Radio Białystok | Koronawirus | Szumowski: będzie więcej czerwonych stref, jeśli będą lekceważone zasady sanitarne

Szumowski: będzie więcej czerwonych stref, jeśli będą lekceważone zasady sanitarne

10.08.2020, 08:44, akt. 09:54

- Im bardziej ludzie będą lekceważyć zasady sanitarne, tym bardziej te strefy czerwone rozleją się na mapie, aż w końcu na cały kraj i będziemy mieli istotne obostrzenia w całej Polsce - powiedział w poniedziałek minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Łukasz Szumowski, źródło: Krystian Maj/KPRM
Łukasz Szumowski, źródło: Krystian Maj/KPRM

Łukasz Szumowski powiedział w programie pierwszym Polskiego Radia, że w ostatnim czasie zwiększyła się w Polsce transmisja pozioma. - To zarażanie się człowieka od człowieka zwiększyło się, jeszcze nie w sposób dramatyczny, ale jednak - wskazał. Jego zdaniem wpływ na to ma "pewna beztroska - zmniejszone dystansowanie się, brak maseczek oraz wesela, imprezy rodzinne i kluby, które nie powinny działać, a działają".

Nawiązując do regionalnie wprowadzanych ograniczeń, Szumowski zaznaczył, że obecnie problem koronawirusa jest "punktowy, ale to, czy rozniesie się na całą Polskę, to pytanie zasadnicze". Podkreślił, że "im bardziej ludzie będą lekceważyć zasady sanitarne, tym bardziej te strefy czerwone rozleją się na mapie, aż w końcu na cały kraj i będziemy mieli istotne obostrzenia w całej Polsce".

Od soboty w 19 powiatach w kraju obowiązują dodatkowe obostrzenia dotyczące zasad bezpieczeństwa, higieny i zachowania dystansu społecznego w przestrzeni publicznej.W 19 powiatach zaczęły obowiązywać zaostrzone zasady bezpieczeństwa sanitarnego w związku z koronawirusemStrefa czerwona obejmuje w województwie śląskim powiaty i miasta na prawach powiatu: pszczyński, rybnicki, wodzisławski oraz Rudę Śląską i Rybnik, w województwie wielkopolskim - ostrzeszowski, w województwie małopolskim - nowosądecki i Nowy Sącz oraz w województwie łódzkim - powiat wieluński.

Strefa żółta obejmuje w województwie śląskim powiaty i miasta na prawach powiatu: cieszyński oraz Jastrzębie-Zdrój i Żory, w województwie podkarpackim - jarosławski, przemyski i Przemyśl, w województwie wielkopolskim - powiat kępiński, w województwie małopolskim - oświęcimski, w województwie świętokrzyskim - pińczowski, a w województwie łódzkim powiat wieruszowski.


źródło: PAP | red: zmj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Z powodu koronawirusa nie będzie Marszu Pamięci Zesłańców Sybiru

9.08.2020, 12:38

Z powodu koronawirusa nie odbędzie się we wrześniu w Białymstoku Marsz Pamięci Zesłańców Sybiru - poinformowali PAP organizatorzy. Nie zrezygnowano jednak z tradycji upamiętnienia Sybiraków, uroczystości będą miały inny charakter.


Piłkarski Superpuchar – PZPN odwołał mecz Legii z Cracovią

8.08.2020, 17:38

Prezes PZPN Zbigniew Boniek przekazał na Twitterze, że nie odbędzie się niedzielny mecz (9.08) o piłkarski Superpuchar Polski Legii Warszawa z Cracovią, a następnie związek oficjalnie odwołał to spotkanie. Powodem jest informacja o możliwym zakażeniu koronawirusem osoby ze sztabu stołecznej ekipy.


Ekspert: obostrzenia wprowadzone w regionach są absolutnie słuszne

8.08.2020, 12:15

Mamy niewielki arsenał środków do walki z koronawirusem i musimy z niego korzystać. Ryzyko zakażenia nadal dotyczy wszystkich - powiedział przewodniczący Rady Naukowej Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy prof. Adam Antczak.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Urodziny PRB

Kino "Świerkowa 1"!


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok