Radio Białystok | Koronawirus | ONZ wezwał do redukcji zadłużenia wszystkich krajów rozwijających się

ONZ wezwał do redukcji zadłużenia wszystkich krajów rozwijających się

29.05.2020, 07:50, akt. 08:01

Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres wezwał w czwartek (28.05) do redukcji zadłużenia wszystkich krajów rozwijających się, w związku z pandemią koronawirusa. Ostrzegł również, że pandemia spowoduje "niewyobrażalne zniszczenia" i historyczny poziom głodu na całym świecie.

ElenaR - Fotolia.com
ElenaR - Fotolia.com

Ekonomiczne skutki pandemii

Antonio Guterres wezwał Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) do zwiększenia globalnej płynności poprzez emisję specjalnych praw ciągnienia (międzynarodowych jednostek rozrachunkowych, SDR).

Podczas wideokonferencji z udziałem ok. 50 liderów światowych na temat ekonomicznych skutków pandemii Guterres przestrzegł, że Covid-19 może doprowadzić do "utraty globalnej produkcji o wartości 8,5 bln dolarów, największego spadku od czasu Wielkiego Kryzysu lat 30.".

Zmniejszenie przygniatającego zadłużenia nie może ograniczać się do krajów najsłabiej rozwiniętych, (...) musi ono zostać rozszerzone na wszystkie kraje rozwijające się i kraje o średnich dochodach, które proszą o odłożenie egzekucji długów, ponieważ tracą dostęp do rynków finansowych 

- podkreślił.

Zawieszenie spłat zadłużenia

Gospodarki rozwijające się muszą teraz stawić czoła rekordowemu ogólnoświatowemu pogorszeniu koniunktury, gwałtownym spadkom cen eksportu ropy i towarów oraz osłabieniu lokalnych walut - podkreśla agencja Reutera.

Grupa 20 największych gospodarek, w tym Chin, zaoferowała w kwietniu zawieszenie spłat zadłużenia 77 najbiedniejszych krajów na resztę roku. Według prezesa Banku Światowego Davida Malpassa, do tej pory uczestniczy w programie około połowa kwalifikujących się krajów, ale potrzebna jest długoterminowa redukcja zadłużenia.

Na środowym posiedzeniu ONZ kanclerz Niemiec Angela Merkel poparła wezwanie Guterresa do MFW o zwiększenie emisji SDR. Szefowa MFW Kristalina Georgiewa zaproponowała nową emisję SDR na początku kryzysu wywołanego pandemią, ale propozycja została zablokowana przez Stany Zjednoczone.

W czwartkowej wideokonferecji ONZ, współorganizowanej przez premiera Kanady Justina Trudeau i premiera Jamajki Andrew Holnessa, uczestniczyło ponad 50 szefów państw i rządów, w tym kanclerz Niemiec Angela Merkel, prezydent Francji Emmanuel Macron i premier Wielki Brytanii Boris Johnson, a także przedstawiciele Banku Światowego, MFW i sektora prywatnego. Nieobecni byli m.in. liderzy Stanów Zjednoczonych, Chin i Rosji. 

źródło: PAP | red: lma

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Ameryka Łacińska centrum pandemii koronawirusa

27.05.2020, 19:46

Ostatniej doby w Brazylii na Covid-19 zmarło ponad tysiąc osób, w Meksyku ponad 500. Najwyższy dotąd dzienny bilans zgonów i zakażeń odnotowało Peru. "Nasz region stał się epicentrum pandemii koronawirusa" - powiedziała dyrektor WHO ds. obu Ameryk Carissa Etienne.


WHO obawia się "cichej epidemii" koronawirusa w Afryce

25.05.2020, 20:42

Wysłannik Światowej Organizacji Zdrowia do Afryki Samba Sow oświadczył w poniedziałek (25.05), że obawia się poważnie, że z powodu braku testów na obecność koronawirusa na kontynencie tym dojdzie do "cichej epidemii".


Pierwsza strona "NYT" cała w nazwiskach osób zmarłych na Covid-19

24.05.2020, 09:08

Nazwiska tysiąca osób, które zmarły w USA z powodu koronawirusa pojawiły się na pierwszej stronie niedzielnego wydania dziennika "New York Times". Wśród nich figuruje nazwisko majora Jerzego Główczewskiego, pilota Dywizjonu 308, który w połowie kwietnia zmarł na Covid-19.


Organizacje pomocowe przygotowują afrykańskie szpitale na koronawirusa

21.05.2020, 17:40

Organizacje pomocowe z całego świata przygotowują kraje Afryki na koronawirusa. Alarmują, że z powodu ubóstwa i niskiej jakości opieki medycznej patogen może kosztować życie tysięcy osób. Wśród organizacji działających teraz w Afryce jest Polska Misja Medyczna.


Pandemia wciąż się rozprzestrzenia. Na całym świecie prawie 4 mln zakażonych

8.05.2020, 12:17

Na całym świecie wzrasta liczba zakażeń wywołanych przez koronawirusa SARS-CoV-2. Wszystkich zakażonych od wybuchu pandemii w grudniu 2019 jest już prawie 4 mln, a liczba zgonów wzrosła do ponad 270 tys.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Lalka" Bolesław Prus

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok

REKLAMA
Nissan

"Koniec świata" Andrzej Fiedoruk
Minister Mariusz Błaszczak, fot. Sylwia Krassowska
KORONAWIRUS
25.10.2020, 18:39, akt. 18:56

Szef MON zakażony koronawirusem
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok