Radio Białystok | Koronawirus | Raport: Warszawa szybciej wraca do stanu sprzed pandemii niż Frankfurt czy Mediolan

Raport: Warszawa szybciej wraca do stanu sprzed pandemii niż Frankfurt czy Mediolan

11.08.2020, 14:51, akt. 12:50

Warszawa uzyskała ocenę "3" w pięciostopniowej skali oceniającej szybkość powrotu gospodarki i sytuacji miasta do stanu sprzed epidemii. Najlepiej stolica poradziła sobie w obszarze ekonomii, wyprzedzając Frankfurt, Mediolan, Sztokholm czy Dublin - podała w raporcie firma CBRE.

źródło: stock.adobe.com
źródło: stock.adobe.com

Jak podano w raporcie CBRE "Global City Profile. Recovery and Market Outlook 2020", w branży transportowej stolica Polski radzi sobie lepiej niż m.in. Frankfurt i Madryt. Najsłabiej europejskie miasta radzą sobie w turystyce. Tylko Londyn dostał trójkę, a reszta miast - dwójkę.

W raporcie CBRE w pięciostopniowej skali oceniano powrót gospodarki do stanu sprzed społecznej izolacji w dziewięciu europejskich miastach: Londynie, Paryżu, Frankfurcie, Madrycie, Amsterdamie, Mediolanie, Sztokholmie, Dublinie oraz Warszawie. Wszystkie te miejsca uzyskały średnią "3". Różnice uwydatniły się w szczegółowych wskaźnikach takich jak: ekonomia, transport, turystyka, powrót do biur oraz handel i rozrywka.

W raporcie napisano, że ekonomia, transport oraz handel i rozrywka to te obszary, w których gospodarka nad Wisłą radzi sobie najlepiej. Wszystkie dostały "4", podczas gdy inne europejskie miasta otrzymały surowsze noty. Pod względem ekonomii Warszawa wyprzedza pięć metropolii: Frankfurt, Amsterdam, Mediolan, Sztokholm i Dublin (wszystkie dostały ocenę "3").

Według CBRE branża transportowa w naszym kraju wraca szybciej do stanu sprzed epidemii niż w takich miastach jak Londyn, Frankfurt i Madryt. Natomiast handel i rozrywka w Warszawie z oceną "4" wyprzedza Londyn, Paryż, Madryt, Mediolan oraz Dublin.


- Odmrażanie kolejnych gałęzi polskiej gospodarki trwa już od kwietnia i jak widać z naszego badania, radzimy sobie z tym procesem całkiem dobrze. Z licznych badań wynika, że przedsiębiorcy coraz lepiej oceniają swoją płynność finansową. Z Barometru COVID-19 EFL wynika m.in., że już w maju w takich branżach jak usługowa, transportowa i HoReCa, które  mocno ucierpiały na restrykcjach, nastroje zaczęły się poprawiać - powiedziała cytowana w komunikacie Joanna Mroczek z CBRE.


Jej zdaniem co prawda nie można mówić o powrocie do normalności, bo to długofalowy proces, który może potrwać nawet kilka lat, ale widać, że jesteśmy na dobrej drodze. - Oczywiście ogromny wpływ na to, co się wydarzy, będą miały najbliższe miesiące i rozwój epidemii koronawirusa - dodała.

Z raportu wynika, że pod względem powrotu do biur najszybciej pracownicy pojawili się w Paryżu i we Frankfurcie - miasta te dostały ocenę "4". Innym miastom, w tym Warszawie, przyznano trójkę, co według CBRE najpewniej oznacza funkcjonowanie na rynku pracy modelu mieszanego, łączącego stopniowy powrót do biur z dalszym przyzwoleniem na pracę zdalną.

Najniższe oceny pod względem szybkości powrotu do stanu sprzed epidemii dostała branża turystyczna. Tylko w Londynie została oceniona na "3", natomiast innym miastom przyznano dwójkę.


| red: zmj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Automatyzacja i cyfryzacja - w takim kierunku ma zmierzać organizacja eventów

11.08.2020, 13:34

Resort rozwoju chce wypracować z branżą eventową nowe zasady organizacji imprez, np. koncertów samochodowych - powiedziała wiceminister rozwoju Olga Semeniuk w PR24. Wskazała, że zmiany będą iść w kierunku "automatyzacji i cyfryzacji".


Grecja wprowadza ograniczenia w funkcjonowaniu restauracji i barów

10.08.2020, 18:28

W najpopularniejszych miejscach turystycznych w Grecji będą ograniczenia w funkcjonowaniu barów i restauracji. Są także obostrzenia dla przylatujących z niektórych krajów europejskich.


Polacy aktywowali do tej pory ok. 400 tys. bonów turystycznych

7.08.2020, 12:47

Przybywa firm, w których zapłacimy Polskim Bonem Turystycznym. Do tej pory Polacy aktywowali około 400 tysięcy takich dopłat.


Podwyższenie kar finansowych dla przedsiębiorstw za nieprzestrzeganie obostrzeń

3.08.2020, 09:50

Kary finansowe nakładane na przedsiębiorstwa za nieprzestrzeganie obowiązujących obostrzeń i zaleceń sanitarnych mają zostać kilkukrotnie zwiększone - mówił w poniedziałek (3.08) rzecznik rządu Piotr Müller. Jak podkreślił, obecnie część sankcji jest na tyle niska, że nie powoduje ryzyka po stronie firm.


KE zatwierdziła wart 2,6 mld euro polski program wsparcia przedsiębiorstw

24.07.2020, 09:15

Komisja Europejska zatwierdziła polski program wsparcia przedsiębiorstw dotkniętych skutkami epidemii koronawirusa. Wartość tego programu to 2,6 mld euro, czyli 11,5 mld zł.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Kino "Świerkowa 1"!


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok