Radio Białystok | Koronawirus | Podczas epidemii problemem nie jest nauka, a kondycja psychiczna uczniów - uważa dyrektor LO

Podczas epidemii problemem nie jest nauka, a kondycja psychiczna uczniów - uważa dyrektor LO

3.06.2020, 08:54, akt. 09:12

Zdalna nauka w czasie epidemii nie sprawia problemów uczniom i nauczycielom - wielu z nich wynosi z niej korzyści, kłopotem jest natomiast kondycja psychiczna uczniów w izolacji - uważa dyrektor III LO w Gdańsku Małgorzata Mroczkowska.

źródło: stock.adobe.com
źródło: stock.adobe.com

Uczniowie "odnajdują się dużo lepiej niż w szkole"

W związku z epidemią koronawirusa decyzją rządu 12 marca zawieszone zostały zajęcia stacjonarne w szkołach. Od tego momentu lekcje prowadzone są zdalnie. W poniedziałek (1.06) Ministerstwo Edukacji poinformowało, że do końca tego roku szkolnego, czyli do 26 czerwca, uczniowie nie wrócą już do szkół - lekcje nadal mają odbywać się online.

Zdaniem Małgorzaty Mroczkowskiej, dyrektor renomowanego III Liceum Ogólnokształcącego w Gdańsku, zdalne nauczanie nie stanowi problemu jeśli chodzi o jego skuteczność w przekazywaniu wiedzy.


- Jako liceum mamy młodzież odpowiedzialną, chcącą się uczyć, podchodzącą naprawdę poważnie i do nauki, i do swoich przyszłościowych planów, więc nie mamy problemów ze zdalnym nauczaniem - powiedziała Małgorzata Mroczkowska w rozmowie z PAP.


Dodała, że wielu uczniów "doskonale czuje się w tym zdalnym nauczaniu".  - Powiedziałabym nawet, że odnajdują się dużo lepiej niż w szkole. Powód może być bardzo banalny - na przykład taki, że nie muszą dojeżdżać po półtora godziny do szkoły - podkreśliła.

Problemem brak kontaktu z rówieśnikami

Dyrektor wyjaśniła, że tym, co części uczniów sprawia w nowej sytuacji kłopot, jest poczucie izolacji i "brak kontaktu z rówieśnikami".


- Dla niektórych to coś, co im bardzo doskwiera i z tego powodu też czasami mają duże problemy natury psychicznej - powiedziała Małgoprzata Mroczkowska, dodając, że w wypadku takich kłopotów "bardzo dużo zależy od szkoły".


Dyrektor wyjaśniła, że jej szkoła zatrudnia dwóch psychologów, którzy w przypadkach, gdy pojawiały się problemy, na prośbę ucznia bądź rodziców, odbywali z młodymi ludźmi rozmowy online, a w ostatnim czasie, gdy pojawiła się taka możliwość, spotkania osobiste. - Każda taka rozmowa miała miejsce na życzenie. Nam nie wolno wpraszać się na siłę - podkreśliła.

Zamiast lekcji rozmowa

Jak poinformowała dyrektor, także na lekcjach wielu nauczycieli porusza z uczniami temat specyficznej sytuacji związanej z epidemią. - Na początku każdej lekcji nauczyciele starają się dowiedzieć, jak sobie radzę uczniowie - powiedziała. Zdarzało się, iż nauczyciel decydował się na poświęcenie części zajęć na to, by uczniowie mogli ze sobą porozmawiać o tym, jak się czują, jak się mają - zaznaczyła.

Poza rozmowami uczniowie pisali też np. eseje dotyczące tego, jak aktualna sytuacja może wpływać na psychikę człowieka.

Mroczkowska dodała, że zatrudnieni przez szkołę psycholodzy prowadzili też internetowe zajęcia relaksacyjne, w ramach których proponowali różne rozluźniające ćwiczenia. - Panie zorganizowały taką  grupę nie tylko dla młodzieży, ale też dla nauczycieli i innych osób zatrudnionych w szkole - powiedziała dyrektor. - Ta specyficzna sytuacja odbija się nie tylko na uczniach, ale także na kadrze pedagogicznej i innych pracownikach szkoły - dodała.

Najtrudniejsze pierwsze tygodnie i niepewność

Zdaniem Małgorzaty Mroczkowskiej, jeśli chodzi o kondycję psychiczną uczniów, najtrudniejsze były pierwsze tygodnie izolacji. - W tej chwili sytuacja uspokoiła się, ułożyła. Pewnie wynika to z tego, że uczniowie i nauczyciele przyzwyczaili się do nowych warunków - oceniła i dodała, że zdecydowanie lepsza kondycja psychiczna młodzieży i kadry wynika z pewnością także z faktu, iż ogłoszone zostały w końcu wszystkie decyzje związane z terminami egzaminów, organizacją nauki itp.

Dyrektor podkreśliła, że z jej rozmów z psychologami szkolnymi wynika, iż "wyraźnie widać uspokojenie uczniów i nauczycieli".


- Niepewność w życiu jest zawsze najgorsza. Poczucie niepewności, to jest główne zagrożenie. A teraz, kiedy już wreszcie zostały podjęte decyzje i uczniowie wiedzą, że nie wrócą do szkoły, to paradoksalnie będzie im łatwiej, bo wcześniej wszyscy byliśmy lekko rozdrażnieni - dodała dyrektor.


Na lepszą kondycję młodzieży i kadry z pewnością wpłynęło też poluzowanie obostrzeń związanych z epidemią, w tym umożliwienie w miarę swobodnego opuszczania domów - dodała Małgorzata Mroczkowska.


źródło: PAP | red: zmj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

ZOBACZ TEŻ:


Niby konsultacje, a jednak lekcje - tak działa szkoła pod Szepietowem

2.06.2020, 18:19

Konsultacje zamiast lekcji - tak funkcjonuje obecnie szkoła podstawowa w Wojnach-Krupach w gminie Szepietowo.


Pracownica Zespołu Szkolno-Przedszkolnego przy ul. Magnoliowej w Białymstoku zakażona koronawirusem

2.06.2020, 16:52

To pierwszy taki przypadek w Białymstoku po otwarciu żłobków, przedszkoli i szkół. Jak poinformował na Twitterze prezydent miasta Tadeusz Truskolaski dodatni wynik testu na koronawirusa stwierdzono u pracownicy Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 5 w Białymstoku przy ul. Magnoliowej.


Dodatkowy zasiłek opiekuńczy zostanie wydłużony do 28 czerwca

2.06.2020, 17:10

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy dla dzieci do lat ośmiu zostanie wydłużony do 28 czerwca - poinformowała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg. Obecnie zasiłek ten przysługuje do 14 czerwca.


Do końca roku szkolnego nauczanie zdalne

1.06.2020, 12:18

Minister edukacji Dariusz Piontkowski poinformował, że do końca roku szkolnego - do 26 czerwca - potrwa kształcenie na odległość.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Ojciec Chrzestny" Mario Puzo

Pływanie na Byle Czym - Pływające co nieco

W 9 tygodni po Podlasiu


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok