Radio Białystok | Koronawirus | Grupa Wyszehradzka ogłasza sukces w walce z koronawirusem

Grupa Wyszehradzka ogłasza sukces w walce z koronawirusem

3.07.2020, 21:33, akt. 21:41

Grupa Wyszehradzka ogłasza sukces w walce z koronawirusem. Podczas spotkania w Warszawie premierzy Polski, Czech, Węgier i Słowacji podkreślali, że ich kraje zapobiegły niebezpiecznemu rozwojowi epidemii i teraz przechodzą do etapu wyjścia z kryzysu gospodarczego.

źródło: stock.adobe.com
źródło: stock.adobe.com

Premier Mateusz Morawiecki przypomniał, że motto polskiej prezydencji w Wyszehradzkiej Czwórce brzmi "Powrót na właściwe tory". Szef polskiego rządu mówił, że niektóre kraje Zachodu w obliczu wirusa postawiły najpierw na gospodarkę, a nie na zdrowie, co później skutkowało głębszymi obostrzeniami i trudniejszym wyjściem z kryzysu.


Wiemy doskonale, że mijało kilka tygodni a musieli wprowadzać drastyczne rozwiązania, które spowodowały, że ani gospodarka do końca nie mogła być uratowana, bo widzimy jak te kraje cierpią, jak bardzo mocno rośnie bezrobocie w Zachodniej Europie, a jednocześnie liczba zgonów na milion mieszkańców, czyli ten najbardziej obiektywny wskaźnik jest dramatycznie odmienny od tego, co mamy w Grupie Wyszehradzkiej - powiedział szef polskiego rządu.


"Wszyscy świetnie poradziliśmy sobie z pandemią"

Premier Węgier Viktor Orban mówił, że po czeskiej prezydencji Grupa Wyszehradzka w dobrym stanie przystępuje do ważnych negocjacji w Unii Europejskiej. Węgierski przywódca chwalił reakcję krajów regionu na epidemię. "Czwórka Wyszehradzka zakończyła dobry rok. I jeżeli porównamy to do Europy, to tak naprawdę my wszyscy świetnie poradziliśmy sobie z pandemią. Pierwsza bitwa została wygrana we wszystkich czterech krajach. To widać na liczbach. Teraz nadchodzi druga bitwa, walczymy o zachowanie miejsc pracy, o ponowne uruchomienie gospodarki" - przekonywał Viktor Orban.


"Lepiej poradziliśmy sobie z koronawirusem niż kraje Europy Zachodniej"

Premier Słowacji Igor Matovicz podkreślał, że w kwestii otwierania granic kraje wyszehradzkie powinny jak dotąd - iść własną drogą, ale blisko siebie. Jak stwierdził, początkowe problemy z korkami na przejściach czy ze statusem pracowników transgranicznych wynikały z bezprecedensowego charakteru sytuacji. "Każdy kraj starał się to rozwiązać najlepiej jak tylko mógł (...) Dzisiaj jak tutaj stoimy możemy powiedzieć jako przedstawiciele Wyszehradu, że o wiele lepiej, dramatycznie lepiej poradziliśmy sobie z koronawirusem niż kraje Europy Zachodniej - kraje, które chcielibyśmy dogonić w innych sprawach" - zaznaczał słowacki przywódca.

Czeski premier Andrej Babisz stwierdził, że dzięki polityce władz w Pradze udało się uratować tysiące ludzkich istnień. Według niego, Czechy były pierwsze na "linii strzału", a szefowie rządów Wyszehradu byli ze sobą w stałym kontakcie w związku z epidemią. 


Powinniśmy bardziej współpracować na poziomie technologicznym i Unia Europejska również powie jasno, że tutaj będziemy produkować respiratory różnego typu, maseczki i testy. Miejmy nadzieję, że w ramach Europy będziemy to realizować, bo my w Grupie Wyszehradzkiej już współpracujemy - mówił Andrej Babisz.


Biorąc pod uwagę statystyki śmiertelności na COVID-19 na milion mieszkańców, wszystkie kraje Grupy Wyszehradzkiej są poniżej średniej światowej. Podobnie jest w przypadku liczby zakażeń koronawirusem na milion osób.


źródło: PAP | red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Koronawirus: 2 osoby zmarły ostatniej doby w Podlaskiem - w kraju kolejnych 15 osób

3.07.2020, 11:00

Dwie kolejne osoby chore na Covid-19 zmarły w województwie podlaskim.


Przedsiębiorcy lepiej oceniają swoją bieżącą sytuację ekonomiczną

3.07.2020, 10:34

Przedsiębiorcy nauczyli się żyć z koronawirusem i lepiej oceniają swoją bieżącą sytuację ekonomiczną – wynika z badania Krajowego Rejestru Długów „KoronaBilans MŚP”. Mniej firm deklaruje też konieczność zwalniania pracowników.


Na bezpłatnej infolinii dot. COVID-19 obsługa także w języku ukraińskim i rosyjskim

2.07.2020, 19:48

Od czwartku (2.07) dzwoniąc na bezpłatną infolinię NFZ, pod numerem 800 190 590, uzyskać można informacje dot. koronawirusa także w języku ukraińskim i rosyjskim – poinformował prezes Funduszu Adam Niedzielski.


Prezydent: chcę kontynuować politykę wspierania polskich rolników

2.07.2020, 13:52

Chcę kontynuować politykę wspierania polskich rolników, obrony polskiej własności i jej rozwijania - powiedział w czwartek (2.07) w Stargardzie (Zachodniopomorskie) prezydent Andrzej Duda. Zapewnił, że troska o polską wieś jest i będzie.


Wiceminister zdrowia: wybory są w pełni bezpieczne, zachęcamy do wzięcia udziału w II turze

2.07.2020, 13:06

Zachęcamy wszystkich do wzięcia udziału w drugiej turze, bo wybory w naszej ocenie są w pełni bezpieczne – podkreślił w czwartek (2.07) wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński. Wskazał, że liczba zachorowań w porównaniu z czerwcowym szczytem spada.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok