Radio Białystok | Koronawirus | Premier: mam nadzieję, że najpóźniej od września uczniowie powrócą do klas szkolnych

Premier: mam nadzieję, że najpóźniej od września uczniowie powrócą do klas szkolnych

26.05.2020, 18:08, akt. 18:19

Nadzieję, że najpóźniej od września uczniowie wrócą do klas szkolnych, wyraził w rozmowie z kanałem "MaturaToBzdura.tv" w serwisie YouTube premier Mateusz Morawiecki. Decyzja, czy może wrócą tam jeszcze na ostatnie tygodnie czerwca, podjęta zostanie w ciągu tygodnia, maksymalnie 10 dni.

Dmitry Vereshchagin, Fotolia.com
Dmitry Vereshchagin, Fotolia.com

W tym roku bez matur ustnych 

Premier zapewniał, że podczas tegorocznych matur we wszystkich szkołach przygotowane zostaną warunki dla utrzymania odpowiedniego dystansu między zdającymi egzaminy, sale będą zdezynfekowane. Podkreślił, że nie będzie jednak konieczności zakładania maseczki w trakcie pisania egzaminu. Szef rządu przypomniał, że nie odbędą się w tym roku maturalne egzaminy ustne.

Pytany, czy w tym roku uczniowie wrócą do stacjonarnych lekcji w szkołach, odpowiedział, że nie ma jeszcze decyzji w tej sprawie. Przypomniał, że od 25 maja rząd umożliwia prowadzenie zajęć opiekuńczo-dydaktycznych dla szkół podstawowych, a następnie konsultacji także dla uczniów, którzy będą chcieli poprawić swoje oceny.

A czy jeszcze w tym roku, w kolejnym tygodniu wrócimy na te trzy ostatnie tygodnie czerwca, to wraz z ministrem zdrowia, ministrem edukacji narodowej podejmiemy tę decyzję w ciągu najbliższego tygodnia, maksymalnie 10 dni 

- poinformował Mateusz Morawiecki.

Nic nie zastąpi nauki stacjonarnej 

Szef rządu chwalił nauczycieli i dyrekcje szkół za organizowanie i prowadzenie lekcji online, jednak oceniał, że nic nie zastąpi uczniom nauki stacjonarnej w klasach.

Mam nadzieję, że najpóźniej od września z powrotem wrócimy do klas szkolnych 

- dodał premier.

Pytany, czy w przyszłości placówki oświatowe będą przygotowane na wypadek kolejnych epidemii, odparł, że trzeba przyjąć założenie, że epidemia może wrócić jesienią. Premier zapewniał, że w razie nawrotu epidemii jesienią placówki oświatowe będą pod wieloma względami lepiej przygotowane, zarówno w zakresie organizacji procesu edukacyjnego, jak i pod kątem środków ochrony osobistej m.in. dzięki obecnemu doświadczeniu. 

źródło: PAP | red: lma

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

ZOBACZ TEŻ:


Szwed: dodatkowy zasiłek opiekuńczy przedłużony do 28 czerwca

25.05.2020, 14:56

Trwają prace legislacyjne, by dodatkowy zasiłek opiekuńczy, przysługujący rodzicom w związku z zamknięciem placówek opiekuńczych, został przedłużony do 28 czerwca - poinformował wiceminister resortu rodziny Stanisław Szwed.


Najmłodsi uczniowie mogą wrócić do szkół - w Białymstoku po 2 miesiącach otwarte są też przedszkola i żłobki

25.05.2020, 00:09

Po ponad dwóch miesiącach przerwy uczniowie najmłodszych klas od poniedziałku (25.05) mogą wracać do szkół. Decyzja należy do rodziców, bo nie jest to obowiązek, a możliwość.


Ósmoklasiści i maturzyści będą mogli korzystać z konsultacji - już nie zdalnie, ale w szkołach

24.05.2020, 11:09

Ósmoklasiści i maturzyści mogą od poniedziałku (25.05) korzystać z konsultacji w szkołach.


Szkoły przygotowują się na częściowe przyjęcie uczniów

24.05.2020, 08:48

Od poniedziałku (25.05) w szkołach podstawowych będą organizowane zajęcia dla klas I-III i konsultacje dla ósmoklasistów. Tydzień później ruszą konsultacje dla wszystkich uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Jednocześnie nadal ma się odbywać nauka zdalna.


Co trzeci uczeń z Białegostoku czuje się znacznie obciążony podczas zdalnej nauki

23.05.2020, 14:40

Ponad 85 proc. białostockich nauczycieli prowadzi lekcje przez wideokonferencje, ale tylko niecałe 30 proc. uczniów oceniło naukę zdalną w swojej szkole jako "świetną". Tak wynika z "Raportu o nauce zdalnej w podstawówkach i szkołach ponadpodstawowych".


Szkoły mogą zgłaszać się do Ministerstwa Zdrowia po środki do dezynfekcji

21.05.2020, 20:05

Szkoły mogą zgłaszać się do Ministerstwa Zdrowia po środki do dezynfekcji i dozowniki. Wystarczy wypełnić wniosek przez internet. Resort wystosował w czwartek pismo w tej sprawie m.in. do dyrektorów placówek.


Białystok: rodzice co szóstego ucznia klas I-III deklarują powrót dziecka do szkoły

19.05.2020, 14:15

W klasach I-III w białostockich szkołach samorządowych rodzice co szóstego ucznia deklarują powrót swoich dzieci do placówek od 25 maja - wynika z danych magistratu. Urząd we współpracy ze szkołami przygotował procedury bezpiecznej pracy takich placówek, rodzice mają też wypełniać kwestionariusze.


W białostockich żłobkach będzie mniej miejsc, niż chętnych - miasto przygotowuje kryteria przyjęć

12.05.2020, 14:56

W białostockich żłobkach zabraknie miejsc dla części dzieci, których rodzice deklarują powrót pociech do placówek po ich otwarciu - poinformował we wtorek prezydent miasta Tadeusz Truskolaski. W przedszkolach sytuacja jest lepsza, ale niektóre dzieci mogą trafić do innych placówek, niż dotąd.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Ojciec Chrzestny" Mario Puzo

W 9 tygodni po Podlasiu


źródło: stock.adobe.com
KORONAWIRUS
5.08.2020, 13:06, akt. 13:08

700 tysięcy ofiar koronawirusa


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok