Radio Białystok | Koronawirus | WHO: na szczepionkę przeciwko koronawirusowi potrzeba 100 mld dolarów

WHO: na szczepionkę przeciwko koronawirusowi potrzeba 100 mld dolarów

10.08.2020, 17:06, akt. 17:06

Na walkę z pandemią koronawirusa potrzebne są miliardy dolarów, a zebrano tylko 10 proc. tej sumy - oświadczył szef WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus, wzywając do zwiększenia wysiłku finansowego w walce z pandemią.

źródło: stock.adobe.com
źródło: stock.adobe.com

Tedros podkreślił, że ponad 100 mld dolarów potrzebnych na samą szczepionkę może się wydawać dużą sumą i nią jest, ale jest to wciąż mało pieniędzy w porównaniu z 10 bln dolarów, które władze krajów G20 wydały na pomoc finansową dla ogarniętych koronakryzysem gospodarek.

Szef WHO zaznaczył także, że istnieje duża luka między sumą środków potrzebnych na walkę z koronawirusem a zadeklarowanymi wpłatami. Na razie współprowadzona przez tę organizację globalna inicjatywa, mająca na celu rozwój i sprawiedliwy dostęp do testów, leków i szczepionek przeciwko wirusowi SARS-CoV-2, zebrała 10 proc. potrzebnych środków.

Przemawiający podczas konferencji prasowej dyrektor generalny WHO zwrócił uwagę na to, że w tym tygodniu nieuchronnie będą kolejne smutne statystyki związane z pandemią: liczba potwierdzonych zakażeń przekroczy 20 mln, a zgonów 750 tys.

Tedros zauważył jednak, że widzi napawające nadzieją oznaki i "nigdy nie jest za późno, by odwrócić kierunek pandemii". Aby się to stało, rządy muszą się zmobilizować do działania, a obywatele powinni przestrzegać zalecanych środków bezpieczeństwa. Podał także przykład Nowej Zelandii, Rwandy, krajów regionu Mekongu oraz wyspiarskich państw Karaibów i Pacyfiku jako miejsc, w których udało się opanować pandemię.

Dyrektor WHO ds. sytuacji kryzysowych Mike Ryan jeszcze raz podkreślił, że wirus SARS-CoV-2 nie ma charakteru sezonowego i dlatego jest trudniejszy do opanowania. Łagodzenie środków walki z pandemią skończy się ponownym zwiększeniem zachorowań - ostrzegł Ryan.


źródło: PAP | red: zmj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Ekspert: potrzebne są ograniczenia dotyczące wesel

10.08.2020, 16:25

Wesela to ważne źródło zakażeń SARS-CoV-2. Nie znaczy to, że nie powinno ich być, ale nie przy tak dużej liczbie gości z różnych regionów kraju - mówi dr hab. Ernest Kuchar.


Litwa, Łotwa i Estonia: wjeżdżający z Polski będą musieli przechodzić kwarantannę

10.08.2020, 08:47

Od poniedziałku, 10 sierpnia osoby przyjeżdżające na Litwę między innymi z Polski muszą poddać się czternastodniowej kwarantannie. Podobne zasady wprowadziły też Łotwa i Estonia.


Brazylia: żałoba narodowa po śmierci 100 tys. osób z powodu Covid-19

9.08.2020, 15:48

Brazylijski federalny sąd najwyższy oraz obie izby Kongresu - Senat i Izba Reprezentantów, ogłosiły żałobę narodową w związku ze śmiercią 100 tysięcy osób zakażonych koronawirusem w kraju.


Europa zaostrza przepisy dotyczące noszenia maseczek

9.08.2020, 08:42

W większości krajów Europy wprowadzono obowiązek noszenia maseczek w przestrzeni publicznej. Zakrywanie ust i nosa wymagane jest najczęściej w sklepach i transporcie. Zasady mogą się różnić nawet wewnątrz jednego kraju; za ich lekceważenie grożą grzywny.


Psycholog: mimo rozwoju epidemii Polacy wykazują nierealistyczny optymizm

7.08.2020, 09:12

Wobec perspektywy drugiej fali epidemii, zamiast lęku i niepokoju wielu ludzi w Polsce wykazuje nierealistyczny optymizm: uważają, że nic im się osobiście się nic nie stanie - ocenia psycholog, dr hab. Wojciech Kulesza. Jego zdaniem dużo zdrowszy byłby jednak "nierealistyczny pesymizm".
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Kino "Świerkowa 1"!


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok