Radio Białystok | Koronawirus | Branża hotelowa liczy, że bon turystyczny pobudzi miejską turystykę weekendową

Branża hotelowa liczy, że bon turystyczny pobudzi miejską turystykę weekendową

12.08.2020, 09:46, akt. 10:21

Izba Gospodarcza Hotelarstwa Polskiego liczy, że po wakacjach bon turystyczny zachęci rodziny z dziećmi do miejskiej turystyki weekendowej. Wskazuje ponadto na zbyt długi czas przewidziany na realizację programu - do marca 2022 r.

źródło: stock.adobe.com
źródło: stock.adobe.com

Jak powiedział sekretarz generalny Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego Marcin Mączyński, aktualnie realizowane płatności bonami turystycznymi dotyczą rezerwacji już wcześniej założonych, nie generują nowych rezerwacji.


- Obserwujemy, że goście hotelowi po prostu korzystają z okazji, dokonując częściowego rozliczenia bonami - powiedział. 


Dodał, że hotelarze nie zauważyli nowych masowych rezerwacji w związku z pojawieniem się bonu, choć jest on już wykorzystywany. - Liczymy, że jesienią pojawi się dużo nowych rezerwacji dzięki projektowi - podkreślił. 


- Mamy nadzieję, że jesienią polskie rodziny z dziećmi zaczną jeździć do miast na weekendy - wskazał Marcin Mączyński.


Trudna sytuacja miejskich hoteli

Jak sekretarz generalny Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego Marcin Mączyński, hotele miejskie są w dramatycznej sytuacji i bardzo potrzebują tych rezerwacji. 


- O ile obiekty w miejscowościach turystycznych sobie radzą w sezonie, mają sporo rezerwacji, o tyle hotele w dużych miastach świecą pustkami - zaznaczył. 


Dodał, że bon ma szanse wpłynąć na pojawienie się nowych rezerwacji w dużych miastach na weekendy. - Wiem, że regionalne i lokalne organizacje turystyczne szykują specjalne pakiety pobytowe, żeby zachęcić rodziny z dziećmi do wyjazdów weekendowych do dużych polskich miast - powiedział.

Jak zaznaczył Mączyński, bardzo dużo hoteli przystąpiło do programu i wpisało się na listą POT i ZUS. - Myślę, że 95 proc. hoteli na rynku jest tej liście - zaznaczył.


Turystyczne organizacje wskazują na wady bonu

Według Aliny Dybaś-Grabowskiej z Turystycznej Organizacji Otwartej, słabością bonu turystycznego jest m.in. to, że jest on skierowany tylko do dzieci. 


- Branża zyskałaby więcej z programu, gdyby mogli z niego skorzystać choćby emeryci, czy po prostu ludzie płacący podatki, bo oni więcej wydają na wakacjach poza miejscem noclegowym, niż rodziny z dziećmi - wskazała.


Dodała, że "nieporozumieniem jest również długi czas ważności bonu" (do końca marca 2022 r. - PAP). Jak oceniła, wsparcie potrzebne jest teraz. - Za dwa lata wielu firm może już nie być, bo nie przetrwają tego sezonu - zaznaczyła ekspertka.

Zdaniem Mączyńskiego, czas realizacji bonów powinien być krótszy. - Ten długi termin sprawia, że całemu przedsięwzięciu bliżej do programu socjalnego, skierowanego tylko do rodzin z dziećmi, niż do programu wsparcia branży turystycznej - ocenił.


Bony dostaje się na każde dziecko do 18. roku życia

Świadczenie w formie bonu turystycznego jest przyznawane na dziecko, na które przysługuje świadczenie wychowawcze lub dodatek wychowawczy z programu "Rodzina 500 plus". Dotyczy to także dzieci, których rodzice pobierają świadczenie rodzinne za granicą i "500 plus" im nie przysługuje. Na każde dziecko przysługuje jeden bon w wysokości 500 zł. W przypadku dziecka z niepełnosprawnością wsparcie jest dwa razy wyższe i wynosi 1000 zł.

Za pomocą bonu można płacić za usługi hotelarskie i imprezy turystyczne na terenie Polski. Bon jest ważny do końca marca 2022 r. i nie podlega wymianie na gotówkę ani inne środki płatnicze.

Według wtorkowych danych Ministerstwa Rozwoju, przyznano już 560 tys. bonów turystycznych o wartości 479 mln zł.

Izba Gospodarcza Hotelarstwa Polskiego od w 2003 roku reprezentuje środowisko biznesu hotelowego i gastronomicznego w kontaktach z administracją państwową na szczeblu lokalnym, regionalnym, krajowym oraz na forum Unii Europejskiej. Jest największą organizacją samorządu gospodarczego w branży hotelarskiej - czytamy na stronie Izby.

Turystyczna Organizacja Otwarta powstała w marcu 2020 r. Skupia blisko 2 tys. podmiotów związanych z ruchem turystycznym oraz działaniami eventowymi zarówno w kraju jak i za granicą - podaje organizacja.

źródło: PAP | red: wsz

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


"Sprzedam bon" - felieton Adama Dąbrowskiego

11.08.2020, 08:30

Od początku sierpnia rodziny mogą korzystać z Polskiego Bonu Turystycznego.


Polacy aktywowali do tej pory ok. 400 tys. bonów turystycznych

7.08.2020, 12:47

Przybywa firm, w których zapłacimy Polskim Bonem Turystycznym. Do tej pory Polacy aktywowali około 400 tysięcy takich dopłat.


Adres mailowy do zgłaszania prób oszustw związanych z bonem turystycznym

5.08.2020, 08:28

Uruchamiamy adres mailowy do zgłaszania prób oszustw związanych z bonem turystycznym - poinformowało we wtorek (4.08) Ministerstwo Rozwoju. Zaznaczono, że zgłoszenia dotyczące m.in. sprzedaży bonów Polska Organizacja Turystyczna skieruje do organów ścigania.


ZUS wydał już 190 tysięcy bonów turystycznych

3.08.2020, 14:51

Mimo że trwa dopiero druga doba, od kiedy można pobrać bon turystyczny, wielu Polaków już z tego skorzystało. Do tej pory Zakład Ubezpieczeń Społecznych wydał 190 tysięcy bonów o łącznej wartości ponad 161 milionów złotych - informuje rzecznik Zakładu Paweł Żebrowski. Wyjaśnia, iż uprawnieni wykonali ponad 3 tysiące płatności bonami na kwotę ponad 2,5 miliona złotych.


Na razie w ok. 100 podlaskich firmach zapłacimy bonem turystycznym

1.08.2020, 10:44

W ponad sześciu tysiącach w Polsce, a w naszym regionie na razie w niespełna stu przedsiębiorstwach będzie można od 1 sierpnia zapłacić za usługi hotelarskie i imprezy turystyczne za pomocą Polskiego Bonu Turystycznego.


Od 1 sierpnia można aktywować bon turystyczny

1.08.2020, 09:27

Od soboty, 1 sierpnia można aktywować bon turystyczny. Na platformie PUE ZUS mogą to zrobić rodzice dzieci do 18. roku życia.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Kino "Świerkowa 1"!


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok