Radio Białystok | Koronawirus | Włochy: od 3 czerwca otwarte granice kraju

Włochy: od 3 czerwca otwarte granice kraju

16.05.2020, 12:28, akt. 12:42

Od 18 maja we Włoszech będzie można podróżować po regionie bez autocertfikatu, a od 3 czerwca między regionami - to postanowienia z dekretu przyjętego przez rząd. Od 3 czerwca otwarte będą granice Włoch; kto przyjedzie, nie będzie musiał przechodzić kwarantanny.

Mediolan, źródło: stock.adobe.com
Mediolan, źródło: stock.adobe.com

Zniesiony obowiązek autocertyfikatu 

Po wielu tygodniach przymusowej kwarantanny można będzie wyjść z domu bez konieczności wyjaśnienia powodu. To jedna z głównych decyzji Rady Ministrów. To we Włoszech wprowadzono z powodu pandemii koronawirusa najbardziej surowe restrykcje w Europie.

W poniedziałek (18.05)  zniesiony zostanie obowiązek autocertyfikatu, w którym należało wykazać cel i trasę przemieszczania się. Możliwe będą nieograniczone podróże po swoim regionie, także do domów wakacyjnych i nad morze.

Pozostają w mocy najważniejsze środki ochrony przed zakażeniem, czyli wymóg zachowania odległości co najmniej 1 metra oraz noszenia maseczki, gdy taki dystans nie jest możliwy.

Od poniedziałku również otwarte będą pozostałe sklepy, zakłady fryzjerskie i salony piękności, bary i restauracje. Można będzie odwiedzać przyjaciół, choć zabronione pozostają skupiska ludzi. Także podczas takich spotkań należy zachować dystans społeczny. Nie wyznaczono limitu, ile osób może się spotkać. Dalej nie wolno organizować przyjęć i wydarzeń publicznych.

Odmrożenie turystyki 

Po zapowiadanej na poniedziałek fazie dalszego otwarcia kraju najważniejszą datą będzie 3 czerwca. Wtedy otwarte mają zostać granice regionów i umożliwiona podróż między innymi. Otwarte będą także granice kraju dla przybyszów z innych państw UE oraz Szwajcarii. W tym punkcie rozporządzenia najważniejsze jest to, że osoby, które przyjadą do Italii, nie będą musiały przejść 14-dniowej kwarantanny. To oznacza otwarcie turystyki tuż przed sezonem letnim.

Wydano też postanowienia dotyczące pobytu na plaży. Należy tam zapewnić 10 metrów kwadratowych wokół jednego parasola. Odległość między leżakami i łóżkami do opalania ma wynosić 1,5 metra. Konieczna będzie ich dezynfekcja. Pozwolono na mierzenie temperatury przy wejściu na plażę i zakazanie wstępu w przypadku, gdy przekracza 37,5 stopnia Celsjusza.

źródło: PAP | red: lma

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Kraje południa Europy stracą najwięcej zagranicznych turystów

13.05.2020, 08:23

Państwa południa Europy będą w 2020 r. najbardziej poszkodowane na Starym Kontynencie pod względem liczby utraconych turystów z zagranicy - wynika z badania przeprowadzonego przez brytyjską spółkę konsultingową Oxford Economics analizującą wpływ epidemii na sektor.


Włochy: "sytuacja epidemiczna w Mediolanie przypomina bombę"

8.05.2020, 11:37

"To, co dzieje się w Mediolanie, trochę przypomina bombę" - ocenił profesor Massimo Galli z tamtejszego szpitala Sacco. Dodał: "Wiele chorych osób było zamkniętych w domu. Mamy bardzo wysoką liczbę zakażonych, którzy teraz zaczynają krążyć po mieście".


We Włoszech tylko ustna matura. Możliwa także online

7.05.2020, 13:11

Nawet jeśli koronawirus powróci, we Włoszech matury odbędą się, tyle że online. W tym roku, ze względu na konieczność zachowania dystansu i unikania zgromadzeń, planowany jest tam tylko egzamin ustny.


Przedstawiciel WHO: we Włoszech może być ponad 3 mln zakażonych koronawirusem

7.05.2020, 11:41

Być może we Włoszech jest ponad 3 mln zakażonych koronawirusem - taką tezę postawił jeden z dyrektorów w Światowej Organizacji Zdrowia(WHO), członek komitetu naukowego doradzającego rządowi w Rzymie Ranieri Guerra. Dodał, że objawy zakażenia zmieniają się.


We Włoszech wyprodukowano przeciwciała koronawirusa

4.05.2020, 16:33

Włoskiej firmie farmaceutycznej udało się uzyskać przeciwciała koronawirusa aktywne w komórkach ludzkich. Firma TAKIS w Pomecji pracuje nad szczepionką przeciw patogenowi.


W czasie narodowej kwarantanny Włosi pokochali... ryż

19.04.2020, 09:35

W tygodniach narodowej kwarantanny we Włoszech zanotowano rekordowy wzrost konsumpcji ryżu - o 47 proc. Eksperci informując o tym zjawisku zaznaczają, że popyt na ryż jest nawet wyższy niż na makaron w kraju, który z niego słynie.


"Włochy na wojnie z wirusem" - reportaż Olgi Mickiewicz

26.03.2020, 00:01

Pandemia koronawirusa przybiera niepokojące rozmiary. We Włoszech zanotowano już siedemdziesiąt cztery tysiące zakażonych, zmarło tam ponad siedem i pól tysiąca pacjentów. Włoscy lekarze i pielęgniarki mówią wprost: tu jest jak na wojnie.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Antonia na Podlasiu" Agnieszki Panasiuk

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok