Radio Białystok | Koronawirus | Trwają intensywne rozmowy ws. zniesienia restrykcji na zewnętrznych granicach UE

Trwają intensywne rozmowy ws. zniesienia restrykcji na zewnętrznych granicach UE

3.06.2020, 16:12, akt. 16:58

Rzecznik Komisji Europejskiej Adalbert Jahnz poinformował, że państwa członkowskie UE i KE prowadzą intensywne rozmowy w sprawie zniesienia restrykcji wprowadzanych dla podróżnych na zewnętrznych granicach UE. Obecnie obowiązują one do 15 czerwca.

Polsko-białoruskie przejście graniczne w Bobrownikach, fot. Joanna Szubzda
Polsko-białoruskie przejście graniczne w Bobrownikach, fot. Joanna Szubzda

"Skoordynowane podejście"

Rzecznik KE powiedział, że w tym tygodniu odbywają się liczne spotkania z państwami członkowskimi w sprawie kolejnych kroków dotyczących granic zewnętrznych. Wskazał, że po tych rozmowach KE będzie mogła przedstawić swoje stanowisko.

-  Z perspektywy Komisji Europejskiej ważne jest, by w tej sprawie podejście w UE było skoordynowane - wskazał Jahnz na konferencji prasowej.

Zasada wzajemności

KE pytana była też o stanowisko Austrii, która zapowiedziała, że otworzy wszystkie granice z krajami UE z wyjątkiem Włoch. Rzecznik odparł, że Komisja nie komentuje konkretnych spraw, ale - jak podkreślił - wydała w tej sprawie rekomendacje, w których sprzeciwia się dyskryminacji ze względu na narodowość przy decyzjach dotyczących granic.

Sprawa pojawiła się na konferencji prasowej w kontekście oświadczenia rządu Niemiec o tym, że kraj zniesie zakaz podróży dla obywateli państw członkowskich Unii Europejskiej oraz Wielkiej Brytanii, Islandii, Norwegii, Liechtensteinu i Szwajcarii od 15 czerwca pod warunkiem wzajemności.

Podczas rozmowy z dziennikarzami minister spraw zagranicznych Heiko Maas powiedział, że wszystkie zainteresowane kraje spełniają kryteria, z wyjątkiem Norwegii, w której nadal obwiązuje zakaz wyjazdu, i Hiszpanii, gdzie parlament decyduje o przedłużeniu zakazu.

Ograniczenie podróży nie dotyczy obywateli UE

Państwa UE same podejmują decyzje o zamykaniu swoich granic, ale KE pilnuje, by działo się to w skoordynowany sposób. Początkowo ograniczenie, które zostało wprowadzone w drugiej połowie marca, miało obowiązywać przez 30 dni. Następnie było jednak przedłużane.

Ograniczenie podróży i wezwanie do jego przedłużenia ma zastosowanie do "obszaru UE+", który obejmuje wszystkie państwa członkowskie strefy Schengen, Bułgarię, Chorwację, Cypr i Rumunię oraz cztery państwa stowarzyszone w ramach Schengen (Islandię, Liechtenstein, Norwegię i Szwajcarię). Łącznie chodzi o 30 państw.

Ograniczenie podróży nie dotyczy obywateli UE, obywateli krajów spoza Unii, ale należących do strefy Schengen, i członków ich rodzin, a także obywateli państw trzecich będących rezydentami długoterminowymi w UE, jeśli chcą wracać do domu.

Wytyczne Komisji mówią też, że możliwość wjazdu na terytorium UE powinni mieć lekarze, pielęgniarki, pracownicy służby zdrowia, badacze i eksperci pomagający w walce z pandemią, a także osoby przewożące towary, pracownicy przygraniczni oraz sezonowi pracownicy rolni.


źródło: PAP | red: zmj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

ZOBACZ TEŻ:


Włosi czekali na ten dzień z utęsknieniem - otwarte granice dla turystów

3.06.2020, 14:29

Włochy otwierają swoje granice. Od środy (3.06) mogą wjechać tam turyści ze strefy Schengen. Po przyjeździe nie muszą przechodzić kwarantanny. Bez ograniczeń można poruszać się też po całym kraju.


Rzym spodziewa się 130 tysięcy przyjezdnych w ciągu najbliższego tygodnia

3.06.2020, 10:51

Od północy 3 czerwca, po blisko trzech miesiącach zakazu, można już swobodnie przemieszczać się po Włoszech. Przy wjeździe do Rzymu, na autostradzie, utworzyły się korki.


Grecja przygotowuje się na przyjęcie turystów z całego świata

3.06.2020, 09:14

Grecki minister turystyki zapewnił, że kraj jest gotowy do przyjęcia latem turystów, a władze z udziałem ekspertów nadal będą monitorowały zagrożenia związane z koronawirusem, tak, by wakacyjny wypoczynek był całkowicie bezpieczny.


Pasażerowie podróżujący samolotem muszą przestrzegać nowych zasad bezpieczeństwa

1.06.2020, 21:20

Każdy, kto od poniedziałku (1.06) zdecyduje się na podróż samolotem, na razie po kraju, musi stosować się do nowych wytycznych jak m.in. obowiązek noszenia maseczek i utrzymywania dystansu społecznego. Do samolotu nie wejdzie podróżny, którego temperatura jest równa albo przekracza 38°C.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Ojciec Chrzestny" Mario Puzo

Pływanie na Byle Czym - Pływające co nieco

W 9 tygodni po Podlasiu


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok