Radio Białystok | Koronawirus | Ekspert: potrzebne są ograniczenia dotyczące wesel

Ekspert: potrzebne są ograniczenia dotyczące wesel

10.08.2020, 16:25, akt. 16:30

Wesela to ważne źródło zakażeń SARS-CoV-2. Nie znaczy to, że nie powinno ich być, ale nie przy tak dużej liczbie gości z różnych regionów kraju - mówi dr hab. Ernest Kuchar.

źródło: stock.adobe.com
źródło: stock.adobe.com

"Ludzie stracili czujność"

Dr hab. Ernest Kuchar z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, przewodniczący Polskiego Towarzystwa Wakcynologii, jest zaniepokojony wzrostem liczby zakażeń wywołanych przez koronawirusa. Ostrzega, że patogen ten nie stał się mniej szkodliwy, tylko ludzie stracili czujność i zachowują się tak, jakby go już nie było. - Mamy ostatnio liczne sygnały ostrzegawcze - podkreśla. 

Potwierdzeniem tego jest stały w ostatnich dniach wzrost wykrywanych zakażeń SARS-CoV-2. Minionej doby badania laboratoryjne ujawniły infekcje u kolejnych 619 osób - poinformowało w poniedziałek (10.08) Ministerstwo Zdrowia. Natomiast w sobotę nowych przypadków koronawirusa było 843 - najwięcej od początku epidemii.

Wesela gromadzą rodziny z całej Polski

Źródłem części zakażeń i zachorowań z powodu koronawirusa SARS-CoV-2 były ostatnio wesela. - Nie znaczy to, że nie powinno ich być, ale nie w tej formie i nie przy tak dużej liczbie uczestniczących w nich osób, na dodatek przyjeżdżających z różnych regionów kraju - przekonuje dr hab. Kuchar.

Zwraca uwagę, że nie wszyscy przez cały czas przestrzegają odpowiedniej odległości i przebywają w maseczkach, gdy jest to możliwe.


- Wesela gromadzą rodziny z całej Polski, co umożliwia rozprzestrzenianie zakażeń na tereny, gdzie ich wcześniej czy ostatnio nie było. To jest szczególnie niebezpieczne, sprzyja rozprzestrzenianiu się epidemii na nowe tereny kraju - dodaje specjalista.


Ekspert: potrzebne limity w uzdrowiskach i ośrodkach wczasowych

Potwierdził on, że rozwiązaniem jest ograniczenie liczby osób mogących uczestniczyć w weselach lub wprowadzenie zakazu przyjeżdżania osobom z innych regionów, a także krótszy czas trwania wesel, np. bez zabawy do białego rana. - Po spożyciu alkoholu łatwiej o sprzyjające zakażeniom ryzykowne zachowania, bo często tracimy instynkt samozachowawczy - akcentuje.

Zdaniem specjalisty nie chodzi tylko o wesela. Podobnie jest na wczasach czy w uzdrowiskach, wszędzie tam, gdzie są duże skupiska ludzi.


- Również w uzdrowiskach i miejscowościach wczasowych powinny obowiązywać limity. Nie może być tak, że przebywa tam dowolna liczba osób. To wylęgarnia chorób - ostrzega dr hab. Ernest Kuchar.


Ekspert uważa, że mniejszym zagrożeniem są msze w kościołach, które trwają około godziny, i łatwiej jest zachować zalecaną odległość dwóch metrów i nikt się tam nie całuje. - Poza tym msze gromadzą zwykle lokalną ludność. To zupełnie inna kategoria ryzyka, której nie można wrzucać do jednego worka - tłumaczy.


źródło: PAP | red: zmj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Szumowski: będzie więcej czerwonych stref, jeśli będą lekceważone zasady sanitarne

10.08.2020, 08:44

- Im bardziej ludzie będą lekceważyć zasady sanitarne, tym bardziej te strefy czerwone rozleją się na mapie, aż w końcu na cały kraj i będziemy mieli istotne obostrzenia w całej Polsce - powiedział w poniedziałek minister zdrowia Łukasz Szumowski.


Ekspert: obostrzenia wprowadzone w regionach są absolutnie słuszne

8.08.2020, 12:15

Mamy niewielki arsenał środków do walki z koronawirusem i musimy z niego korzystać. Ryzyko zakażenia nadal dotyczy wszystkich - powiedział przewodniczący Rady Naukowej Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy prof. Adam Antczak.


Będą wzmożone kontrole w miejscowościach turystycznych

7.08.2020, 11:25

Poprosiłem MSWiA oraz GIS o wzmożone kontrole w miejscowościach turystycznych oraz powiatach "żółtych" i "czerwonych", w których wprowadzono dodatkowe obostrzenia - powiedział w piątek (7.08) minister zdrowia Łukasz Szumowski.


Połowa gości weselnych z okolic Pszczyny z koronawirusem

4.08.2020, 16:51

Połowa z 80 gości uczestniczących kilkanaście dni temu w uroczystościach weselnych w okolicach Pszczyny (Śląskie), ma potwierdzone zakażenie koronawirusem – wynika z danych służb wojewody śląskiego. Na kwarantannie są też uczestnicy innego wesela w tym rejonie, na którym bawiło się 140 osób.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Kino "Świerkowa 1"!


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok