Radio Białystok | Koronawirus | Najszybsze są małe kina - seanse po złagodzeniu rygorów sanitarnych

Najszybsze są małe kina - seanse po złagodzeniu rygorów sanitarnych

autor: Olga Gordiejew

6.06.2020, 08:32, akt. 13:21

Niektóre kina w Polsce zgodnie z rządowym rozporządzeniem ws. warunków wznowienia działalności instytucji kultury od 6 czerwca zapraszają widzów. Większość jednak pozostanie zamknięta.

Fotolia.com
Fotolia.com

W Podlaskiem na razie tylko seanse plenerowe

Kto tęskni za filmem na dużym ekranie, w Podlaskiem na razie może liczyć tylko na projekcje w plenerze. Mimo kolejnych odmrożeń w kulturze, zgodnie z którymi kina mogą od soboty wznowić działalność, to np. wszystkie białostockie pozostają zamknięte.

Trwają przygotowania do otwarcia Kina Forum, ale placówka potrzebuje jeszcze czasu, by dostosować się do nowych zasad - informuje dyrektor Białostockiego Ośrodka Kultury Grażyna Dworakowska.

Kina Helios na swoich stronach internetowych w specjalnym komunikacie informują, że ze względu na bezpieczeństwo widzów i pracowników w ten weekend (6-7.06) pozostaną zamknięte, a o dacie otwarcia dowiemy się z mediów społecznościowych.

Już w sobotę Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Choroszczy proponuje Kino Plenerowe. Zobaczymy polską komedię "Miszmasz, czyli Kogel Mogel 3". Początek seansu o 22:00 na Placu Brodowicza w Choroszczy. Z kolei w Bielsku Podlaskim możemy wybrać się do Kina Samochodowego. Obejrzymy tam "Krwawy sport" z 1988 r. z Jean Claude Van Dammem. Trzeba mieć w aucie radio FM, w którym będziemy słyszeć ścieżkę dźwiękową. Początek seansu o 22:00 na parkingu Centrum Zakupów.
Decyduje placówka

Decyzja o otwarciu kin czy teatrów należy do ich właścicieli i organizatorów - mówił na konferencji prasowej minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński. - Jedni chcą jak najszybciej się otwierać, inni potrzebują czasu - zaznaczył.

Już w sobotę (6.06) na kameralny koncert z udziałem publiczności do Teatru Królewskiego w warszawskich Łazienkach zaprasza dyrektor Polskiej Opery Królewskiej Andrzej Klimczak. Słynne arie i duety Wolfganga Amadeusza Mozarta zabrzmią w kameralnych opracowaniach, w wykonaniu znakomitych solistów - Olgi Pasiecznik i Roberta Gierlacha.


- Najważniejsza  jest teraz misja. Trzeba powoli zacząć. Najważniejsze jest, żeby ta kultura istniała, żeby była możliwość spotkania się z artystami, żeby oni czuli, że są potrzebni - podkreśla Andrzej Klimczak.


Dyrektor TR Warszawa Natalia Dzieduszycka podkreśla, że instytucja przygotowuje się na ponowne przyjęcie widzów, ale potrzebuje na to więcej czasu. - Zrobimy  wszystko, żeby publiczność, wracając do teatru, czuła się bezpiecznie - mówi Natalia Dzieduszycka. Zwraca też uwagę na czynnik ekonomiczny. Podkreśla, że w przypadku jej teatru minimalna rentowność osiągana jest przy średnio 70 procentach widowni.

Kameralna obsada i plenery

Resort kultury zaleca przygotowanie w pierwszej kolejności wydarzeń artystycznych w kameralnej obsadzie, z uwzględnieniem możliwości przeprowadzenia prób w dużych salach z zachowaniem wymaganego dystansu.

MKiDN proponuje adaptację spektakli repertuarowych oraz programów koncertowych na potrzeby pokazów i koncertów plenerowych (gdy ich organizacja będzie możliwa) oraz ograniczenia składu orkiestry. Jeżeli chodzi o aktorów, zalecane jest "przeprowadzanie poszczególnych działań artystycznych z dostosowaniem odległości 1,5 metra pomiędzy występującymi tam, gdzie będzie to możliwe".

Zbieranie danych widzów

Resort zaleca zbieranie danych osobowych widzów, umożliwiający łatwy kontakt z uczestnikami wydarzenia po jego zakończeniu. Zbieranie ich nie jest obligatoryjne, ale rekomendowane w miarę możliwości, tak, by ułatwić  służbom sanitarnym dochodzenie epidemiologiczne na wypadek wykrycia, że osoba zakażona brała udział w danym wydarzeniu. Dane takie powinny być przechowywane przez organizatora przez 2 tygodnie.

Koncerty na świeżym powietrzu

Od ubiegłego weekendu mogą się odbywać koncerty plenerowe. Obowiązuje jednak limit 150 uczestników. Od 18 maja dozwolone są - przy zachowaniu dystansu społecznego - kina plenerowe, plany filmowe, próby, nagrania oraz indywidualne lekcje na uczelniach artystycznych.

Wcześniej - od 4 maja - mogły wznowić działalność muzea, galerie sztuki, biblioteki, archiwa oraz księgarnie i księgarnie w galeriach handlowych.


źródło: IAR | red: zmj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Można już korzystać z siłowni, klubów fitness i parków rozrywki

6.06.2020, 07:47

W sobotę, 6 czerwca otwierają się m.in. kluby fitness, parki rozrywki, baseny, sale zabaw i siłownie; funkcjonowanie wznawiają też organizatorzy kongresów i targów. Odmrożone branże muszą przestrzegać zaleceń sanitarnych.


Muzycy wracają do Opery, dwie nowe wystawy, spotkanie z Czyżewskim

5.06.2020, 08:09

Muzycy Opery wrócili do wspólnej pracy, przed Teatrem Dramatycznym będzie można zobaczyć wystawę o ks. Jerzym Popiełuszce, a w Muzeum Karnego portrety pisarzy, polecamy też spotkanie z Krzysztofem Czyżewskim.


Można już zobaczyć niektóre wystawy w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej

3.06.2020, 17:10

Od środy (6.03) można zwiedzać większość wystaw prezentowanych w zabytkowych budynkach na terenie Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej. Jednak w związku z pandemią koronawirusa obowiązują ograniczenia.


Maseczki, naprzemienne rzędy i kameralna obsada - MKiDN opublikowało wytyczne dla kin i teatrów

2.06.2020, 19:02

Czwarty etap odmrażania życia gospodarczego i społecznego oznacza możliwość uruchamiania działalności instytucji kultury - teatrów, oper, filharmonii i kin - przypomina MKiDN, publikując na swojej stronie internetowej wytyczne dla placówek.


Coraz więcej białostockich instytucji kultury odmraża się i zaprasza do siebie zwiedzających

31.05.2020, 09:56

Po ponad dwóch miesiącach wirtualnych spotkań z kulturą coraz więcej instytucji otwiera te prawdziwe drzwi przed zwiedzającymi.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Kino "Świerkowa 1"!


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok