Radio Białystok | Koronawirus | Powstrzymajmy się od obecności na weselach, jeżeli nie jesteśmy najbliższą rodziną - apeluje rzecznik MZ

Powstrzymajmy się od obecności na weselach, jeżeli nie jesteśmy najbliższą rodziną - apeluje rzecznik MZ

14.08.2020, 13:35, akt. 13:30

- Wzrosty zachorowań w Polsce notujemy głównie przy ogniskach zakażeń oraz po weselach, które "rozsiewają się po całym kraju" - podkreślił na piątkowej (14.08) konferencji rzecznik ministerstwa zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

źródło: stock.adobe.com
źródło: stock.adobe.com

Rzecznik MZ wskazał na przykład Białej Podlaskiej, która została objęta tzw. żółtą strefą obostrzeń właśnie ze względu na zakażenia na weselach w tym mieście. Zaapelował, by powstrzymać się od chodzenia na wesela, jeżeli "nie musimy na nich być, jeżeli nie jesteśmy najbliższą rodziną, żeby później nie stwarzać problemów sobie i innym".

Od piątku strefa czerwona obejmuje powiaty i miasta na prawach powiatu: nowosądecki, Nowy Sącz, rybnicki, wodzisławski, Rudę Śląską, ostrzeszowski, wieluński, Rybnik oraz Jastrzębie Zdrój.

Z kolei w strefie żółtej znalazły się powiaty: pszczyński, cieszyński, wieruszowski, Żory, raciborski, limanowski, nowotarski, grajewski oraz Biała Podlaska.

W "czerwonych" powiatach jest obowiązek noszenia maseczek lub przyłbic wszędzie w przestrzeni publicznej. Wesela i inne imprezy rodzinne mogą się odbywać w grupie do 50 osób. Restauracje i gastronomia obowiązuje zasada zakrywania ust i nosa oraz maksymalnie 1 osoba na 4 m kw. Kościoły i miejsca kultu religijnego mają limity maksymalnie 1 osoba na 4 m kw., do 150 osób na zewnątrz. W powiatach w czerwonej strefie w kinach zajęte może być 25 proc. miejsc. Parki rozrywki i wesołe miasteczka są nieczynne. Targi i konferencji się nie odbywają. Siłownie, kluby i centra fitness mają ograniczenie - 1 osoba na 10 m kw. Wydarzenia sportowe mogą się odbywać, ale bez publiczności.

W żółtych powiatach w przestrzeni publicznej nie trzeba nosić maseczek lub przyłbic. Należy natomiast zachowywać 1,5-metrowy dystans społeczny. Wesela i inne imprezy rodzinne mogą odbywać się do 100 osób. W restauracjach i gastronomii należy zakrywać usta i nos, jest też limit maksymalnie 1 osoby na 4 m kw. W kinach także jest limit 25 proc. zajętych miejsc. W strefie żółtej przy organizacji targów i kongresów obowiązuje m.in. limit 1 osoba na 4 m kw. W parkach rozrywki i wesołych miasteczkach może przebywać 1 osoba na 5 mkw. Limity w siłowniach i centrach fitness to 1 osoba na 7 mkw. Wydarzenia sportowe mogą odbywać się przy 25 proc. widowni.


źródło: PAP | red: zmj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Powiat grajewski z dodatkowymi obostrzeniami - znalazł się w strefie żółtej

13.08.2020, 12:50

Po kolejnych wykrytych zakażeniach koronawirusem w powiecie grajewskim będą tam obowiązywały dodatkowe obostrzenia epidemiczne.


Ekspert: potrzebne są ograniczenia dotyczące wesel

10.08.2020, 16:25

Wesela to ważne źródło zakażeń SARS-CoV-2. Nie znaczy to, że nie powinno ich być, ale nie przy tak dużej liczbie gości z różnych regionów kraju - mówi dr hab. Ernest Kuchar.


Połowa gości weselnych z okolic Pszczyny z koronawirusem

4.08.2020, 16:51

Połowa z 80 gości uczestniczących kilkanaście dni temu w uroczystościach weselnych w okolicach Pszczyny (Śląskie), ma potwierdzone zakażenie koronawirusem – wynika z danych służb wojewody śląskiego. Na kwarantannie są też uczestnicy innego wesela w tym rejonie, na którym bawiło się 140 osób.


Kraska: rozważamy kontrole przestrzegania limitu 150 osób na weselach

27.07.2020, 13:09

Ktoś powinien egzekwować przestrzeganie limitu 150 osób na weselach, inspektorzy sanitarni, ewentualnie policja – powiedział w poniedziałek (27.07) wiceminister zdrowia, Waldemar Kraska. Zastrzegł, że kontrole wesel to na razie jego sugestia i nic nie jest jeszcze w tej sprawie ustalone.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Kino "Świerkowa 1"!


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok