Radio Białystok | Wiadomości | Z powodu koronawirusa nie będzie Marszu Pamięci Zesłańców Sybiru

Z powodu koronawirusa nie będzie Marszu Pamięci Zesłańców Sybiru

9.08.2020, 12:38, akt. 13:02

Z powodu koronawirusa nie odbędzie się we wrześniu w Białymstoku Marsz Pamięci Zesłańców Sybiru - poinformowali PAP organizatorzy. Nie zrezygnowano jednak z tradycji upamiętnienia Sybiraków, uroczystości będą miały inny charakter.

19. Międzynarodowy Marsz Pamięci Zesłańców Sybiru - Białystok 6.09.2019, fot. Marcin Mazewski
19. Międzynarodowy Marsz Pamięci Zesłańców Sybiru - Białystok 6.09.2019, fot. Marcin Mazewski

Marsz Pamięci Zesłańców Sybiru to doroczna uroczystość religijno-patriotyczna, która ma przypominać historię wywózek na Wschód i upamiętniać tych, którzy z zesłania nie wrócili. Główną jej częścią był marsz, który zawsze odbywał się na początku września, brali w nich udział Sybiracy, ich rodziny, młodzież szkolna i mieszkańcy. W tym roku miał przejść ulicami miasta po raz 20.


- Z racji zagrożenia epidemiologicznego i faktu, że w marszu uczestniczą w dużym stopniu seniorzy uznaliśmy, że w tym roku marszu nie będzie. Zdecydowały względy bezpieczeństwa - powiedział zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki.


Zaznaczył, że nie oznacza to rezygnacji z tradycji upamiętnienia we wrześniu Sybiraków. W tym roku uroczystości będą powiązane z obchodami upamiętniającymi ofiary sowieckiej agresji na Polskę 17 września 1939 roku.

Głównym ich punktem będzie, planowane na wieczór 16 września, odsłonięcie przy Muzeum Pamięci Sybiru pomnika upamiętniającego Bohaterskie Matki Sybiraczki. Jest to realizacja zgłoszonego dwa lata temu pomysłu miejscowego oddziału Związku Sybiraków.

Współorganizatorem wrześniowych uroczystości jest Muzeum Pamięci Sybiru. Jak powiedział dyrektor placówki prof. Wojciech Śleszyński, obchody w tym roku "będą miały nieco inny charakter". Rozpoczną się odsłonięciem pomnika 16 września. Natomiast 17 września południe włączone zostaną syreny, by zatrzymać ruch w mieście.


- Jeżeli na 10, 15 sekund zatrzymamy samochody na naszych ulicach, nic nam się nie stanie, naprawdę, nigdzie się nie spóźnimy, a będzie to hołd oddany tym osobom, które mieszkały w tym mieście - wyjaśnił Śleszyński.


Przypomniał, że co piąty mieszkaniec Białegostoku był wywieziony na Syberię.

Również 17 września zostanie wręczona statuetka Przyjaciel Muzeum Pamięci Sybiru, a wieczorem odbędzie się Peleton Pamięci, czyli rowerowy spacer po historycznych miejscach w Białymstoku. Śleszyński wyjaśnił, że będzie on prowadził po miejscach związanych z przypadającą w tym roku 100. rocznicą wojny polsko-bolszewickiej z 1920 roku.

Wśród historyków i przedstawicieli Związku Sybiraków nie ma zgodności co do liczby Polaków wywiezionych na Wschód po 17 września 1939 roku. Ci pierwsi, na podstawie różnych źródeł sowieckich szacują, że w latach 1939-41 represje sowieckie dotknęły niespełna 500 tys. obywateli polskich, z czego 320 tys. to osoby przymusowo wywiezione.

Związek Sybiraków przyjmuje - i przytacza te dane w oficjalnym zaproszeniu na XVIII Międzynarodowy Marsz Pamięci Zesłańców Sybiru - że wywiezionych w latach 1940-56 było 1,35 mln Polaków.


źródło: PAP | red: rbon

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


27 nominowanych w plebiscycie Podlaska Marka

5.08.2020, 16:45

W środę (5.08) ogłoszono listę 27 nominowanych w konkursie Podlaska Marka na najlepsze regionalne produkty, inwestycje, odkrycia, innowacyjne pomysły, wydarzenia kulturalne i społeczne. Plebiscyt to szansa na promocję nagrodzonych przedsięwzięć oraz regionu w kraju i za granicą.


Up To Date Festival 2020 w wyjątkowej formie: online i z niewielkim udziałem publiczności

5.08.2020, 13:45

Mierzenie temperatury, obowiązkowe maseczki i koncerty transmitowane przez Internet. To między innymi czeka sympatyków festiwalu w tegorocznej edycji Up To Date.


W 100. rocznicę odsłonięto tablicę upamiętniającą bohaterów walk z bolszewikami

18.07.2020, 15:04

Tablica upamiętniająca wydarzenia sprzed stu lat zawisła przy bramie głównej Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej przy ul. Bema w Białymstoku.


Ulicami Białegostoku przeszedł 19. Międzynarodowy Marsz Pamięci Zesłańców Sybiru [zdjęcia, wideo]

6.09.2019, 07:01

W Białymstoku odbyły się w piątek (6.09) główne obchody związane z XIX Międzynarodowym Marszem Pamięci Zesłańców Sybiru. To doroczna uroczystość religijno-patriotyczna, która ma przypominać historię wywózek na Wschód i upamiętniać tych, którzy z zesłania nie wrócili.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Kino "Świerkowa 1"!


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok