Radio Białystok | Wiadomości | Kultura Online - Moniuszko, rodzinne muzykowanie oraz spektakle live

Kultura Online - Moniuszko, rodzinne muzykowanie oraz spektakle live

autor: Olga Gordiejew

2.05.2020, 07:34, akt. 08:55

Tegoroczną majówkę możemy spędzić z Moniuszką. To propozycja Opery i Filharmonii Podlaskiej z okazji 201 urodzin "ojca polskiej opery narodowej".

Premiera "Palko" - fot. Olga Gordiejew
Premiera "Palko" - fot. Olga Gordiejew

Majówka z Moniuszką

Już dziś (2.05) w ramach operowego cyklu #dompełenkultury kolejna odsłona warsztatu barokowego, nawiązującego do Dnia Flagi RP.

Wieczorem na kanale OiFP na YouTube wyemitujemy premierowo unikalne nagrania kantat Stanisława Moniuszki „Milda” i „Nijoła”.

Jutro (3.05) będzie niedzielnie i rodzinnie, dlatego najmłodsi mogą zmierzyć się z rebusami o charakterze edukacyjnym. Warto zostać #wdomuzmoniuszką! YouTube OiFP

Aż trzy tytuły proponuje na majowy weekend Białostocki Teatr Lalek. Na teatralnym kanale YouTube będą prezentowane spektakle: "Palko", "Straszna Piątka" i "Kandyd, czyli Optymizm".

"Palko" uczy tolerancji i akceptacji. o godz. 12:00.


"Straszna Piątka" to zabawna i pouczająca opowieść, której bohaterowie: szczur, nietoperz, ropucha, pająk oraz hiena przełamują stereotypy i udowadniają, że każdy na swój sposób jest piękny, a pozory często mylą. Pokaz rozpocznie się o 15:00.


A "Kandyd, czyli Optymizm" wg Woltera, to powiastka filozoficzna z połowy XVIII wieku. ale  nie traci nic ze swojej dawnej ostrości i aktualności.Pokaz rozpocznie się o 18.00.  Próby teatralne online i historyczny spacer

Teatr Dramatyczny publikuje na stronie internetowej wywiady z aktorami tej sceny m.in. Danutą Bach, Bernardem Banią. Wywiady z aktorami

Na profilu FB możemy tez podpatrywać próby online do spektaklu na profilu FB Teatru Dramatycznego.

Warto też odwiedzić profil FB Muzeum Podlaskiego, bo już dziś (2.05) pojawi się tam Kolejny Historyczny spacerek z Hermesem jest już w trakcie realizacji. Zapraszamy do oglądania w najbliższą sobotę 2 maja o godz. 12:00. Są też archiwalne zdjęcia z majowych uroczystości sprzed lat.

Rodzinne, patriotyczne muzykowanie

Co roku majowe święta obchodziliśmy wyjątkowo - wspólnie, uroczyście i radośnie. I chociaż tegoroczna biało-czerwona majówka jest inna, nadal możemy świętować wspólnie, uroczyście i radośnie. Wspólnie, bo z rodziną, uroczyście, bo przecież jak zawsze wywiesimy flagi i radośnie ponieważ Podlaski Instytut Kultury przygotował kilka ciekawych propozycji.

Tym którzy lubią śpiewać PIK proponuje rodzinne lub samodzielne wykonanie piosenki Witaj Majowa Jutrzenko. To jedna z najbardziej znanych pieśni opiewających Konstytucję 3 maja. Powstała w czterdziestą rocznicę uchwalenia Konstytucji, podczas powstania listopadowego, w kwietniu 1831 roku. 

Podlaski Instytut Kultura proponuje śpiewanie tej pieśni i to na głosy wspólnie z instruktorami PIK – Mariuszem Żwierko i Martą Szałkiewicz. Nagranie z nutami będzie dostępne w czasie majówki  na stronie Podlaskiego Instytutu Kultury. A nagranie z rodzinnym śpiewem – jako efekt nauki  - można wysłać na adres: animacja@pikpodlaskie.pl

Dla tych, którzy mają apetyt na więcej muzyki PIK przygotował śpiewnik patriotyczny, a w nim kilkanaście najbardziej znanych i lubianych utworów. W majowy świąteczny weekend  nasze domy będą biało-czerwone od flag. Warto również w te dni zadbać o biało-czerwony akcent ubioru i samodzielnie wykonać kotylion. Najlepiej oglądając film instruktażowy PIK.

Wszystkie propozycje dostępne na stronie Podlaskiego Instytutu Kultury.

Propozycje teatralne polskich teatrów 

Kto chce ruszyć w Polskę wirtualnie to polecamy spektakl “Moralność pani Dulskiej"  online w ramach majowego cyklu Niedziela z Teatrem Kochanowskiego w Opolu.

Pokaz rozpocznie się 3 maja o godzinie 18.00 na Facebook Live oraz na Youtube. Nagranie będzie dostępne przez 24 godziny! Teatr Kochanowskiego w Opolu

Zapraszamy również na drugą premierę w necie spektaklu Teatru Pierwszego Kontaktu. Tym razem impresja na temat szaleństwa czyli przedstawienie "Bez lęku".

Spektakl dostępny przez 24 godziny na Facebooku Teatru Pierwszego Kontaktu. START: 2 maja godzina 12:00.

PiArt Studio Zapraszamy na spektakl online. Wspaniały, śmieszny, zabawny muzodram Anety Todorczuk "Matka Żona Kochanka" już 3 maja o godz. 20:00.

Spektakl będzie dostępny na kanale live.artkombinat

Specjalną majówkę przygotował też Teatr Dramatyczny w Warszawie, z czytaniami tekstów m.in Tadeusza Słobodzianka.

Wyjątkowe nagranie orkiestry online

Polecamy również koncert Krzysztofa Herdzina - Koncert Live Stream

Jeżeli ktoś chciałby wybrać tylko jedną piosenkę to polecamy „Co mi, Panie, dasz w ten niepewny czas” – śpiewają słowami Beaty Kozidrak polscy artyści, a przygrywa im wspaniała orkiestra Adama Sztaby. Kompozytor opublikował wyjątkowe nagranie orkiestry online. 


| red: lma

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujeszZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr OXFORD DRAMA - koncert

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok