Radio Białystok | Koronawirus | Posłowie KO chcą zwołania komisji edukacji ws. koronawirusa

Posłowie KO chcą zwołania komisji edukacji ws. koronawirusa

20.05.2020, 12:26, akt. 12:35

Posłowie Koalicji Obywatelskiej złożyli wniosek o zwołania nadzwyczajnego posiedzenia sejmowej komisji edukacji, nauki i młodzieży.

źródło: stock.adobe.com
źródło: stock.adobe.com

Posłanka Krystyna Szumilas powiedziała, że celem jest uzyskanie informacji na temat bezpieczeństwa dzieci w przedszkolach i żłobkach, a także uczniów w czasie epidemii. Posłanka podkreśliła, że przygotowanie szkół do zajęć opiekuńczych i egzaminów powinno zacząć się jak najszybciej.

Pytania do ministra Dariusza Piątkowskiego mają dotyczyć między innymi dodatkowych środków dla samorządów na przygotowanie szkół i zajęcia opiekuńcze w czasach pandemii.

Posłowie Koalicji Obywatelskiej domagają się też przeprowadzenia u nauczycieli i opiekunów testów na obecność wirusa, szczególnie na Śląsku. Oczekują ponadto informacji na temat dzieci, które nie zgłosiły się na zdalne zajęcia szkolne i nie brały w nich udziału.

Nauka w klasach 1-3 ma zostać wznowiona od 7 czerwca.

Ostatnie posiedzenie sejmowej komisji edukacji miało miejsce 4 marca.


Dworczyk: pytania ws. testów należy kierować do szefa GIS

Pytanie o to, czy konieczne są obowiązkowe testy na koronawirusa dla pracowników żłobków powinno zostać skierowane do głównego inspektora sanitarnego Jarosława Pinkasa i ekspertów, a nie do polityków - powiedział w środę szef KPRM Michał Dworczyk.

O konieczności finansowania przez budżet testów mówią samorządowcy, w tym prezydenci miast. Z apelem do premiera Mateusza Morawieckiego, żeby każdy samorząd dostał pieniądze z budżetu centralnego na przebadanie w kierunku koronawirusa pracowników żłobków, przedszkoli i szkół - zwrócił się we wtorek (19.05) poseł Lewicy Tomasz Trela. Także łódzki magistrat niedawno zgłosił się z prośbą - do wojewody - o sfinansowanie testów na koronawirusa u pracowników miejskich przedszkoli i żłobków; podobne działania podjęły władze Sopotu.

Przeprowadzone w Łodzi badania na obecność koronawirusa wśród pracowników miejskich przedszkoli i żłobków wykazały podejrzenie zakażeniem u 456 osób; w związku z tym w poniedziałek (18.05) otwarto tylko jeden żłobek i 31 przedszkoli. O tym, że decyzja dot. przebadania personelu przedszkoli i żłobków była właściwa, mówiła w poniedziałek (18.05) prezydent Łodzi Hanna Zdanowska.

O testy dla pracowników żłobków spytano w środę w Programie Trzecim Polskiego Radia Michała Dworczyka; dopytywano, czy takie badania może sfinansować NFZ.

- Prezydenci miast przede wszystkim włączyli się w kampanię wyborczą, co niewiele ma wspólnego z funkcjonowaniem na forum samorządu, tylko z typową, ogólnopolską akcją polityczną, w ramach wsparcia pana prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego. Mówię o szerszym działaniu - powiedział Dworczyk.

Podkreślił, że pytanie o to, czy konieczne są obowiązkowe testy dla pracowników żłobków i w jakim stopniu - powinno zostać skierowane do głównego inspektora sanitarnego Jarosława Pinkasa i ekspertów, a nie do polityków.

Dworczyka spytano także o tzw. czwarty etap odmrażania gospodarki. Dopytywano, czy prawdą jest, że będzie on wprowadzany "podetapami". "Być może będą pewne niuanse, czy zróżnicowania wprowadzone do czwartego etapu, ale takie decyzje nie zapadły" - zaznaczył szef KPRM.

Czwarty etap przewiduje m.in. otwarcie salonów masażu i solariów, a także umożliwienie działalności siłowni i klubów fitness; otwarte miały by zostać też teatry i kina, ale w nowym reżimie sanitarnym.


źródło: IAR, PAP | red: rbon

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

ZOBACZ TEŻ:


Władze Białegostoku chcą zlikwidować niektóre klasy w podstawówkach - rodzice są oburzeni

20.05.2020, 11:52

W internecie trwa zbiórka podpisów pod petycją, ale władze Białegostoku nie zamierzają zmieniać zdania w tej sprawie. Chodzi o pomysł likwidacji niektórych klas w podstawówkach. 


Białystok: rodzice co szóstego ucznia klas I-III deklarują powrót dziecka do szkoły

19.05.2020, 14:15

W klasach I-III w białostockich szkołach samorządowych rodzice co szóstego ucznia deklarują powrót swoich dzieci do placówek od 25 maja - wynika z danych magistratu. Urząd we współpracy ze szkołami przygotował procedury bezpiecznej pracy takich placówek, rodzice mają też wypełniać kwestionariusze.


Bezpłatne, szybkie testy na koronawirusa pracowników oświaty? Apel ZNP

19.05.2020, 11:42

ZNP zaapelowało we wtorek (19.05) do premiera o zapewnienie nauczycielom i pracownikom placówek oświatowych dostępu do bezpłatnych i szybkich testów na obecność koronawirusa. Apel związany jest z decyzją rządu o stopniowym uruchamianiu m.in. przedszkoli i szkół.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

The Boars on-line w Polskim Radiu Białystok

"Ojciec Chrzestny" Mario Puzo

Pływanie na Byle Czym - Pływające co nieco

W 9 tygodni po Podlasiu


źródło: stock.adobe.com
ŚWIAT
14.07.2020, 16:31, akt. 15.07.2020, 08:22

573 tysiące ofiar koronawirusa na świeciescience photo, Fotolia.com
ŚWIAT
14.07.2020, 11:05, akt. 15.07.2020, 08:08

Rosja - 740 tys. zakażonych i zapowiedź szczepionki

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok