Radio Białystok | Koronawirus | Mateusz Morawiecki na przejściu granicznym z Litwą: wracamy do normalnej współpracy

Mateusz Morawiecki na przejściu granicznym z Litwą: wracamy do normalnej współpracy

12.06.2020, 10:48, akt. 15:03

Trudna perspektywa, którą zgotował koronawirus i pandemia, przechodzimy wspólnie jako przyjaciele; wracamy do normalnej współpracy na wielu polach - mówił w piątek (12.06) na polsko-litewskim przejściu granicznym w Budzisku premier Mateusz Morawiecki.

Saulius Skvernelis i Mateusz Morawiecki na przejściu granicznym w Budzisku, fot. Iza Kosakowska
Saulius Skvernelis i Mateusz Morawiecki na przejściu granicznym w Budzisku, fot. Iza Kosakowska

Spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z prezydentem Litwy w Budzisku - relacja Izy Kosakowskiej

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Bardzo się cieszę, że ta ostatnia bardzo trudna perspektywa, którą niestety dla całej Europy, dla całego świata zgotował koronawirus, cała pandemia, że przechodzimy ją teraz wspólnie jako przyjaciele i że z powrotem wracamy do normalnej współpracy na wielu polach

 - mówił Mateusz Morawiecki na wspólnej konferencji z premierem Litwy Sauliusem Skvernelisem.


Mateusz Morawiecki gratulował premierowi Litwy sukcesów w walce z epidemią i przypominał, że w miejscu piątkowej konferencji granica została pierwszy raz w pełni otwarta w Budzisku przez prezydentów Polski - Lecha Kaczyńskiego i Litwy - Valdasa Adamkusa.Szef rządu przypomniał, że przed całą UE okres negocjacji Wieloletnich Ram Finansowych na lata 2021-2027 i funduszu odbudowy. Dodał przy tym, że w czwartek w okolicach Brna w Czechach zostało wypracowane "wspólne, spójne i jednolite" stanowisko Grupy Wyszehradzkiej ws. unijnego budżetu.


Patrząc na naszą bliską współpracę z Sauliusem (Skvernelisem), z całym narodem litewskim, a także z Grupą Wyszehradzką wiem i widzę wyraźnie, jaką siłę stanowi Europa Centralna wobec nadchodzących negocjacji

 - mówił.


Mateusz Morawiecki informował również o wspólnych planach polsko-litewskich inwestycji infrastrukturalnych, a także w obszarze energetyki. Podkreślał wspólne stanowisko Polski i Litwy wobec Białorusi.


Dziękował również premierowi Litwy za konsultacje i rozmowy w ostatnich miesiącach i wyraził przekonanie o dobrej współpracy gospodarczej, handlowej i kulturalnej. 


Ciężarówki, jak widzimy, jeżdżą coraz częściej. Ruch osobowy będzie też na pewno z coraz większym natężeniem na tym przejściu się pojawiał i to jest dobry prognostyk na przyszłość

 - mówił szef polskiego rządu.

źródło: PAP | red: maj, lma, sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Premier Mateusz Morawiecki: 13 czerwca otwieramy granice

10.06.2020, 18:11

Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że 13 czerwca Polska otworzy granice dla państw członkowskich Unii Europejskiej. Szef rządu zaznaczył, że ma to związek z malejącą liczbą zakażeń koronawirusem.


Litwa jest przygotowana do zniesienia kontroli na polsko-litewskiej granicy

9.06.2020, 10:13

Litewska minister spraw wewnętrznych Rita Tamaszuniene poinformowała w poniedziałek (8.06), że Litwa jest gotowa do zniesienia kontroli na granicy z Polską. Zaznaczyła jednak, że jej kraj monitoruje sytuację epidemiczną w naszym kraju.


W najbliższych dniach decyzja dotycząca otwarcia granic Polski

8.06.2020, 12:39

Szef MSWiA Mariusz Kamiński poinformował w poniedziałek (8.06), że w najbliższych dniach zostanie ogłoszona decyzja dotycząca otwarcia polskich granic. Trwają analizy w tej sprawie; decyzja będzie podana jeszcze przed świętem Bożego Ciała - zapewnił.


Polacy wjadą na Litwę bez obowiązkowej kwarantanny

7.06.2020, 15:07

Litewskie ministerstwo zdrowia zaktualizowało listę państw, z których będzie można wjeżdżać na terytorium tego kraju bez konieczności poddawania się dwutygodniowej kwarantannie. Jest wśród nich również Polska.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Tele-Quiz Świerkowa 1 - elektryczna hulajnoga do wygrania!


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok