRIST SUPERSTAR

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego
źródło: PRB
KORONAWIRUS
23.11.2022, 11:38, akt. 11:39

Raport zakażeń - 17-23.11.2022


Źródło: PRB
KORONAWIRUS
1.06.2022, 16:48, akt. 16:51

Raport zakażeń - 26.05 - 01.06


Raport zakażeń - 12-18 maja
KORONAWIRUS
18.05.2022, 11:11, akt. 11:17

Raport zakażeń - 12-18 majaźródło: MZ
KORONAWIRUS
27.04.2022, 11:13, akt. 11:19

Raport zakażeń - 21-27 kwietniaźródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok