Radio Białystok | Wiadomości | Polacy aktywowali do tej pory ok. 400 tys. bonów turystycznych

Polacy aktywowali do tej pory ok. 400 tys. bonów turystycznych

autor: Marcelina Markowska, Robert Bońkowski

7.08.2020, 12:47, akt. 13:32

Przybywa firm, w których zapłacimy Polskim Bonem Turystycznym. Do tej pory Polacy aktywowali około 400 tysięcy takich dopłat.

stock.adobe.com
stock.adobe.com

W całym kraju zarejestrowało się ponad 12 tysięcy przedsiębiorstw, w naszym regionie - jak na razie - to 155. Najwięcej firm - bo 30 - jest z Białegostoku, 26 z Augustowa, a 16 z Suwałk.

W Podlaskiem świadczenie na wypoczynek dziecka można wykorzystać jeszcze m.in. w hotelach i kwaterach agroturystycznych w Łomży, Grajewie, Łapach czy Rajgrodzie.Lista przedsiębiorstw:
bonturystyczny.polska.travel/lista-podmiotow.
Jak zarejestrować swoje przedsiębiorstwo do programu:
bonturystyczny.polska.travel/strefa-przedsiebiorcy.W całej Polsce ze świadczenia skorzysta około 6,5 mln dzieci. Aby otrzymać bon, trzeba zarejestrować się za pośrednictwem internetowej platformy PUE ZUS. Po złożeniu wniosku dostaniemy szesnastocyfrowy kod, którym będziemy mogli opłacić wypoczynek dziecka.

Tylko w ciągu jednego dnia na PUE zarejestrowało się 100 tys. nowych użytkowników. To absolutny rekord - informuje rzeczniczka podlaskiego ZUS-u Katarzyna Krupicka. Łącznie na PUE swój profil ma już ok. 5 mln osób. 

 

- Profil na Platformie Usług Elektronicznych można założyć m.in. przy pomocy Profilu Zaufanego oraz bankowości elektronicznej. Wszelkie informacje w tej sprawie znajdują się na stronie internetowej ZUS. Jest tam także dostępny film pokazujący, jak założyć profil na PUE. Pomocą służą również pracownicy ZUS - podkreśla Katarzyna Krupicka.


Bon mogą aktywować rodzice dzieci do 18. roku życia.


- Wystarczy, że po wejściu na PUE uzupełnią oni dane kontaktowe. Następnie aktywują bon i otrzymają kod, za pomocą którego będą mogli płacić podmiotom turystycznym. Co ważne za pomocą bonu można dokonywać płatności wielokrotnie aż do jego wyczerpania. Każda płatność będzie potwierdzona jednorazowym kodem autoryzacyjnym wysłanym SMS-em - wyjaśnia rzeczniczka ZUS w Białymstoku.


Do tej pory Polacy aktywowali około 400 tys. bonów. Ich łączna wartość to 340 mln złotych.

Świadczenie w formie bonu turystycznego jest przyznawane na dziecko, na które przysługuje świadczenie wychowawcze lub dodatek wychowawczy z programu Rodzina 500 plus. Dotyczy to także dzieci, których rodzice pobierają świadczenie rodzinne za granicą i 500 plus im nie przysługuje.  Na każde dziecko przysługuje świadczenie w formie bonu w wysokości 500 zł. W przypadku dziecka z niepełnosprawnością rodzice mogą liczyć na dodatkowy bon, również w wysokości 500 zł.

Za pomocą bonu można płacić za usługi hotelarskie i imprezy turystyczne na terenie Polski. Jest on ważny do 31 marca 2022 r. i nie podlega wymianie na gotówkę ani inne środki płatnicze.


źródło: ZUS | red: zmj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Adres mailowy do zgłaszania prób oszustw związanych z bonem turystycznym

5.08.2020, 08:28

Uruchamiamy adres mailowy do zgłaszania prób oszustw związanych z bonem turystycznym - poinformowało we wtorek (4.08) Ministerstwo Rozwoju. Zaznaczono, że zgłoszenia dotyczące m.in. sprzedaży bonów Polska Organizacja Turystyczna skieruje do organów ścigania.


Od 1 sierpnia można aktywować bon turystyczny

1.08.2020, 09:27

Od soboty, 1 sierpnia można aktywować bon turystyczny. Na platformie PUE ZUS mogą to zrobić rodzice dzieci do 18. roku życia.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Kino "Świerkowa 1"!
Białystok Biega, fot. Joanna Szubzda
20.09.2020, 06:59, akt. 07:06

Biegacze z całej Polski opanują Białystok


źródło: Urząd Miejski w Białymstoku
BIAŁYSTOK
19.09.2020, 07:38, akt. 14:13

"Dzień Rowerów" w Białymstoku
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok